Skip to content

HTTP Durum Kodları

20 de Mayıs de 2021

HTTP durum kodları, internetteki web sitesi sunucuları tarafından verilen standart yanıt kodlarıdır. Kodlar, bir web sayfası veya başka bir kaynak düzgün yüklenmediğinde sorunun nedenini belirlemeye yardımcı olur. HTTP durum kodu terimi, aslında HTTP durum satırı için ortak terimdir ve hem HTTP durum kodu ve HTTP neden ifadesi. HTTP durum kodlarına bazen tarayıcı hata kodları veya internet hata kodları denir. Örneğin, HTTP durum satırı 500: Dahili Sunucu Hatası HTTP durum kodundan oluşur 500 ve HTTP neden ifadesi İç Sunucu Hatası. Beş HTTP durum kodu hatası kategorisi mevcuttur; bunlar iki ana gruptur:

4xx İstemci Hatası

Bu HTTP durum kodları grubu, bir web sayfası veya başka bir kaynağa yönelik isteğin kötü sözdizimi içerdiği veya muhtemelen istemcinin (web gezgini) hatası nedeniyle başka bir nedenle yerine getirilemediği durumları içerir. Bazı yaygın istemci hatası HTTP durum kodları 404 (Bulunamadı), 403 (Yasak) ve 400’ü (Kötü İstek) içerir.

5xx Sunucu Hatası

Bu HTTP durum kodları grubu, bir web sayfası veya başka bir kaynağa yönelik talebin web sitesinin sunucusu tarafından anlaşıldığı, ancak herhangi bir nedenle onu dolduramayacağı durumları içerir. Bazı yaygın sunucu hatası HTTP durum kodları, 504 (Ağ Geçidi Zaman Aşımı), 503 (Hizmet Kullanılamıyor) ve 502 (Kötü Ağ Geçidi) ile birlikte her zaman popüler olan 500’ü (Dahili Sunucu Hatası) içerir.

HTTP Durum Kodları Hakkında Daha Fazla Bilgi

4xx ve 5xx kodlarına ek olarak başka HTTP durum kodları da mevcuttur. Sırasıyla bilgi amaçlı, başarıyı onaylayan veya bir yeniden yönlendirme dikte eden 1xx, 2xx ve 3xx kodları da vardır. Bu ek HTTP durum kodu türleri hata değildir, bu nedenle tarayıcıda bunlar hakkında uyarılmamalısınız. Tam listesine bakın hatalar HTTP Durum Kodu Hataları sayfamızda veya bu HTTP durum satırlarının (1xx, 2xx ve 3xx) tamamını HTTP durum satırları parçamızda görün. IANA’nın Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) Durum Kodu Kayıt sayfası, HTTP durum kodlarının resmi kaynağıdır, ancak Windows bazen ek bilgileri açıklayan ek, daha özel hatalar içerir. Örneğin, HTTP durum kodu 500 anlamına geliyor İnternet Sunucusu HatasıMicrosoft Internet Information Services (ISS), 500.15 bunu kastetmek Global.aspx için doğrudan isteklere izin verilmiyor. İşte birkaç örnek daha:

  • 404.13 HTTP neden ifadesine sahip İçerik uzunluğu çok uzun.
  • 500.53 anlamına geliyor RQ_RELEASE_REQUEST_STATE bildirim işlemesi sırasında bir yeniden yazma hatası oluştu. Bir giden kural yürütme hatası oluştu. Kural, çıktı kullanıcı önbelleği güncellenmeden önce yürütülecek şekilde yapılandırıldı.
  • 502.3 anlamına geliyor Hatalı Ağ Geçidi: İletici Bağlantı Hatası (ARR).

Microsoft ISS tarafından oluşturulan bu sözde alt kodlar, HTTP durum kodlarının yerine geçmez, bunun yerine dokümantasyon dosyaları gibi Windows’un çeşitli alanlarında bulunur.

Tüm Hata Kodları İlişkili Değil

HTTP durum kodu, Aygıt Yöneticisi hata kodu veya sistem hata kodu ile aynı değildir. Bazı sistem hata kodları, kod numaralarını HTTP durum kodlarıyla paylaşır, ancak bunlar tamamen farklı ilişkili hata mesajları ve anlamları olan farklı hatalardır. Örneğin, HTTP durum kodu 403.2 anlamına geliyor Okuma erişimi yasaklandı. Bununla birlikte, bir sistem hata kodu da var 403 bunun anlamı İşlem, arka planda işleme modunda değil. Benzer şekilde, 500 anlamına gelen durum kodu İnternet Sunucusu Hatası bir sistem hata kodu için kolayca karıştırılabilir 500 bunun anlamı Kullanıcı profili yüklenemedi. Ancak bunlar birbiriyle ilişkili değildir ve benzer şekilde ele alınmamalıdır. Biri bir web tarayıcısında görüntülenir ve istemci veya sunucu hakkında bir hata mesajı açıklarken, diğeri Windows’un başka bir yerinde görünür ve mutlaka web tarayıcısını içermesi gerekmez. Gördüğünüz hata kodunun bir HTTP durum kodu olup olmadığını belirlemekte sorun yaşıyorsanız, mesajın nerede göründüğüne dikkatlice bakın. Bir hata görürseniz web tarayıcınızda, web sayfasındabu bir HTTP yanıt kodudur. Diğer hata mesajları, görüldükleri bağlama göre ayrı ayrı ele alınmalıdır: Aygıt Yöneticisi hata kodları Aygıt Yöneticisi’nde görülür, sistem hata kodları Windows genelinde görüntülenir, POST kodları Açılışta Kendi Kendine Test sırasında verilir, vb.