Skip to content

IDE Kablosu Nedir?

14 de Nisan de 2021

IDE, kısaltması Entegre Sürücü Elektroniği, bir bilgisayardaki depolama aygıtları için standart bir bağlantı türüdür. Genel olarak IDE, bazı sabit sürücüleri ve optik sürücüleri birbirine ve ana karta bağlamak için kullanılan kablo ve bağlantı noktası türlerini ifade eder. O halde bir IDE kablosu, bu spesifikasyonu karşılayan bir kablodur. Bilgisayarlarda karşılaşabileceğiniz bazı popüler IDE uygulamaları, eski IDE standardı olan PATA (Parallel ATA) ve daha yeni olan SATA’dır (Serial ATA). IDE bazen de denir IBM Disc Electronics ya da sadece ATA (Paralel ATA). Bununla birlikte, IDE aynı zamanda Entegre Geliştirme Ortamı’nın kısaltmasıdır, ancak bu programlama araçlarına atıfta bulunur ve IDE veri kablolarıyla hiçbir ilgisi yoktur.

IDE’nin Ne Anlama Geldiğini Neden Bilmeniz Gerekiyor?

Bilgisayar donanımınızı yükseltirken veya bilgisayarınıza takacağınız yeni aygıtlar satın alırken bir IDE sürücüsünü, IDE kablolarını ve IDE bağlantı noktalarını tanımlayabilmek önemlidir. Örneğin, bir IDE sabit sürücünüz olup olmadığını bilmek, sabit sürücünüzü değiştirmek için ne satın almanız gerektiğini belirleyecektir. Daha yeni bir SATA sabit sürücünüz ve SATA bağlantılarınız varsa, ancak daha sonra dışarı çıkıp daha eski bir PATA sürücüsü satın aldıysanız, onu bilgisayarınıza umduğunuz kadar kolay bağlayamayacağınızı göreceksiniz. Aynısı, sabit sürücüleri bilgisayarınızın dışında USB üzerinden çalıştırmanıza izin veren harici kasalar için de geçerlidir. Bir PATA sabit sürücünüz varsa, SATA’yı değil, PATA’yı destekleyen bir kasa kullanmanız gerekecektir.

Önemli IDE Gerçekleri

IDE şerit kabloları, yalnızca iki tane olan SATA’nın aksine üç bağlantı noktasına sahiptir. IDE kablosunun bir ucu elbette kabloyu anakarta bağlamak içindir. Diğer ikisi cihazlara açıktır, yani bir bilgisayara iki sabit sürücü takmak için bir IDE kablosu kullanabilirsiniz. Aslında, bir IDE kablosu, IDE bağlantı noktalarından birinde bir sabit sürücü ve diğerinde bir DVD sürücüsü gibi iki farklı donanım türünü destekleyebilir. IDE kablosuna aynı anda iki cihaz bağlanırsa, atlama tellerinin doğru şekilde ayarlanması gerekir. Bir IDE kablosunun, aşağıda gördüğünüz gibi bir kenarı boyunca kırmızı bir şerit vardır. Genellikle ilk pimi ifade eden kablonun bu tarafıdır. Bir IDE kablosunu bir SATA kablosuyla karşılaştırmakta sorun yaşıyorsanız, IDE kablolarının ne kadar büyük olduğunu görmek için aşağıdaki resme bakın. IDE bağlantı noktaları benzer görünür çünkü aynı sayıda pin yuvasına sahip olurlar. PATA ve SATA arasında ayrım yapmak kadar önemli olduğu kadar, bir SATA kablosunu yanlışlıkla bir IDE yuvasına veya bir IDE kablosunu bir SATA yuvasına takmak aslında imkansızdır. IDE bağlantılı bir aygıtın hızı yalnızca kendi yeteneklerine değil, aynı zamanda kullanılan kabloya da bağlıdır. Örneğin, hızlı bir sabit sürücüye yavaş bir kablo takarsanız, sürücü yalnızca kablonun izin verdiği kadar hızlı çalışacaktır.

IDE Kablo Türleri

En yaygın iki IDE şerit kablo türü, disket sürücüler için kullanılan 34 pinli kablo ve sabit sürücüler ve optik sürücüler için 40 pinli kablodur.

34 pinli bir IDE kablosunun ve 40 pinli bir IDE kablosunun resmi

PATA kabloları, kabloya bağlı olarak 133 MBps veya 100 MBps’den 66 MBps, 33 MBps veya 16 MBps’ye kadar herhangi bir yerde veri aktarım hızına sahip olabilir. PATA kabloları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: PATA Kablosu Nedir ?. PATA kablo aktarım hızları 133 MBps’de maksimuma çıkarken, SATA kabloları 1.969 MBps’ye kadar hızları destekler. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi SATA Kablosu Nedir? parça.

IDE ve SATA Aygıtlarını Karıştırma

UGREEN USB IDE Adaptörünün resmi

UGREEN USB IDE Adaptörü.
Amazon’dan fotoğraf

Cihazlarınızın ve bilgisayar sistemlerinizin ömrü boyunca bir noktada, muhtemelen biri diğerinden daha yeni teknolojiyi kullanıyor olacaktır. Örneğin, yeni bir SATA sabit sürücünüz olabilir, ancak yalnızca IDE’yi destekleyen bir bilgisayarınız olabilir. Neyse ki, yeni SATA cihazını bu Kingwin SATA – IDE adaptörü gibi daha eski bir IDE sistemine bağlamanıza izin veren adaptörler var. SATA ve IDE cihazlarını karıştırmanın başka bir yolu, UGREEN’den bunun gibi bir USB cihazı kullanmaktır. SATA aygıtını yukarıdan bağdaştırıcı gibi bağlamak için bilgisayarı açmak zorunda kalmadan, bu harici olduğundan IDE (2,5 “veya 3,5”) ve SATA sabit sürücülerinizi bu aygıta takabilir ve ardından bunları bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. USB bağlantı noktası üzerinden bilgisayar.

Gelişmiş IDE (EIDE) Nedir?

EIDE, Geliştirilmiş IDE’nin kısaltmasıdır ve IDE’nin yükseltilmiş bir sürümüdür. Diğer isimlerle de gider, mesela Hızlı ATA, Ultra ATA, ATA-2, ATA-3, Hızlı IDE, ve Genişletilmiş IDE.

EIDE, orijinal IDE standardının ötesinde daha hızlı veri aktarım hızlarını tanımlamak için kullanılır. Örneğin, ATA-3 33 MBps’ye varan hızları destekler. EIDE’nin ilk uygulamasında görülen IDE’ye göre bir başka gelişme, 8,4 GB büyüklüğündeki depolama aygıtları için destek oldu.