Skip to content

İCloud nedir? Ve Nasıl Kullanırım?

1 de Haziran de 2021

iCloud, ister Mac’te, iPhone’da veya Windows çalıştıran bir PC’de olsun (Windows için bir iCloud istemcisi mevcuttur) Apple’ın internet üzerinden sunduğu tüm hizmetlerin genel adıdır. Bu hizmetler arasında Dropbox ve Google Drive’a benzeyen iCloud Drive; Fotoğraf Akışı’nın bir yan ürünü olan iCloud Fotoğraf Kitaplığı; iTunes Match; ve hatta Apple Music. iCloud, ileride geri yüklemeniz gerekmesi durumunda iPad’inizi yedeklemenin bir yolunu da sağlar ve iWork paketini App Store’dan iPad’inize indirirken Pages, Numbers ve Keynote’u da çalıştırabilirsiniz. icloud.com aracılığıyla dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarınızda.

pixelfit / Getty Images

iCloud Özellikleri ve Nasıl Kullanılacağı

İşte iCloud ile edindiğiniz özelliklerden bazıları ve bunların nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçları:

iCloud Yedekleme ve Geri Yükleme

Apple, App Store’da oturum açmak ve uygulama satın almak için kullandığınız kimlik bilgileri olan Apple Kimliği hesapları için 5 GB ücretsiz iCloud saklama alanı sağlar. Bu depolamayı fotoğraf depolamak da dahil olmak üzere birçok amaç için kullanabilirsiniz, ancak belki de en iyi şekilde cihazlarınızı yedeklemek için kullanılır. İCloud parolanızı unutursanız kurtarabilirsiniz. Varsayılan olarak, iPhone veya iPad’inizi bir duvar prizine veya bilgisayara her taktığınızda, iPad kendini iCloud’a yedeklemeye çalışır. Ayrıca Ayarlar uygulamasını açıp şuraya giderek bir yedeklemeyi manuel olarak başlatabilirsiniz: iCloud > Destek olmak > Şimdi yedekle. İPad’inizi fabrika varsayılanına sıfırlama prosedürünü izleyerek ve ardından iPad’in kurulum işlemi sırasında yedeklemeden geri yüklemeyi seçerek bir yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz. Yeni bir iPad’e yükseltirseniz, bir yedeklemeden geri yüklemeyi de seçebilirsiniz, bu da yükseltme sürecini sorunsuz hale getirir.

Cihazımı Bul

Bir diğer önemli iCloud özelliği de iPhone / iPad / MacBook’umu Bul hizmetidir. Bunu yalnızca cihazınızın nerede olduğunu bulmak için kullanamazsınız, iPad’i kaybolursa kilitlemek veya uzaktan fabrika varsayılanına sıfırlamak için de kullanabilirsiniz, bu da tüm verileri siler. İPad’inizi nereye giderse gitsin takip etmek ürkütücü görünebilirken, iPad’inize bir şifre kilidi koyarak onu oldukça güvenli hale getirir.

iCloud Drive

Apple’ın bulut depolama çözümü Dropbox kadar pürüzsüz değil, ancak iPad, iPhone ve Mac’lerle iyi bir şekilde bağ kuruyor. Apple’ın ekosistemine kilitlenmemek için Windows’tan da iCloud Drive’a erişebilirsiniz. ICloud Drive, uygulamaların belgeleri internette depolamasına izin veren bir hizmettir, böylece bu dosyalara birden çok cihazdan erişebilirsiniz. Örneğin iPad’inizde bir Numbers hesap tablosu oluşturabilir ve ardından ona iPhone’unuzdan erişebilir, düzenlemeler yapmak için Mac’inizde yukarı çekebilir ve hatta iCloud.com’da oturum açarak değiştirmek için Windows tabanlı PC’nizi kullanabilirsiniz.

iCloud Fotoğraf Kitaplığı, Paylaşılan Fotoğraf Albümleri ve Fotoğraf Yayınım

Fotoğraf Yayınım, çekilen her resmi buluta yükleyen ve Fotoğraf Yayınım’a kaydolan diğer tüm cihazlara indiren bir hizmettir. Ancak her fotoğrafın internete yüklenmesini istemeyebilirsiniz. Markanın adını veya model numarasını hatırlayabilmek için bir mağazadaki bir ürünün fotoğrafını çekerseniz, bu resim diğer tüm cihazlarda yerini bulacaktır. Yine de bu özellik, iPhone’larında çekilen fotoğrafların herhangi bir iş yapmadan iPad’lerine aktarılmasını isteyenler için hayat kurtarıcı olabilir. Maalesef Fotoğraf Yayınım fotoğrafları 30 gün sonra kaybolur ve bir seferde en fazla 1.000 fotoğraf tutabilir. iCloud Fotoğraf Kitaplığı, Fotoğraf Yayını’nın yeni sürümüdür. En büyük fark, fotoğrafları aslında kalıcı olarak iCloud’a yüklemesidir, böylece maksimum fotoğraf sayısı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca, görüntünün tamamını veya çok fazla depolama alanı kaplamayan optimize edilmiş bir sürümü de yükleyebilirsiniz. Maalesef iCloud Fotoğraf Arşivi, iCloud Drive’ın bir parçası değildir. Apple, fotoğrafları ayrı tutmaya karar verdi ve fotoğrafların Mac veya Windows tabanlı PC’nizde kolayca erişilebilir olduğunu duyururken, gerçek kullanılabilirlik zayıf. Ancak, bir hizmet olarak iCloud Fotoğraf Kitaplığı, Apple bulut tabanlı fotoğraflar fikrini tam anlamıyla çivilemiş olsa bile hala yararlıdır.

Kişiler, Takvimler, Hatırlatıcılar, Notlar ve Daha Fazlası

İPad ile birlikte gelen temel uygulamaların çoğu, cihazlar arasında eşzamanlamak için iCloud’u kullanabilir. Dolayısıyla, iPad’inizden ve iPhone’unuzdan notlara erişmek istiyorsanız, iPad’inizin ayarlarının iCloud bölümünde Notlar’ı açmanız yeterlidir. Benzer şekilde, Anımsatıcılar’ı açarsanız, iPhone’unuzda bir anımsatıcı ayarlamak için Siri’yi kullanabilirsiniz ve bu anımsatıcı iPad’inizde de görünecektir.

Apple Müzik

Apple Music, inanılmaz derecede geniş bir müzik seçkisini dinlemenizi sağlayan abonelik tabanlı bir hizmet olan Spotify’a Apple’ın cevabıdır. Bu müzik hizmeti, her zaman şarkı satın almaktan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Apple Music’ten parçalar bile indirebilir, böylece internete bağlı değilseniz dinleyebilir ve kitaplığınızı çalma listeleri halinde düzenleyebilirsiniz.