Skip to content

HTTP ve HTTPS Ne Anlama Geliyor?

4 de Mayıs de 2021

Muhtemelen aşinasın https ve http bir URL’nin parçası. Bu, FQDN’den önceki ilk bölüm veya URL’de olduğu gibi https://www.hayateli.comve muhtemelen bazı web sitelerinin HTTPS kullandığını, bazılarının ise HTTP kullandığını fark etmişsinizdir. HTTP ve HTTPS, verilerin cihazınız ve bir web sunucusu arasında aktarılabileceği bir kanal sağlamaktan sorumludur, böylece normal web tarama işlevleri gerçekleştirilebilir.

HTTP ve HTTPS arasındaki fark, s ikincisinin sonunda. Bununla birlikte, yalnızca bir harf onları ayırt etse de, bu, çekirdekte nasıl çalıştıkları konusunda büyük bir farkın göstergesidir. Kısacası, HTTPS daha güvenlidir ve bankanızın web sitesinde oturum açma, e-posta yazma, dosya gönderme vb. Durumlarda olduğu gibi güvenli verilerin aktarılması gerektiğinde her zaman kullanılmalıdır.

Peki, HTTPS ve HTTP ne anlama geliyor? Gerçekten o kadar farklılar mı? Web’i kullanırken hangi rolü oynadıkları ve birinin diğerinden neden daha üstün olduğu dahil olmak üzere bu kavramlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

HTTP Ne Anlama Geliyor?

HTTP, HyperText Transfer Protocol anlamına gelir ve World Wide Web tarafından kullanılan, web sayfası bağlantılarını açmanıza ve arama motorlarında ve diğer web sitelerinde bir sayfadan diğerine geçmenize olanak sağlayan ağ protokolüdür. Başka bir deyişle, HTTP, bir web sunucusuyla iletişim kurmanız için bir yol sağlar. HTTP kullanan bir web sayfasını açtığınızda, web tarayıcınız sayfayı web sunucusundan istemek için Köprü Metni Aktarım Protokolünü (bağlantı noktası 80 üzerinden) kullanır.

Sunucu isteği alıp kabul ettiğinde, sayfayı size geri göndermek için aynı protokolü kullanır. Bu protokol, web gibi büyük, çok işlevli, çok girişli sistemlerin temelidir. Bağlantıların düzgün çalışması için HTTP’ye dayandığından, bildiğimiz gibi web bu iletişim süreçleri olmadan çalışmaz. Ancak HTTP, verileri düz metin olarak gönderir ve alır.

Bu, HTTP kullanan bir web sitesinde olduğunuzda, ağda dinleyen herkesin tarayıcınız ve sunucu arasında iletilen her şeyi görebileceği anlamına gelir. Bu, şifreleri, mesajları, dosyaları vb. İçerir. HTTP, verilerin bir web tarayıcısında nasıl görüntülendiğini değil, nasıl iletildiğini açıklar. HTML, web sayfalarının nasıl biçimlendirildiğinden ve bir tarayıcıda nasıl gösterildiğinden sorumludur.

HTTPS Ne Anlama Geliyor?

HTTPS, HTTP’ye çok benzer, temel farkı güvenli olması, s HTTPS’nin sonunda. Güvenli Hiper Metin Aktarım Protokolü Güvenli, SSL (Güvenli Yuva Katmanı) veya TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) adı verilen bir protokol kullanır ve bu protokol, tarayıcınız ile sunucu arasında verileri 443 numaralı bağlantı noktası üzerinden güvenli, şifreli bir tünelde sarar. HTTP’nin aksine, deşifre etmek için koklayıcılar.

TLS, SSL’nin halefidir, ancak yine de HTTPS’nin SSL üzerinden HTTP olarak anıldığını duyabilirsiniz. TLS ve SSL, finansal verileri güvende tutmak için çevrimiçi alışveriş yaparken özellikle yararlıdır, ancak aynı zamanda hassas veriler (ör. Şifreler, kişisel bilgiler, ödeme ayrıntıları) gerektiren herhangi bir web sitesinde de kullanılır. HTTPS’nin HTTP’ye göre bir başka yararı, çok daha hızlı olmasıdır, yani web sayfaları HTTPS üzerinden daha hızlı yüklenir.

Bunun nedeni, HTTPS’nin zaten güvenli olduğunun anlaşılmasıdır, bu nedenle verilerin taranması veya filtrelenmesinin gerekmemesi, daha az veri aktarımı ve sonuçta daha hızlı aktarım süreleri ile sonuçlanır. Güvenli protokolün şifrelenmemiş olana göre ne kadar daha hızlı olduğunu görmek için bu HTTP – HTTPS testini kullanın. Testlerimizde, HTTPS sürekli olarak yüzde 60-80 daha hızlı performans gösterdi.

Bulunduğunuz web sitesinin HTTPS kullanıp kullanmadığını öğrenmenin en kolay yolu, https URL’de. Çoğu tarayıcı, bağlantının güvenli olduğunu belirtmek için URL’nin soluna da bir kilit simgesi koyar.

HTTPS Her Şeyi Korumaz

Mümkün olduğunda HTTPS kullanmak ve web sitesi sahiplerinin HTTPS’yi uygulamak kadar önemli olduğu kadar, çevrimiçi güvenliğin güvenli olmayan bir web sayfası yerine güvenli bir web sayfası seçmekten çok daha fazlası vardır. Örneğin, şifrenizi sahte bir giriş formuna girmeye kandırıldığınız kimlik avı durumlarında HTTPS pek yardımcı olmaz.

Sayfanın kendisi HTTPS’yi çok iyi kullanıyor olabilir, ancak alıcı tarafında kullanıcı bilgilerinizi toplayan biri varsa, güvenli protokol sadece bunu yapmak için kullandıkları tüneldir. Kötü amaçlı dosyaları HTTPS bağlantısı üzerinden de indirebilirsiniz. Yine, web sunucusuyla iletişim kurmak için kullanılan bağlantı protokolü, aktardığı veriler hakkında hiç konuşmaz.

Kötü amaçlı yazılımları güvenli bir kanal üzerinden tüm gün indirebilirsiniz; HTTPS, onu durdurmak için hiçbir şey yapmaz. HTTPS ve HTTP açısından web güvenliği hakkında hatırlanması gereken başka bir şey de, ağ protokolünün sizi korsanlıktan veya omuz üzerinden gözetlemekten korumamasıdır.

Göründüğü kadar açık olsa da, hesaplarınız için (tahmin edilmesi zor olanlar) güçlü parolalar oluşturmanız ve çevrimiçi bir hesapla işiniz bittiğinde (özellikle halka açık bir bilgisayardaysanız) çıkış yapmanız gerekir.