Skip to content

HTC Vive Kulaklığı Nasıl Kurulur

9 de Ekim de 2022

Bilinmesi gereken

 • 2M x 2M oyun alanına sahip olmak için odanızda yeterince boşluk bırakın.
 • Steam’i indirin ve SteamVR’yi yükleyin.
 • Donanım ve yazılım kurulumu için ekrandaki talimatları izleyin.

Bu kılavuz, HTC Vive sanal gerçeklik kulaklığınızı kurarken size yol gösterecektir.

Vive Kulaklığı Nasıl Kurarsınız?

Vive’ı kullanmak için boş bir alana ve ayrıca bir Steam hesabına ihtiyacınız olacak.

 1. Deniz feneri izleme sensörlerinizi, ideal olarak aralarında en az 6,5 fit diyagonal boşluk olacak şekilde VR oyun alanınızın zıt köşelerine monte edin. Mobilyalardan veya olası takılma tehlikelerinden uzak olduğundan ve masaüstü bilgisayarınızın erişebileceği bir yerde olduğundan emin olun. Ardından güç kablolarını Lighthouse sensörlerine bağlayın ve açın.

  Lighthouse baz istasyonları, aynalar, çerçeveli resimler veya cam dolaplar gibi yansıtıcı yüzeylerle zayıf tepki verir. Oynarken ve Vive başlığınızı kurarken bunları oyun alanının dışına çıkardığınızdan veya yansıtıcı olmayan bir şeyle kapattığınızdan emin olun.

 2. Henüz sahip değilseniz, Steam’i indirin ve yükleyin. Kurulduktan sonra mevcut bir hesapla giriş yapın veya yeni bir Steam hesabı oluşturun.

 3. SteamVR’yi arayın ve yükleyin.

  SteamVR kurulum sayfası.

 4. Kulaklığınızı USB, güç ve HDMI konektörleriyle bağlantı kutusuna takın, ardından bağlantı kutusunu HDMI ve USB kablolarıyla masaüstü bilgisayarınıza bağlayın. Güç kablosunu bağlantı kutusuna bağlayın. Ayrıca, alt orta düğmeyi kullanarak kontrol cihazlarınızı açın.

 5. Bilgisayarınız daha sonra yeni aygıtlar için birçok sürücü yükleyecektir. Devam etmeden önce bunun tamamlanmasını bekleyin. İşiniz bittiğinde her iki kontrol cihazında da yeşil bir ışık görmelisiniz.

 6. Steam’de SteamVR’yi başlatın. Seçenek verildiğinde, bir Oda Ölçeği veya bir Sadece Ayakta deneyim.

  SteamVR ayakta veya oda ölçeğinde deneyim.

 7. Denetleyicileri yönlendirmek, zemin yüksekliğini ayarlamak ve oda ölçeğinde bir alan kullanarak sanal oyun alanınızın sınırlarını belirlemek için ekrandaki talimatları izleyin.

  Vive eşleştirme yardım menüsü.

  Sensörler, kontrolörler veya kulaklıklardan herhangi biriyle sorun yaşarsanız eşleştirme veya algılama konusunda yardım için SteamVR seçenekler menüsünü kullanın. Oda ölçeğinde oyun alanı belirleme adımı, özellikle duvarların yakınında kenarları tanımlarken, bazen özellikle titiz olabilir, bu nedenle, doğru yapmak için bu adımı birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

 8. Oradan kulaklığı takıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Oyunları satın alabilir, yükleyebilir ve VR içinden oynayabilir veya Valve’in varsayılan sanal oyun alanlarını farklı ortamlar, öğeler ve orada oynayabileceğiniz oyunlarla keşfedebilirsiniz. Alternatif olarak, kulaklığı çıkarın ve oynamak istediğiniz tüm oyunları veya deneyimleri satın alın ve oynamaya başlamak için kulaklığı takmadan önce diğer Steam oyunlarında yaptığınız gibi yükleyin.

HTC Vive’ın Kurulumu Ne Kadar Sürer?

Herhangi bir hıçkırıkla karşılaşmazsanız, Vive’ınızı 30 dakika içinde kurabilmeniz gerekir. Ancak, bunu ilk yaptığınızda, bazı ayarları iki kez kontrol etmeniz gerekecek ve PC’nize ve internet bağlantınıza bağlı olarak yazılımın yüklenmesi biraz zaman alabilir. Her şeyi sıraya koymak için bir buçuk saat ayırmak iyi bir fikirdir, ancak bazı durumlarda biraz daha uzun sürebilir. Ancak, bir kez kurulup çalışır hale geldiğinde, bir dahaki sefere oynamak istediğinizde sadece birkaç dakika içinde her şeyi ayarlayabilmelisiniz.

Vive’ı Nasıl Başlatırım?

HTC Vive cihazınızla bir VR oyunu veya deneyimi oynamaya başlamak istiyorsanız, PC’nizi ve Steam’i başlatın ve sağ üst köşedeki SteamVR’yi seçin. Tüm Lighthouse sensörleriniz ve kontrol cihazlarınız açık olduğu sürece, hepsinin otomatik olarak algılanması gerekir ve kulaklığınızı takıp oynamaya başlayabilirsiniz.

HTC Vive’ım Neden Çalışmıyor?

VR donanımında sorun giderme kolay değildir. HTC Vive’ın piyasaya sürülmesinden yarım on yıl sonra bile, hala bazı sinir bozucu sorunları olabilir. Neyse ki, özel sorunlarınıza yardımcı olacak öğreticiler ve çok sayıda yardımcı kılavuz var. Sorununuzu çözmenin en iyi yolu, büyük olasılıkla karşılaşmış başka birini bulacağınız için, tam olarak sahip olduğunuz sorunu aramaktır. Ancak, daha spesifik yardım bulamazsanız denemeye değer birkaç iyi fikir var:

 • SteamVR’ı yeniden başlatın: SteamVR’yi kapatıp tekrar açmak, Vive’ınızın istendiği gibi çalışmamasıyla ilgili birçok sorunu çözebilir.
 • Steam’i Yeniden Başlatın: Steam’in kendisini yeniden başlatın ve ardından çalışıp çalışmadığını görmek için SteamVR’yi yeniden başlatın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın: Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından Steam ve SteamVR’yi yeniden başlatın. Bu, bazen yaşadığınız sorunu kaldırıma atabilir.
 • Donanım yazılımının güncellendiğini kontrol edin: Mikrofonlu kulaklığınızdaki ve kontrol cihazlarınızdaki donanım yazılımının güncel olup olmadığını kontrol edin.
 • SteamVR’yi yeniden yükleyin: SteamVR’yi kaldırın ve ardından yeniden yükleyin.

SSS

 • HTC Vive baz istasyonlarını nasıl kurarım?

  Güç kablolarını baz istasyonlarına ve duvar prizlerine takarak başlayın ve ardından baz istasyonlarını bağlayın ve kanalları ayarlayın. HTC Vive baz istasyonlarını, ön panellerin oyun alanının ortasına baktığından emin olarak, belirlediğiniz oyun alanının karşıt köşelerine çapraz olarak monte edin. Kurulumdan sonra baz istasyonlarını hareket ettirmeyin veya ayarlamayın, aksi takdirde oyun alanınızı yeniden kurmanız gerekir.

 • HTC Vive Cosmos’u nasıl kurarım?

  Vive’ın kurulum sayfasına gidin ve kurulum dosyasını indirin. Dosyayı yüklemek ve çalıştırmak için kurulum istemlerini izleyin. Vive Cosmos VR sisteminizi farklı bir alana taşırsanız kurulum sürecini yeniden çalıştırmanız gerekir.

 • HTC Vive için ne kadar alana ihtiyacınız var?

  Ayakta veya oturarak deneyim için minimum boşluk gereksinimi yoktur. Ancak oda ölçeğinde bir kurulum için Vive minimum 6 fit x 6 inç x 5 fitlik bir alan önerir. Oyun alanınızın yeterince büyük olması önemlidir, böylece 16 fit x’e kadar diyagonal bir alanda hareket edebilirsiniz. 14 inç