Skip to content

iCloud Sync İstediğiniz Kadar Güvenilir Olmayabilir

21 de Temmuz de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Apple’ın CloudKit senkronizasyonu bozuldu ve daha da kötüye gidiyor.
  • CloudKit, iyi çalışan iCloud Drive ile aynı değildir.
  • Her şeyi yedekleyin, yoksa değerli verilerinizi kaybedersiniz.

Apple’ın iCloud senkronizasyonu o kadar lapa lapa oluyor ki, geliştiriciler uygulamalarından senkronizasyon özelliklerini çekiyor. Birkaç aydır CloudKit senkronizasyonu çalışıyor. Senkronizasyonlar tamamlanmadı, veriler eski olabilir ve bazı kullanıcılar şifreli hata mesajını bile görüyor: “İstek http durum kodu 503 ile başarısız oldu.

Sorun o kadar kötüleşti ki geliştiriciler, kullanıcılarını bilgilendirmek veya senkronizasyonu tamamen kapatmak zorunda kaldı. Peki, verileriniz güvende mi? İCloud’u kullanmayı tamamen bırakmalı mısınız? Ya işiniz için senkronizasyona güveniyorsanız? Deneyimli iOS ve Mac uygulama geliştiricisi, Senkronizasyon, PCalc gibi bir hesap makinesi için iş açısından kritik bir özellik olmasa da, aynı düzenlerin ve özel işlevlerin birden fazla cihazda kullanılabilir olması kesinlikle iyi.” James Thomson hayateli’a doğrudan mesaj yoluyla anlattı. ”

Diğer uygulamalar için kesinlikle çok daha fazla etkisi olacak. Farklı insanlar bununla farklı sorunlar yaşıyor. Benim için sadece çok uzun senkronizasyon süreleri görüyorum.” Geliştirici açısından bakıldığında, iCloud’u kullanmanın temel avantajı yerleşik olması ve hemen hemen herkesin onu kurması ve geliştiricilerin kullanması için ücretsiz olmasıdır.

CloudKit ve iCloud Drive

CloudKit, Apple’ın geliştiricilerin uygulamalarına kolayca senkronizasyon eklemesine olanak tanıyan araçlar setidir. Bu, video izleme uygulamanızın, iPhone ve iPad’inizde her şeyin güncel olduğundan emin olmak için Mac’iniz ile iPhone’unuz ve yer imi uygulamanız arasında oynatma konumlarınızı senkronize etmesini sağlayan şeydir. Geliştiriciler için kendi eşitleme motorlarını oluşturmaktan çok daha kolaydır ve kullanıcılar için daha iyidir çünkü verilerinize hiçbir zaman üçüncü taraf bulut hizmetine güvenmek zorunda kalmazsınız—hepsi iCloud’da.

Thomson, “Geliştirici açısından bakıldığında, iCloud’u kullanmanın ana avantajı, yerleşik olması ve hemen hemen herkesin bunu kurması ve geliştiricilerin kullanması için ücretsiz olmasıdır” diyor. “Ne kadar güvenli olduğunu bilmediğim bir yerde kendi sistemimi kuracağımdan veya üçüncü taraf bir sistem kullanacağımdan emin değilim. Ve bunu abonelik dışı bir uygulamada devam eden bir hizmet olarak yapmak ekonomik olmayabilir.

PCCalc gibi.” iCloud Drive, Apple’ın Dropbox klonudur, kendi dosya ve klasörlerinizi ekleyebileceğiniz bir bulut depolama alanıdır ve bunlar tüm aygıtlarınızda kullanılabilir. Konuyu biraz karıştırmak için bazı uygulamalar, uygulama verileriniz için iCloud Drive’da bir klasör tutar. Bu, daha çok uygulamanın içindeki verileri ve tercihleri ​​senkronize etmek için kullanılan CloudKit senkronizasyonundan farklıdır.

Kısacası, kendinize erişebileceğiniz bir klasörde saklanan bir dosyaysa, iCloud Drive’dadır. Ve iCloud Drive, devam eden bu aksaklıkların hiçbirini yaşamıyor. Verileriniz hiç olmadığı kadar güvende.

Bulut Sonuçları

Geliştiriciler için bu kesinti, hayal kırıklığı, muhtemelen önemli uygulama özelliklerinin kaybı, bir destek talebi seli ve kötü App Store incelemeleri anlamına gelir. Bir PDF ve not uygulaması olan GoodNotes’un geliştiricisi, neler olduğunu açıklamak için bir destek belgesi yayınladı ve James Thomson, hesap makinesi uygulaması PCalc’dan tercih senkronizasyonunu kaldırdı. Ve daha da kötüye gidiyor.

iCloud'dan bir ekran görüntüsü

TweetBot’un geliştiricisi Paul Haddad, “iCloud hataları son birkaç günde gerçekten artmış görünüyor” dedi. Twitter’da yazdı. Endişelenmeli misin?

Bulut Verilerinizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Bu senkronizasyon sorunları hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yoktur ve veri kaybı olasılığı gerçek bir endişe kaynağıdır. Kendinizi korumanın en iyi yolu yedekleme yapmaktır. Birçok iOS kullanıcısı için yedekleme, iCloud yedeklemesi anlamına gelir.

Bunlar şu anda iyi çalışıyor (nelerin işe yarayıp yaramadığını görmek için istediğiniz zaman Apple’ın iCloud Sistem Durumu sayfasını kontrol edebilirsiniz), ancak belki biraz daha kontrolünüz altında bir şey istersiniz. iTunes veya Finder aracılığıyla yerel iOS cihaz yedeklemelerine geçebilir veya daha fazla yedekleme kontrolü için iMazing uygulamasını kullanabilirsiniz.

Mac kullanıcıları için çok daha kolay. Her şeyi harici bir sürücüye yedeklemek için yerleşik Time Machine uygulamasını kullanabilir veya aynısını yapmak için mükemmel Carbon Copy Cloner’ı çalıştırabilirsiniz. Bunu yaparsanız, iCloud Fotoğraf Kitaplığınızdaki tüm orijinalleri Mac’inize indiren Fotoğraflar uygulamanızdaki kutuyu işaretlemeyi unutmayın.

Ne olursa olsun düzenli yedeklemeler çok önemlidir, bu nedenle bunları zaten yapmıyorsanız, bunu Apple her şeyi düzelttikten sonra bile başlamak ve devam etmek için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz.