Skip to content

HKEY_CLASSES_ROOT Nedir?

2 de Nisan de 2021

HKEY_CLASSES_ROOT, genellikle şu şekilde kısaltılır: HKCR, Windows Kayıt Defteri’ndeki bir kayıt defteri kovanıdır ve dosya uzantısı ilişkilendirme bilgilerinin yanı sıra bir programatik tanımlayıcı (ProgID), Sınıf Kimliği (CLSID) ve Arabirim Kimliği (IID) verilerini içerir. Mümkün olan en basit terimlerle, HKEY_CLASSES_ROOT kayıt defteri kovanı, Windows’un bir sürücünün içeriğini görüntülemek veya belirli bir dosya türünü açmak gibi bir şey yapmasını istediğinizde ne yapacağını bilmesi için gerekli bilgileri içerir.

HKEY_CLASSES_ROOT Kayıt Kovanı (Windows 10).

HKEY_CLASSES_ROOT Bölgesine Nasıl Gidilir?

HKEY_CLASSES_ROOT bir kayıt defteri kovanıdır, bu nedenle tüm Windows Kayıt Defterinin kökünde, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde en üst düzeyde bulunur:

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. Windows’un tüm sürümlerinde bunu yapmanın en kolay yolu, Çalıştır iletişim kutusunu şu yolla açmaktır: WIN + R, ve girin Regedit.

 2. Bul HKEY_CLASSES_ROOT Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol alanında. Kayıt defterini yakın zamanda kullandıysanız ve çeşitli kovanları veya anahtarları açık bıraktıysanız hemen göremeyebilirsiniz. Hit Ev sol bölmenin en üstünde listelenen HKCR’yi görmek için klavyenizde.

 3. Çift tıklama veya çift dokunma HKEY_CLASSES_ROOT kovanı genişletmek için veya soldaki küçük oku kullanın

HKEY_CLASSES_ROOT’daki Kayıt Defteri Alt Anahtarları

HKEY_CLASSES_ROOT kovanı altındaki kayıt defteri anahtarlarının listesi çok uzun ve aynı derecede kafa karıştırıcı. Görebileceğiniz binlerce anahtarın her birini açıklayamayız, ancak onu bazı yönetilebilir parçalara ayırabiliriz, bu da kayıt defterinin bu bölümünü biraz açıklığa kavuşturacaktır. HKEY_CLASSES_ROOT kovanının altında bulacağınız, çoğu nokta ile başlayacak olan birçok dosya uzantısı ilişkilendirme anahtarından bazıları şunlardır:

 • HKEY_CLASSES_ROOT .avi
 • HKEY_CLASSES_ROOT .bmp
 • HKEY_CLASSES_ROOT .exe
 • HKEY_CLASSES_ROOT .html
 • HKEY_CLASSES_ROOT .pdf
 • HKEY_CLASSES_ROOT AudioCD
 • HKEY_CLASSES_ROOT dllfile

Bu kayıt defteri anahtarlarının her biri, o uzantıya sahip bir dosyaya çift tıkladığınızda veya çift dokunduğunuzda Windows’un ne yapması gerektiğine ilişkin bilgileri depolar. Bir dosyaya sağ tıklandığında / dokunulduğunda “Birlikte aç …” bölümünde bulunan programların listesini ve listelenen her uygulamanın yolunu içerebilir. Örneğin, bilgisayarınızda, adıyla bir dosyayı açtığınızda draft.rtf, WordPad dosyayı açabilir. Bunun gerçekleşmesini sağlayan kayıt defteri verileri, HKEY_CLASSES_ROOT .rtf WordPad’i RTF dosyasını açması gereken program olarak tanımlayan anahtar. HKEY_CLASSES_ROOT anahtarlarının nasıl ayarlandığının karmaşıklığı nedeniyle, kesinlikle yapma varsayılan dosya ilişkilerini kayıt defterinden değiştirmenizi öneririz. Bunun yerine, bunu normal Windows arayüzünüzden yapma talimatları için Windows’ta Dosya İlişkilendirmelerini Değiştirme konusuna bakın.

HKCR ve CLSID, ProgID ve IID

HKEY_CLASSES_ROOT’daki anahtarların geri kalanı ProgID, CLSID ve IID anahtarlarıdır. Aşağıda her birine ilişkin bazı örnekler verilmiştir: ProgID anahtarları, yukarıda tartışılan dosya uzantısı ilişkilendirmelerinin yanı sıra HKEY_CLASSES_ROOT’un kökünde bulunur:

 • HKEY_CLASSES_ROOT FaxServer.FaxServer
 • HKEY_CLASSES_ROOT JPEGFilter.CoJPEGFilter
 • HKEY_CLASSES_ROOT WindowsMail.Envelope

Tüm CLSID anahtarları, CLSID alt anahtar:

 • HKEY_CLASSES_ROOT CLSID {00000106-0000-0010-8000-00AA006D2EA4}
 • HKEY_CLASSES_ROOT CLSID {06C792F8-6212-4F39-BF70-E8C0AC965C23}
 • HKEY_CLASSES_ROOT CLSID {FA10746C-9B63-4b6c-BC49-FC300EA5F256}

Tüm IID anahtarları, Arayüz alt anahtar:

 • HKEY_CLASSES_ROOT Arayüz {0000000d-0000-0000-C000-000000000046}
 • HKEY_CLASSES_ROOT Arayüz {00000089-0000-0010-8000-00AA006D2EA4}
 • HKEY_CLASSES_ROOT Arayüz {00000129-0000-0000-C000-000000000046}

ProgID, CLSID ve IID anahtarlarının amacı, bilgisayar programlamanın bazı çok teknik yönleriyle ilgilidir ve bu tartışmanın kapsamı dışındadır. Ancak, sırasıyla burada, burada ve burada üçü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

HKEY_CLASSES_ROOT Kovanını Yedekleme

İstisnasız olarak, düzenlemeyi veya kaldırmayı planladığınız kayıt defteri girişlerinin her zaman yedeğini almalısınız. HKEY_CLASSES_ROOT’u veya kayıt defterindeki başka bir konumu bir REG dosyasına yedekleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa Windows Kayıt Defteri Nasıl Yedeklenir konusuna bakın. Bir şeyler ters giderse, Windows Kayıt Defterini yedeklemeyle her zaman çalışma durumuna geri yükleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, o REG dosyasını açmak ve bu değişiklikleri yapmak istediğinizi onaylamaktır.

HKEY_CLASSES_ROOT hakkında daha fazla bilgi

Herhangi bir alt anahtarı düzenleyebilir ve tamamen kaldırabilirsiniz. içeride HKEY_CLASSES_ROOT kovanı, kök klasörün kendisi, kayıt defterindeki tüm kovanlar gibi yeniden adlandırılamaz veya kaldırılamaz. HKEY_CLASSES_ROOT genel bir kovandır, yani bilgisayardaki tüm kullanıcılar için geçerli olan ve her kullanıcı tarafından görüntülenebilen bilgileri içerebilir. Bu, yalnızca o anda oturum açmış kullanıcı için geçerli olan bilgilere sahip bazı kovanların aksine. Ancak, HKEY_CLASSES_ROOT kovanı aslında hem HKEY_LOCAL_MACHINE kovanında (HKEY_LOCAL_MACHINE Software Classes) ve HKEY_CURRENT_USER kovanı (HKEY_CURRENT_USER Software Classes), ayrıca kullanıcıya özel bilgiler de içerir. Durum böyle olsa da, HKEY_CLASSES_ROOT hala tüm kullanıcılar tarafından taranabilir. Bu, elbette, HKEY_CLASSES_ROOT kovanında yeni bir kayıt defteri anahtarı yapıldığında, aynı anahtarın HKEY_LOCAL_MACHINE Software Classesve bunlardan biri silindiğinde, aynı anahtar diğer konumdan da kaldırılır. Bir kayıt defteri anahtarı her iki konumda da bulunmasına rağmen bir şekilde çakışırsa, oturum açmış kullanıcının kovanında bulunan veriler, HKEY_CURRENT_USER Software Classes, önceliklidir ve HKEY_CLASSES_ROOT’da kullanılır.