Skip to content

HTML Çerçevelerinde En Yeniler

20 de Haziran de 2021

Web tasarımcıları olarak hepimiz en yeni ve en iyi teknolojilerle çalışmak isteriz. Ancak bazen, şu veya bu nedenle mevcut web standartlarına göre güncellenemeyen eski sayfalar üzerinde çalışmak zorunda kalıyoruz. Bunu, yıllar önce şirketler için özel olarak oluşturulmuş olabilecek bazı yazılım uygulamalarında görürsünüz. Bu sitelerde çalışmakla görevlendirildiyseniz, şüphesiz bazı eski kodlarla çalışırken ellerinizi kirleteceksiniz. Orada bir veya iki tane bile görebilirsiniz! HTML öğesi, birkaç yıl önce web sitesi tasarımının bir parçasıydı, ancak bu günlerde sitelerde nadiren gördüğünüz bir özellik – ve bunun iyi bir nedeni var. Desteğin bugün nerede olduğuna ve eski bir web sitesinde çerçevelerle çalışmak zorunda kalırsanız bilmeniz gerekenlere bakalım.

Çerçeveler için HTML5 Desteği

HTML5. Bu, dilin en son yinelemesini kullanarak bir web sayfasını kodlıyorsanız, belgenizde HTML çerçevelerini kullanamayacağınız anlamına gelir. Sayfanızın doküman tipi için aHTML 4.01 veya XHTML kullanmak istiyorsanız. Çerçeveler HTML5’te desteklenmediğinden, bu öğeyi yeni oluşturulmuş bir sitede kullanmayacaksınız. Bu, yalnızca yukarıda belirtilen eski sitelerde karşılaşacağınız bir şeydir.

iFrame’lerle Karıştırmayın

HTML

HTML Çerçevelerini Hedefleme

Tamam, çerçeveler hakkında her şey söylendi, bu eski HTML parçalarıyla çalışmanız gerekirse ne olur? Daha eski bir belge türü kullanıyorsanız ve HTML çerçeveleri kullanmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı yaygın sorunlar vardır. Bu sorunlardan biri, bağlantıların doğru çerçeve. Buna hedefleme denir. Bağlantı etiketlerinize bağlantılarını açmaları için bir “hedef” verirsiniz. Hedef genellikle çerçevenin adıdır.

Yukarıdaki çerçeve kümesinde iki çerçeve vardır, birincisine “nav” ve ikincisine “ana” denir. Gezinme çerçevesinin (frame1.html) navigasyon olduğunu ve içindeki tüm bağlantıların ana çerçeve (frame2.html) içinde açılması gerektiğini hayal edebiliriz. Bunu yapmak için, çerçeve1’deki bağlantılara “ana” hedefini verirsiniz. hedef = “ana”>. Ancak, gezinme sayfanızdaki her bağlantıya hedefi eklemek istemiyorsanız ne olur? Belgenizin HEAD bölümünde varsayılan bir hedef belirleyebilirsiniz. Buna temel hedef denir. satırı eklerdin

Çerçeveler ve Çerçevesizler

Çerçeve etiketinin en çok yanlış kullanılan bölümlerinden biri noframe’lerdir. Bu etiket, çerçeve uyumlu olmayan tarayıcılara sahip kişilerin sayfanızı görüntülemesine olanak tanır (bu HTML5 için çalışmaz, yalnızca çerçeve desteği olmayan gerçekten eski tarayıcılar için – bu nedenle, çalışması için bunu HTML5’e sıkıştırmaya çalışamazsınız. İyi deneme, ama hayır şans.) ve nihai hedef bu, değil mi? Tipik bir çerçeve kümesinde HTML şöyle görünür:

class=”ql-syntax”> Bu, üst kısmı 40 piksel uzunluğunda ve alt kısmı sayfanın geri kalanı olmak üzere iki çerçeveli bir sayfa oluşturur. Bu, 40 piksellik çerçevede markalama ve gezinme ile güzel bir üst gezinme çubuğu çerçevesi oluşturacaktır. Ancak, izleyicilerinizden biri çerçeve uyumlu olmayan bir tarayıcıdan sitenize gelirse boş bir sayfa alır. Sitenize geri dönme şansları oldukça düşüktür ve siteyi onlar tarafından görüntülenebilir hale getirmek için dört satır daha HTML eklemeniz gerekir:

Bu site çerçeveli, ancak çerçevesiz bir sürümünü görüntüleyebilirsiniz.

class=”ql-syntax”> Sayfanın noframes bölümünde çerçeve kümenizin (frame2.html) içerik kısmına işaret ettiğiniz için siteniz erişilebilir hale gelir. Favori tarayıcınızın en son sürümünü kullanırken, hedef kitlenizin sürekli olarak en son yazılımı indirmek istemeyebileceğini unutmayın. Makineleri bunu desteklemeyebilir veya sabit disklerine 20+ Meg programı yüklemek için yer olmayabilir. Dört satır HTML eklemek basit bir çözümdür.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “HTML Çerçevelerinde Son Gelişmeler.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/latest-on-html-frames-3467486.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). HTML Çerçevelerinde En Son. https://www.thinktco.com/latest-on-html-frames-3467486 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “HTML Çerçevelerinde Son Gelişmeler.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/latest-on-html-frames-3467486 (20 Haziran 2021’de erişildi).