Skip to content

HTML’de Özel Karakterler Nasıl Kullanılır

19 de Mayıs de 2021

Çevrimiçi ziyaret ettiğiniz web sayfaları, web tarayıcılarına sayfanın içeriğinin ne olduğunu ve izleyiciler için görsel olarak nasıl işleneceğini söyleyen HTML kodu kullanılarak oluşturulur. Kod, web sayfası görüntüleyicisinin asla görmediği, öğeler olarak bilinen eğitici yapı bloklarını içerir. Kod ayrıca, izleyicinin okuması için tasarlanmış başlıklarda ve paragraflarda olanlar gibi normal metin karakterlerini de içerir.

HTML’de Özel Karakterlerin Rolü

HTML kullandığınızda ve görüntülenmek üzere tasarlanmış metni yazdığınızda, genellikle herhangi bir özel koda ihtiyacınız olmaz – uygun harfleri veya karakterleri eklemek için yalnızca bilgisayarınızın klavyesini kullanırsınız. HTML’nin kodun kendisinin bir parçası olarak kullandığı okunabilir metinde bir karakter yazmak istediğinizde bir sorun ortaya çıkar. Bu karakterler şunları içerir: < ve > Her HTML etiketini başlatmak ve bitirmek için kodda kullanılan karakterler. Metne, klavyede doğrudan bir analogu olmayan karakterleri de eklemek isteyebilirsiniz, örneğin: © ve Ñ. Klavyenizde tuşu olmayan karakterler için bir kod girersiniz.

CSA Images / Getty Images
Özel karakterler, HTML kodunda kullanılan karakterleri görüntülemek veya izleyicinin gördüğü metinde klavyede bulunmayan karakterleri dahil etmek için tasarlanmış belirli HTML kodu parçalarıdır. HTML, bu özel karakterleri sayısal veya karakter kodlamasıyla oluşturur, böylece bir HTML belgesine dahil edilebilirler, tarayıcı tarafından okunabilir ve sitenizin ziyaretçilerinin görmesi için düzgün bir şekilde görüntülenebilirler. HTML kodunun söz diziminin merkezinde üç karakter vardır. Düzgün görüntüleme için önce kodlamadan bunları web sayfanızın okunabilir bölümlerinde asla kullanmamalısınız. Büyüktür, küçüktür ve ve işareti simgeleridir. Başka bir deyişle, küçüktür sembolünü asla kullanmamalısınız < HTML etiketinin başlangıcı olmadığı sürece HTML kodunuzda. Bunu yaparsanız, karakter tarayıcıları karıştırır ve sayfalarınız beklediğiniz gibi çalışmayabilir. Asla kodlanmamış eklememeniz gereken üç karakter şunlardır:

 • az işaretli <
 • işaretten büyük >
 • ve işareti &

Bu karakterleri doğrudan HTML kodunuza yazdığınızda – kodda öğeler olarak kullanmıyorsanız – bunların kodlamasını yazın, böylece okunabilir metinde doğru şekilde görünsünler:

 • küçüktür – <
 • işaretten büyük – >
 • ve işareti – &

Her özel karakter bir ve işareti ile başlar – ve işareti için özel karakter bile bu karakterle başlar. Özel karakterler noktalı virgülle biter. Bu iki karakter arasına eklemek istediğiniz özel karakter için uygun olanı eklersiniz. lt (için daha az), HTML’de ve işareti ile noktalı virgül arasında göründüğünde küçüktür simgesini oluşturur. Benzer şekilde, gt büyüktür sembolünü oluşturur ve amfi bir “ve” işareti ile noktalı virgül arasına yerleştirildiklerinde bir “ve” işareti verir.

Yazamayacağınız Özel Karakterler

Latin-1 standart karakter setinde işlenebilen herhangi bir karakter HTML’de işlenebilir. Klavyenizde görünmüyorsa, karaktere atanmış benzersiz kod ve ardından noktalı virgül ile birlikte ve işareti simgesini kullanırsınız. Örneğin, telif hakkı simgesinin “dost kodu” © ve ™ ticari marka simgesinin kodudur. Bu dostça kodun yazılması ve hatırlanması kolaydır, ancak hatırlanması kolay, dostça bir kodu olmayan birçok karakter vardır. Ekranda yazılabilen her karakterin karşılık gelen bir ondalık sayısal kodu vardır. Herhangi bir karakteri görüntülemek için bu sayısal kodu kullanabilirsiniz. Örneğin, telif hakkı simgesinin ondalık sayısal kodu – © – gösterir sayısal kodlar nasıl çalışır. Yine de bir “ve” işaretiyle başlarlar ve bir noktalı virgülle bitirler, ancak kolay metin yerine, sayı işaretini ve ardından bu karakter için benzersiz bir sayı kodunu kullanırsınız. Dostça kodların hatırlanması kolaydır, ancak sayısal kodlar genellikle daha güvenilirdir. Veritabanları ve XML ile oluşturulan siteler, tanımlanmış tüm kolay kodlara sahip olmayabilir, ancak sayısal kodları desteklerler. Karakterler için sayısal kodları bulmanın en iyi yolu, çevrimiçi bulabileceğiniz karakter kümeleridir. İhtiyacınız olan sembolü bulduğunuzda, sayısal kodu kopyalayıp HTML’nize yapıştırmanız yeterlidir. Bazı karakter kümeleri şunları içerir:

 • Para birimi kodları
 • Matematiksel kodlar
 • Noktalama kodları
 • Telaffuz kodları
 • Aksan kodları

İngilizce Olmayan Karakterler

Özel karakterler İngilizce diliyle sınırlı değildir. İngilizce dışındaki dillerdeki özel karakterler, aşağıdakiler dahil olmak üzere HTML ile ifade edilebilir:

 • İspanyol
 • Fransızca
 • Yunan
 • Romence

Peki Onaltılık Kodlar Nelerdir?

Onaltılık kod, HTML kodunda özel karakterleri görüntülemek için alternatif bir formattır. Web sayfanız için istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Onları çevrimiçi karakter kümelerinde ararsınız ve bunları, dost kodları veya sayısal kodları kullandığınız gibi kullanırsınız.

Unicode Beyanını Belge Başlığınıza Ekleyin

Aşağıdaki meta etiketi içinde herhangi bir yere ekleyin

content = “text / html; charset = utf-8” />

İpuçları

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, birkaç en iyi uygulamayı aklınızda bulundurun:

Varlığınızı her zaman noktalı virgülle sonlandırın

Bazı HTML düzenleyicileri HTML kodlarını son noktalı virgül olmadan göndermenize izin verir, ancak sayfalarınız geçersiz olur ve birçok web tarayıcısı varlıkları onsuz doğru şekilde görüntülemeyecektir.

Daima bir “ve” işaretiyle başlayın

Birçok web editörü, “amp;” ancak XHTML’de tek başına bir “ve” işareti görüntülediğinizde, bu bir doğrulama hatasına neden olur.

Sayfalarınızı olabildiğince çok tarayıcıda test edin

Karakter, belgenizi anlamak için çok önemliyse ve bunu müşterilerinizin kullandığı tarayıcı / işletim sistemi kombinasyonlarında test edemiyorsanız, onu temsil etmenin başka bir yolunu bulmalısınız. Ancak, resimlere veya başka bir şeye başvurmadan önce, kodunuzu birden çok tarayıcıda doğrulayabilen tarayıcı test araçlarından birini deneyin.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Kyrnin, Jennifer. “HTML’de Özel Karakterler Nasıl Kullanılır.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/special-characters-in-html-3466714.
Kyrnin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). HTML’de Özel Karakterler Nasıl Kullanılır. Https://www.thoughtco.com/special-characters-in-html-3466714 adresinden erişildi
Kyrnin, Jennifer. “HTML’de Özel Karakterler Nasıl Kullanılır.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/special-characters-in-html-3466714 (19 Mayıs 2021’de erişildi).