Skip to content

HTTP Yönlendiricisi Nasıl Kullanılır

6 de Haziran de 2021

Web sitelerinde yazılı olarak gördüğünüz bilgiler, bu sitelerin bir web sunucusundan bir kişinin tarayıcısına veya tam tersi şekilde seyahat ederken ilettiği verilerin yalnızca bir parçasıdır. Ayrıca perde arkasında gerçekleşen oldukça fazla miktarda veri aktarımı vardır ve bu verilere nasıl erişeceğinizi biliyorsanız, onu ilginç ve faydalı şekillerde kullanabilirsiniz. Bu işlem sırasında aktarılan belirli bir veri parçasına bakalım – HTTP yönlendiricisi.

yönlendiren kelimenin yanlış yazılmış halidir yönlendiren tanıtıldı ve bu yeteneğin kodunda ve adlandırılmasında kaldı.

HTTP Yönlendiricisi nedir?

HTTP yönlendiricisi, okuyucunun geçerli sayfaya gelmeden önce hangi sayfada olduğunu size söylemek için web tarayıcıları tarafından sunucuya iletilen verilerdir. Bu bilgiler, ekstra yardım sağlamak, hedeflenen kullanıcılara özel teklifler oluşturmak, müşterileri ilgili sayfalara ve içeriğe yönlendirmek ve hatta ziyaretçilerin sitenize gelmesini engellemek için web sitenizde kullanılabilir. Yönlendiren bilgilerini okumak ve değerlendirmek için JavaScript, PHP veya ASP gibi komut dosyası dillerini kullanın.

PHP, JavaScript ve ASP ile Yönlendiren Bilgilerini Toplama

PHP, referans bilgilerini HTTP_REFERER adlı bir sistem değişkeninde saklar. Yönlendireni bir PHP sayfasında görüntülemek için şunu yazın: if(isset($_SERVER)[‘HTTP_REFERER’])) {
yankı $_SERVER[‘HTTP_REFERER’];
}

Bu koşul, değişkenin bir değeri olup olmadığını kontrol eder ve ardından bunu ekrana yazdırır. JavaScript, yönlendireni okumak için DOM’yi kullanır. PHP’de olduğu gibi, yönlendirenin bir değeri olduğundan emin olmak için kontrol etmelisiniz. Ancak, bu değeri değiştirmek istiyorsanız, önce onu bir değişkene ayarlamanız gerekir. JavaScript ile sayfanıza yönlendiren kişiyi nasıl görüntüleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. DOM’nin yönlendirenin alternatif yazımını kullandığını ve fazladan bir r orada: if (document.referrer) {
var myReferer = document.referrer;
belge.write(myReferer);
}

Ardından, değişkenli komut dosyalarında yönlendiriciyi kullanabilirsiniz. benimReferer’ım. ASP, PHP gibi, referansı bir sistem değişkenine ayarlar. Bu bilgileri şu şekilde toplayın: if (Request.ServerVariables(“HTTP_REFERER”)) {
Dim myReferer = Request.ServerVariables(“HTTP_REFERER”)
Response.Write(myReferer)
}

değişkeni kullan benimReferer’ım komut dosyalarınızı gerektiği gibi ayarlamak için.

Yönlendirene Sahip Olduğunuzda, Bununla Ne Yapabilirsiniz?

Yönlendiren verilere sahip olduğunuzda, sitelerinizi çeşitli şekillerde komut dosyası oluşturmak için kullanın. Yapabileceğiniz basit bir şey, bir ziyaretçinin nereden geldiğini düşündüğünüzü göndermektir. bağlı olarak farklı bilgileri görüntülemek için yönlendiriciyi kullanın. nerede dan geldiler. Örneğin, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Genel karşılama mesajı: Yönlendiren URL’yi genel bir karşılama mesajı olarak sayfanızın üst kısmına yazdırın.
  • Arama motoru ziyaretçilerine hoş geldiniz: Birisi sitenize bir arama motorundan geldiğinde (yani yönlendirenleri google.com veya bing.com veya yahoo.com vb.), sitenizde daha uzun süre kalmalarını teşvik etmek için onlara biraz ekstra bilgi verin.
  • Formlara bilgi aktarın: Sitenizde insanların siteyle ilgili sorunları bildirebileceği bir bağlantınız varsa, yönlendireni bilmek çok yararlı olabilir. İnsanlar genellikle URL’yi belirtmeden bir web sayfasıyla ilgili sorunları bildirirler, ancak ne bildirdikleri hakkında bir tahminde bulunmak için yönlendiren bilgilerini kullanabilirsiniz. Bu komut dosyası, yönlendireni gizli bir form alanına ekleyerek, sitenin neresinde sorunla karşılaşmış olabileceğine dair bazı veriler sağlar.
  • Bazı ziyaretçiler için özel bir teklif oluşturun: Belirli bir sayfadan gelen kişilere ürünleriniz veya hizmetleriniz için özel bir fırsat verin. Bu, kullanıcı deneyimlerini ve gördükleri içeriği kullanıcı verilerine göre şekillendirdiğiniz başka bir kişiselleştirme örneğidir.
  • Ziyaretçileri başka bir sayfaya gönder: Belirli bir yönlendiriciden kişileri tamamen başka bir sayfaya gönderin. Google ve diğer arama motorları bu yönlendirmeyi yanıltıcı olarak değerlendirip sitenizi cezalandırabileceğinden, bu uygulamaya çok dikkat edin.

Yönlendiren tarafından .htaccess ile Kullanıcıları Engelleyin

Güvenlik açısından, sitenizde belirli bir alan adından çok fazla spam alıyorsanız, o alan adını sitenizden engelleyin. Apache’yi mod_rewrite kurulu olarak kullanıyorsanız, birkaç satırla engelleyin. .htaccess dosyanıza şunu ekleyin: RewriteEngine on
# Seçenekler +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_REFERER} spam gönderici.com [NC]
Yeniden Yazma Kuralı .* – [F]

kelimeyi değiştir spam gönderen.com Engellemek istediğiniz etki alanına. Alandaki herhangi bir noktanın önüne eğik çizgi koyun.

Yönlendiriciye Güvenmeyin

Yönlendiren sahtekar olduğundan, güvenlik için yönlendireni asla tek başına kullanmamalısınız. Bu, diğer güvenliğiniz için bir eklentidir, ancak bir sayfaya yalnızca belirli kişiler tarafından erişilecekse, htaccess dosyasıyla bir şifre belirlemelisiniz.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “HTTP Yönlendiricisi Nasıl Kullanılır.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/how-to-use-http-referer-3471200.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). HTTP Yönlendiricisi Nasıl Kullanılır. https://www.thinktco.com/how-to-use-http-referer-3471200 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “HTTP Yönlendiricisi Nasıl Kullanılır.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/how-to-use-http-referer-3471200 (6 Haziran 2021’de erişildi).