Skip to content

IDE’nin Anlamı ve Programcılar Web Uygulamaları Oluşturmak İçin Bunu Nasıl Kullanıyor?

9 de Mayıs de 2021

Bir IDE veya Entegre Geliştirme Ortamı, programcıların ve geliştiricilerin yazılım geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir yazılım programıdır. Çoğu IDE şunları içerir:

 • bir kaynak kodu düzenleyicisi
  Bir kaynak kodu düzenleyicisi, bir HTML metin düzenleyicisine benzer. Programcıların programları için kaynak kodunu yazdıkları yerdir.
 • bir derleyici ve / veya bir yorumlayıcı
  Bir derleyici, kaynak kodunu çalıştırılabilir bir programda derler ve bir yorumlayıcı, derlenmesi gerekmeyen programları ve komut dosyalarını çalıştırır.
 • otomasyon araçları oluşturmak
  Derleme otomasyonu araçları, derleme, hata ayıklama ve dağıtım gibi çoğu yazılım geliştirmede gerçekleşmesi gereken süreçleri otomatikleştirmeye yardımcı olur.
 • bir hata ayıklayıcı
  Hata ayıklayıcılar, kaynak kodda bir problemin olduğu yeri tam olarak belirlemeye yardımcı olur.

Oluşturduğunuz tek şey statik web siteleriyse (HTML, CSS ve belki biraz JavaScript), “Bunların hiçbirine ihtiyacım yok!” Ve haklı olurdun. Bir IDE, yalnızca statik web siteleri oluşturan web geliştiricileri için aşırıdır. Ancak, web uygulamaları yapıyor veya oluşturmak istiyorsanız veya uygulamalarınızı mobil uygulamalara dönüştürmek istiyorsanız, bir IDE fikrini elden bırakmadan önce tekrar düşünmek isteyebilirsiniz.

İyi Bir IDE Nasıl Bulunur?

Web sayfaları oluşturduğunuz için öğrenmeniz gereken ilk şey, düşündüğünüz IDE’nin HTML, CSS ve JavaScript’i destekleyip desteklemediğidir. Bir web uygulaması oluşturmaya çalışıyorsanız, biraz HTML ve CSS’ye ihtiyacınız olacak. JavaScript olmadan geçebilirsiniz, ancak bu olası değildir. O zaman IDE’ye ihtiyaç duyduğunuz dili düşünmelisiniz, bu şunlar olabilir:

 • Java
 • C / C ++ / C #
 • Perl
 • Yakut
 • Python

Ve daha birçokları var. IDE, kullanmayı tercih ettiğiniz dili derleyebilmeli veya yorumlayabilmeli ve aynı zamanda hata ayıklayabilmelidir.

Web Uygulama Geliştiricilerinin bir IDE’ye İhtiyacı Var mı?

Nihayetinde hayır. Çoğu durumda, standart web tasarım yazılımında bir web uygulaması veya hatta herhangi bir sorun yaşamadan düz bir metin düzenleyici oluşturabilirsiniz. Ve çoğu tasarımcı için bir IDE, çok fazla değer katmadan daha fazla karmaşıklık katacaktır. Gerçek şu ki, çoğu web sayfası ve hatta çoğu web uygulaması, derlenmesi gerekmeyen programlama dilleri kullanılarak oluşturulmuştur. Yani bir derleyici gereksizdir. IDE JavaScript hatalarını ayıklayamadığı sürece, hata ayıklayıcı da pek işe yaramayacaktır. Derleme otomasyon araçları, hata ayıklayıcıya ve derleyiciye dayanır, böylece çok fazla değer katmazlar. Dolayısıyla, çoğu web tasarımcısının bir IDE’de kullanacağı tek şey kaynak kodu düzenleyicisidir – HTML yazmak için. Ve çoğu durumda, daha fazla özellik sağlayan ve daha kullanışlı olan metin HTML düzenleyicileri vardır.