Skip to content

HTML nedir?

23 de Mayıs de 2021

Köprü Metni Biçimlendirme Dili’nin kısaltması olan HTML, web’deki içeriği yapılandırmak için kullanılan birincil biçimlendirme dilidir. İnternetteki her bir web sayfasının kaynak kodunda en azından bazı HTML biçimlendirmeleri bulunur ve çoğu web sitesi birçok HTML veya HTM dosyasından oluşur. HTML’nin izlediği dil kuralları, bir web tarayıcısına, web sayfasını oluşturan metnin nasıl görüntüleneceğini açıklar. Sayfadaki içeriği yapılandırmak için HTML olmadan metin, okumayı kolaylaştıran renk, tablo, biçimlendirme, liste ve başlıklar olmadan biçimsiz görünürdü. HTML’nin ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını ve biçimlendirme dilinin nasıl oluşturulduğunu bilmek, bu temel web sitesi mimarisinin inanılmaz çok yönlülüğünü ve web’i nasıl gördüğümüzün önemli bir parçası olmaya devam ettiğini gösterir. HTML, aşağıdaki gibi telaffuz edilen her harfle konuşulur: aitch-tee-em-el.

HTML’yi Kim Buldu?

HTML, 1991 yılında, şu anda World Wide Web olarak bildiğimiz şeyin resmi yaratıcısı ve kurucusu Tim Berners-Lee tarafından oluşturuldu. Berners-Lee, bir bilgisayarın nerede olduğu önemli değil, bilgi paylaşımı fikrini köprüler, HTTP (web sunucuları ve kullanıcılar için bir iletişim protokolü) ve tek tip kaynak bulucu (URL) (her web için geliştirilmiş bir adres sistemi) kullanarak formüle etti. İnternet sayfası). En sonuncusu HTML5 olmak üzere yeni HTML sürümleri yayınlandı. W3C Önergesi olarak yayınlanmıştır.

HTML Nasıl Görünüyor?

HTML, bu makaleyi okurken gördüğünüz gibi metin ve etiket adı verilen öğelerin birleşimidir. HTML etiketleri, köşeli parantezler (< ve >), yukarıdaki resimde olduğu gibi. Web tarayıcısı, web sayfasında her bir öğenin nasıl görüntüleneceğini bilmek için HTML etiketleri kullanır. Bir metin bloğu, paragraflar oluşturmayı amaçlayan bir etiketle çevrelenmişse, tarayıcı bu metnin bir paragraf olarak görünmesi gerektiğini anlar. Aynısı, her ikisinin de ilişkili etiketlere sahip olduğu sayfanın başlık alanı ve web sayfasının gövdesi için de geçerlidir. Ek HTML etiketleri, metnin rengini veya bir görüntünün konumunu tanımlayabilir, öğeleri madde imleri veya sayılarla listeleyebilir, diğer web sayfalarına ve dosyalara bağlantı verebilir ve metni kalın, altı çizili veya bir tablo halinde düzenlenmiş yapabilir. HTML, semboller yazmak ve görüntüleri, videoları ve formları doğrudan bir web sayfasına yerleştirmek için de kullanışlıdır. Tüm HTML etiketleri çiftler halinde yazılır, böylece tarayıcı etiketin tam olarak hangi metin için geçerli olduğunu bilir. Bir HTML etiketi her zaman aşağıdaki gibi hem başlangıç ​​hem de bitiş işaretlerini içermelidir: içerik

Ancak, web sayfası okuyucuları bu etiketleri görmezler, çünkü bunlar gerçekten sadece tarayıcının yorumlaması için talimatlardır. Örneğin aşağıdaki “HTML Nasıl Öğrenilir” başlığını ele alalım. Tüm gördüğünüz metin budur, ancak metnin görünme biçimini yönlendiren gizli kod, başlangıç ​​ve kapanış etiketleri arasında bazı diğer bilgileri içerir. HTML etiketleri, bir paragrafın içinde bir köprü veya bir başlıkta kalın metin oluşturmak gibi diğer etiketlerin içine bile yerleştirilebilir.

HTML Nasıl Öğrenilir

HTML, öğrenmesi en kolay bilgisayar dillerinden biri olarak bilinir çünkü çoğu insanlar tarafından okunabilir. Normal bir metin düzenleyici kullanarak kendi HTML web sayfalarınızı yazmaya başlayabilirsiniz, ancak işi daha iyi yapabilecek özel HTML düzenleyicileri de vardır. Çevrimiçi HTML öğrenmek için en popüler yerlerden biri W3Schools’tur. Çeşitli HTML öğelerinin tonlarca örneğini bulabilir ve hatta bu kavramları uygulamalı alıştırmalar ve testlerle uygulayabilirsiniz. Biçimlendirme, yorumlar, CSS, JavaScript, dosya yolları, etiket nitelikleri, semboller, renkler, formlar ve daha fazlası hakkında bilgiler vardır. Codecademy ve Khan Academy, incelemeye değer diğer iki ücretsiz HTML kaynağıdır.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Fisher, Tim. “HTML Nedir?” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/what-is-html-3482374.
Fisher, Tim. (2021, 14 Mayıs). HTML nedir? Https://www.thoughtco.com/what-is-html-3482374 adresinden erişildi.
Fisher, Tim. “HTML Nedir?” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/what-is-html-3482374 (23 Mayıs 2021’de erişildi).