Skip to content

HTTPS ile Gmail’e Daha Güvenli Nasıl Erişilir

20 de Haziran de 2021

HTTPS, tarayıcınızda Gmail’e güvenli, şifreli erişim sağlar. TLS/SSL üzerinden güvenli HTTPS bağlantıları, tüm Gmail kullanıcıları ve oturumları için varsayılan ve tek seçenektir; özel bir şey yapmanıza veya herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yoktur.

HTTPS Erişimi Ne Yapar?

HTTPS, Gmail’den ve Gmail’e gönderilen tüm verilerin otomatik olarak şifrelenmesini sağlar. Veriler, siz ve alıcılar dışında hiç kimse tarafından anlaşılmaz. HTTPS erişimi, bilgisayarınızın güvenilir bir üçüncü taraf aracılığıyla Gmail bağlantısının gerçekliğini doğrulamasını da sağlar.

jmiks / Getty Images

Gmail’e Güvenle Erişin

Gmail’in güvenliğe yaklaşımı sağlamdır, ancak birkaç ek uygulama verilerinizin gizli kalmasına yardımcı olabilir:

  • Gmail’i kullanırken, tarayıcınızdaki adresin HTTPS ile başladığından emin olun (S olmadan HTTP değil). Durum böyle değilse, site muhtemelen bir sahtekarlıktır.
  • Gmail’i halka açık bir yerde kullanırken çevrenizdeki insanlara karşı dikkatli olun. E-postalar bilgisayarınızın ekranında şifrelenmez ve bir izleyici muhtemelen e-postanızı okuyabilir ve şifrenizi yazarken izleyebilir.
  • İki adımlı kimlik doğrulama, yetkisiz oturum açmaya karşı ek koruma sağlar. https://www.google.com/landing/2step/ adresini ziyaret edin ve bunu Gmail hesabınızda etkinleştirmek için talimatları izleyin.