Skip to content

IDTS Ne Demektir?

2 de Haziran de 2021

Belki birisine kısa mesajda, sosyal medyada veya çevrimiçi başka bir yerde bir soru sordunuz ve yanıt olarak ‘IDTS’ aldınız. Ama bu ne anlama geliyor? IDTS şu anlama gelir:

öyle düşünmüyorum

Muhtemelen her zaman yüksek sesle söylüyorsunuz, ancak çevrimiçi, bu kısaltma garip bir şekilde yabancı görünüyor.

IDTS’nin Anlamı

Tıpkı yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi, IDTS, hayır demenin eşdeğeridir, ancak bir miktar belirsizlikle (sanki biraz evet’e dönüşme olasılığı olabilir). IDTS’yi kullanan kişi durumu değerlendirdi, en belirgin faktörleri göz önünde bulundurdu ve bununla ilgili bir şeyin yanlış olduğuna karar verdi – ancak eksik bilgi potansiyeli nedeniyle hala biraz emin değil. IDTS, IDT (Düşünmüyorum) kısaltmasının bir varyasyonudur ve ayrıca IDK (Bilmiyorum) kısaltmasına benzer. Bu kısaltmaların hepsi aynı harfleri içerir, ancak anlamları ve kullanımları oldukça farklıdır.

IDTS Nasıl Kullanılır?

IDTS tipik olarak evet veya hayır türünde bir soruya yanıt olarak kullanılır. Yanıt veren kişi, yanıtı olarak hayır’a karar verdiğinde ancak tam olarak emin olamadığında, IDTS’yi kullanabilir. IDTS alaycı bir şekilde de kullanılabilir. Bir bilgisayar veya akıllı telefon ekranındaki düz metinde alaycılığı tespit etmek, birinin alaycı olmasına bizzat tanık olmaktan çok daha zordur, ancak bu her zaman imkansız değildir.

IDTS’nin Nasıl Kullanıldığına İlişkin Örnekler

örnek 1

Arkadaş #1: “Hey, Bay Speer bize makale için bir uzatma vereceğini mi söyledi?”

Arkadaş #2: “Idts, son teslim tarihinden önce revizyonlar için ona gidersek, üzerinde çalışmamız için bize daha uzun süre verecek gibi görünüyor.”

Yukarıdaki ilk örnekte, 1. Arkadaş bir evet veya hayır sorusu sorar ve 2. Arkadaş, IDTS’yi temel olarak “Hayır, ama emin değilim” demek için kullanır. Friend #2’nin kısaltmayı kullanmasını takiben, belirsizliklerini bazı ekstra bilgilerle destekliyorlar.

Örnek 2

Arkadaş #1: “Omg, Shannon’ın sana kardeşini ayarlamaya çalıştığına inanamıyorum!!”

Arkadaş #2: “Biliyorum! Yani, gerçekten! Ben ve Tom? Ummm…. idts ama denediğiniz için teşekkürler sanırım!!!”

Yukarıdaki ikinci örnekte, alaycılığı iletmek için IDTS’nin nasıl kullanılabileceğini görebilirsiniz. Arkadaş #2, arkadaşı Shannon’ın açıkça aynı fikirde olmadığı veya olmasını istemediği bir şeye teşebbüs etmesiyle alay ediyor.

IDTS Ne Zaman Kullanılır?

Metin/çevrimiçi kelime dağarcığınıza IDTS eklemeyi düşünüyorsanız, onu uygun şekilde kullandığınızdan emin olun. Şu durumlarda kullanabilirsiniz:

  • Arkadaşlarla olduğu gibi çok sıradan bir konuşma yapıyorsunuz.
  • Mesajlaştığınız/sohbet ettiğiniz kişiler sıklıkla kısaltmaları kendileri kullanır.
  • Son derece iyi bir itibar (profesyonel, zeki, saygın vb.)

IDTS’nin daha nadir kısaltma türlerinden biri olduğu göz önüne alındığında, kelime kelime “Sanmıyorum” yazmanız daha iyi olabilir. Herkesin onu hemen yorumlayabilmesini beklemeyin – harika çevrimiçi kısaltmalar ve metin dili dünyasına oldukça kapılmış görünenler bile anlamını yorumlamakta zorlanabilirler.

IDTS ile benzer kısaltmalar

Aynı şeyi takip eden birkaç kısaltma daha var. Yapmıyorum çevrimiçi/mesajlaşma sözlüğünüze eklemek isteyebileceğiniz ifade stili. Bunlar arasında…

IDW: İstemiyorum. Bir şey istemediğini söylemek istediğinde bu kısaltmayı kullanabilirsin.

IDC: Umrumda Değil. Bu kısaltmayı bağımsız bir ifade olarak veya tam olarak neyi umursamadığınızı belirtmek için kullanın.

IDGAF: AF Vermiyorum***. Evet, bu bir F-bombası. Bu temelde IDC’nin abartılı ve daha kaba bir versiyonudur.