Skip to content

iCloud Private Relay’in Sorunları Netlik Eksikliğinden Kaynaklanıyor

7 de Mayıs de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Görünüşe göre T-Mobile, içerik filtreleme/ebeveyn denetimleri kullanmıyor olsalar bile bazı kullanıcılar için Özel Geçişi kasıtlı olarak engelliyordu.
  • Daha sonra, soruna iOS 15.2’deki bir hatanın neden olduğuna inanılıyordu, ancak bunun fiziksel olarak bir ağın kapsama alanından çıkmak veya uyumsuz web sitelerini ziyaret etmekle daha çok ilgisi vardı.
  • Nihayetinde sorun, ağ tarafından desteklenemediğinde Özel Rölenin kapatılması ve ardından gelen hata mesajının yeterince açık olmamasıydı.

İlk izlenimlere ve bazı kurumsal işaretlere rağmen, iCloud’un Gizli Aktarma sorunlarına operatör maskaralıkları veya bir iOS 15.2 hatası neden olmuyor. Private Relay, iCloud+ aboneleri için IP adresinizi gizleyen ve şirketlerin, reklamcıların ve kötü kişilerin fiziksel konumunuzu öğrenmesini veya gezinme alışkanlıklarınızı takip etmesini zorlaştıran özel bir gizlilik koruma seçeneğidir. Son zamanlarda bazı T-Mobile kullanıcıları Private Relay’in çalışmadığını fark edince işler karışmaya başladı. Ayrıca, sorunun Private Relay veya iCloud hesaplarından değil operatörlerinden kaynaklandığını ima eden bir hata mesajı da alıyorlardı. Çoğu kişi için bu, T-Mobile’ın Özel Aktarma işlevini engelliyormuş gibi görünmesine neden oldu, ancak operatörün bununla hiçbir ilgisi yok. Mesajda “Hücresel planınız iCloud Private Relay’i desteklemiyor” yazıyordu. “Private Relay kapatıldığında, bu ağ internet etkinliğinizi izleyebilir ve IP adresiniz bilinen izleyicilerden veya web sitelerinden gizlenmez.”

Parmakla göstermek

Başlangıçta T-Mobile, kullanıcılarının çoğu için Özel Geçişi engellemediğinde ısrar etti. Operatöre göre, ebeveyn denetimleri gibi içerik filtreleme özellikleri, müşterileri için Private Relay’i sınırlandıran tek faktör olacaktır. İçerik filtrelemenin, Private Relay’in maskelemek veya engellemek için tasarlandığı kullanıcının etkinliğini izlemeyi amaçlaması nedeniyle anlaşılabilir bir sorun.

kişinin eli, kaldırılan başka bir ele işaret eder

Hatta Lifewire ve diğer birçok web sitesi T-Mobile’a ulaştığında sorunun Apple tarafında olduğunu belirtmişti. Daha spesifik olarak, T-Mobile, sorunun iOS 15.2’de olduğunu belirtti. T-Mobile, Lifewire’a bir e-postada, “Ekibimiz bir gecede, 15.2 iOS sürümünde, bazı cihaz ayarlarının varsayılan olarak özelliğin kapatıldığını belirledi.” “Bunu Apple ile paylaştık. Bu, T-Mobile’a özgü değil. Yine de, iCloud Private Relay’i geniş çapta engellemedik.” Ancak Apple, iOS 15.2’nin Private Relay’i bu şekilde etkileyecek hiçbir şeyi değiştirmediğini açıkladığında, bunun yanlış olduğu daha sonra kanıtlandı. T-Mobile ayrıca, hata mesajının muhtemelen özelliğin yanlışlıkla kapatılmasından kaynaklandığını açıklayan açıklamasını da revize etti.

Gerçekten Neler Oluyor

Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, bu da konuma gelir. Ve ayrıca Private Relay’in hala beta olduğu gerçeği, bu nedenle ara sıra hıçkırıklarla karşılaşması muhtemeldir. Ancak sorun, esasen, bir noktada işe yarayan başka bir yerde çalışmayabilir. Şu anda tüm ağlar veya web siteleri Özel Geçişi desteklememektedir ve farklı bir ağa bağlanırsanız veya desteklenmeyen bir siteye giderseniz devre dışı bırakılması gerekebilir.

ofis iş istasyonunda oturan çenesinde eli olan adam

Private Relay’in destek sayfasına göre, “… Private Relay’in bulunmadığı bir yere seyahat ederseniz, otomatik olarak kapanacak ve onu destekleyen bir ülke veya bölgeye yeniden girdiğinizde tekrar açılacaktır.” Private Relay’in çalışmaması hiçbir zaman T-Mobile’ın suçu olmadı. Ancak hata mesajı neden öyle olduğunu ima etti? iOS 15.3 için beta zaten biraz daha ayrıntılı bir hata mesajı verdiğinden, kötü kelime seçimi ve netlik eksikliği ana neden gibi görünüyor. Yeni mesajda “Hücresel planınız için Özel Röle kapalı” diyor. “Private Relay ya hücresel planınız tarafından desteklenmiyor ya da Hücresel Ayarlar’da kapatılmış. Private Relay kapalıyken, bu ağ internet etkinliğinizi izleyebilir ve IP adresiniz bilinen izleyicilerden ya da web sitelerinden gizlenmez.” Yeni mesaj yalnızca iOS 15.3 beta sürümünde etkindir, ancak bu, hala iOS 15.2 kullanan veya iOS 15.3’ün herkese açık olarak yayınlanmasını bekleyen herkesin eski mesajı görmeye devam edeceği anlamına gelir. Ancak, mesajın ne söyleyeceğine rağmen, beceriksizliğinizin büyük olasılıkla operatörünüz tarafından engellenmediğinden emin olabilirsiniz. Özel Aktarma yanlışlıkla kapatılmış gibi görünüyorsa, iCloud ayarları menünüzden tekrar açabilirsiniz. Kriz önlendi.