Skip to content

Hyperloop’un İnsan Testi Gerçeklerden Daha Kurgudur

14 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Virgin Group’un hiper döngü güvenlik testi ilk insan yolcuları içeriyordu, ancak teknolojinin geleceği için arzulanan çok şey bırakıyor.
  • Texas Guadaloop ekibinden Dr. Claudel, hiper döngü teknolojisinin kitlesel insan geçişi için geçerli olmaktan çok uzak olduğunu öne sürüyor.
  • Hiper döngü mühendisliği büyük ölçüde teknik olarak mümkün olsa da, finansman ve insan dışı değişkenler en büyük engelleri olarak var.
Virgin Hyperloop
Hyperloop teknolojisi uzun zamandır bilimkurgu filmlerine ve video oyunlarına indirgenmiştir, ancak son gelişmeler bunu giderek bir olasılık haline getirmiştir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar bunun gerçeklikten daha fazla olduğunu söylüyor. 8 Kasım’da Virgin Hyperloop, 100 mil / saat hıza ulaşan son teknoloji ürünü havasız tüp ile ilk başarılı insan yolcu yolculuğunu tamamladı. Test, Virgin’de geliştirilen hiper döngü teknolojisinin güvenilir ve en önemlisi insan kullanımı için güvenli olduğunu göstermek için bir güvenlik testi olarak pazarlandı. Texas Üniversitesi’nde ulaşım mühendisliği profesörü olan Dr. Christian Claudel farklı düşünüyor. Claudel Zoom ile yaptığı bir röportajda “Virgin örneği güzel bir dönüm noktası, ancak güvenlik hakkındaki soruları yanıtlaması söz konusu değil. Bu sadece bir PR dublörü” Cankurtaran. “Otomobil üreticilerinin hızlı bir test yapması gibi. Bu sadece hızlı bir test, herkesin kullanmasının güvenli olup olmadığını göstermiyor.”

Hyperloop Yaşanamaz

Yine de Virgin Group’un insan testi, etkileyici bir mühendislik marifetinin göstergesiydi. Ortalama ticari jetin beş ila altı katı veya yaklaşık 200.000 fit yükseklikte, saatte 107 millik maksimum hıza ulaşırken yolculuğu simüle edebildi. Kitlesel kullanım için uygun olmaktan uzak olabilir, ancak olanakları her zamanki gibi mevcut. Hyperloop teknolojisi, 2010’ların başından beri yaratıcı teknoloji profesyonellerinin zihninde ön planda olmuştur. Hem New York City’den DC’ye en ünlüsü gibi büyük metropol alanları arasında daha hızlı, daha verimli bir seyahat seçeneği hem de yeşil enerji yetenekleri için. Gazlı arabalar ve gazyağıyla çalışan uçaklar gibi ulaşım teknolojilerinin karbon ayak iziyle ilgilenenler, hiper döngü yeniliklerinin ekolojik çürümeye potansiyel bir çözüm olduğunu keşfettiler.

Otomobiller ve kamyonlar, ABD karbondioksit emisyonlarının neredeyse beşte birini oluştururken, uçaklar dünya çapındaki sera gazlarının% 2’sini oluşturuyor. Hiper döngü, kişisel araçlar ve uçak yolculukları için yeşil enerji ikamesi olmaya hazırdı, ancak teknolojik barikatların kaydedilmemiş olmasına rağmen hala zor durumda. Teknoloji yeteneklerinin yanı sıra, gerekli olan pahalı yüksek hızlı teknoloji ve altyapı reformunun faturasını ödeyecek finansman yok. Şimdilik, yakın geleceğin kurgusal bir vaadi olarak köklerine saygı gösteren bir hile olarak varlığını sürdürüyor. Claudel, “Teknoloji orada. Verilere sahibiz. Sorun şu ki ekonomik olarak, şu anda faizle bile, bunun daha hızlı gerçekleşmesi için gerekli işi üretmenin çok zor olması, ancak ekonomik olarak çok az ilgi var,” dedi Claudel . “Artı, bizde yok [a] sistem için çok iyi bir sebep. Bir ulaşım sistemi açısından bile, birkaç yüz millik hiper döngü yapmak için bile mantıklı değil ve finansmanı haklı çıkarmak zor. ”

Hyperloop’un Geleceği

Texas Guadaloop (Austin, Houston, Dallas ve San Antonio’yu birbirine bağlayan bir hiper döngü) üzerinde çalışan Texas Üniversitesi ekibinin bir parçası olarak Claudel, araştırmacıların toplu taşıma için gerçekten uygulanabilir bir hiper döngüden çok uzakta olduğunu düşünüyor. Virgin Hyperloop güvenlik testi, insan yolcu taşımacılığını göstermeye odaklanırken, hyperloop’un kargo hareketine odaklanması daha olasıdır. En azından yakın gelecekte. Hiper halkanın mevcut yinelemeleri inanılmaz derecede tehlikeli ve bitmemiş; Binlerce mil uzunluğundaki tüpler ve ezici atmosferik basınçlar, büyük ölçekli geliştirmenin önündeki engeller için hesaba katılmamış durumda.

Hyperloop’un mükemmele yakın bir vakum sağlaması gerekir ve dış basınç, içeride gerekli olan dengeyi bozabilir. Bir hata, en iyi “her metrekare için saatte yaklaşık 2000 km giden bir filin eşdeğeri” olarak tanımlanan ölçülemez bir kuvvetle spontan bir dekompresyona neden olabilir. İlginç Mühendislik. Yoğun baskı ve ilham veren mühendislerin ses hızına ulaşma, hatta bu hızı aşma taahhüdü arasında, hata şansı ve ölümcül sonuçlar çok büyük kalıyor. Hem zamana duyarlı kargo gönderileri hem de nihayetinde insanlar için güvenliği sağlamak için daha fazla denemeye ihtiyaç vardır. Performans, beceri ve finansman, gelecekteki gelişim planları için üç temel engeldir. Hali hazırda, çok tartışılan hiper döngü, ilk zamanlar için tam olarak hazır olmayan belirsiz bir vizyon olmaya devam ediyor. Elon Musk’ın yıldız gücü bile bu ateşi yakacak gibi görünmüyor. Dr. Claudel gibi mühendisler finansman için bastırdıkça gelişmeler sarsılmadan devam edecek, ancak yakın zamanda yüksek hızlı bir hiper döngü tüpüne binmeyi beklemeyin.