Skip to content

HomePod ile Apple AirPlay Nasıl Kullanılır

5 de Mayıs de 2021

Apple’ın HomePod’unda, Apple Music, Beats 1 Radio ve iCloud Music Kitaplığınız dahil olmak üzere Apple evreninden müzik ve çalma listelerinin yanı sıra Apple Podcast’lerinden podcast’leri dinlemek için yerleşik destek bulunur. Diğer ses kaynakları için yerleşik destek bulunmamakla birlikte, HomePod’unuzdaki Spotify, Pandora ve diğer ses kaynaklarının keyfini çıkarabilmeniz için AirPlay’i kurmak mümkündür. Nasıl yapacağınız burada. Bu makaledeki bilgiler, AirPlay veya AirPlay 2 çalıştıran iOS cihazlarının yanı sıra daha yeni Mac’ler ile kullanılan Apple’ın HomePod’u için geçerlidir.

AirPlay HomePod ile Ne Zaman Kullanılmalı?

AirPlay, en son enkarnasyonu olan AirPlay 2 ile birlikte, bir iOS cihazından veya bir Mac’ten Apple’ın HomePod’u gibi uyumlu bir alıcıya ses ve video akışı yapmanızı sağlar. AirPlay, iOS, macOS ve tvOS’un (Apple TV için) bir parçasıdır, bu nedenle yüklemek için fazladan bir yazılım yoktur. Bir iOS veya macOS cihazında çalınabilen neredeyse tüm sesler AirPlay üzerinden HomePod’unuza aktarılabilir. Apple Music, iCloud Müzik Kitaplığınız, Apple Podcast’ler, Beats 1 Radio ve iTunes mağazasından satın aldıklarınızı dinlemekten memnunsanız, AirPlay’i HomePod’unuzla asla kullanamazsınız. Bunlar, Siri’nin sesli komutlarıyla kontrol edebileceğiniz kullanışlı kaynaklardır. Ancak müzik için Spotify veya Pandora, podcast’ler için Overcast veya Castro veya canlı radyo için NPR gibi diğer kaynaklardan gelen sesi tercih ederseniz, bunları HomePod’unuzda duymak için AirPlay’i kullanabilirsiniz. AirPlay’i kullanarak HomePod’unuzdaki diğer ses kaynaklarını dinlerken, Siri’yi bir kumanda olarak kullanamazsınız. Bunun yerine, akış içeriğinizi kontrol etmek için iOS cihazınızın Kontrol Merkezindeki veya uygulamadaki ekran üzerinde oynatma kontrollerini kullanın.

HomePod’a Akış Yapmak İçin AirPlay Nasıl Kullanılır

Ses içeriğini bir iOS cihazından veya Mac’inizden HomePod’unuza aktarmak kolaydır.

Bir iOS Cihazı Kullanma

 1. HomePod ve iOS cihazınızın aynı Wi-Fi ağında olduğundan ve Bluetooth’un açık olduğundan emin olun.

 2. Açık Kontrol Merkezi. (Cihazınıza ve modelinize bağlı olarak, alttan yukarı veya sağ üst köşeden aşağı kaydırın.)

 3. Simgesine dokunun. AirPlay simgesi (altta üçgen bulunan daireler) sayfanın sağ üst köşesinde Müzik kontrol.

 4. AirPlay cihazlarının bir listesini göreceksiniz. İçinde Hoparlörler ve TV’ler bölümün adına dokunun. HomePod akış yapmak istediğiniz. (Bu örnekte adı Mutfak.)

 5. Kapat Kontrol Merkezi.

 6. Spotify veya Pandora gibi müzik veya başka içerik akışı yapmak istediğiniz ses kaynağı için uygulamayı açın.

 7. Ses içeriğinizi çalmaya başlayın ve seçtiğiniz HomePod’a aktarılacaktır.

Mac kullanarak

 1. İtibaren elma menü, aç Sistem Tercihleri.

  MacOS'ta Sistem Tercihleri.

 2. Seçiniz Ses.

  Sistem Tercihlerinde Ses.

 3. Seçiniz Çıktı zaten seçilmemişse.

  Ses sistemi tercihlerinde Çıkışı seçme.

 4. Seçin HomePod akış yapmak istediğiniz. Mac’inizden gelen tüm sesler artık o HomePod’da çalınacaktır.

  Mac'te homepod kullanarak

AirPlay 2 ve Çoklu HomePod’lar

AirPlay 2, HomePod’unuzla ek işlevler sunar. Tek bir odaya iki HomePod koyun ve bir surround ses sistemi gibi davranacaklardır. HomePod’lar birbirlerinden ve odadan haberdar olacak ve sürükleyici bir ses deneyimi oluşturmak için işbirliği yapacak. Evinizde birden fazla HomePod’unuz varsa, hepsinin aynı müziği çalmasını veya hepsinin farklı müzikleri çalmasını ve bunları tek bir Apple cihazından kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.