Skip to content

IE Geçici İnternet Dosyaları Klasörünü Varsayılan Konuma Taşıma

7 de Mayıs de 2021

Varsayılan olarak Geçici internet dosyaları Internet Explorer’daki klasör, birkaç klasörün derinliklerine gömülüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, IE tarayıcısı bu klasörü geçici internet dosyalarını depolamak için kullanır. Bir kötü amaçlı yazılım sorunu veya kendi yaptığınız bir değişiklik gibi bir nedenle bu klasörün konumu taşındıysa, bazı çok özel sorunlar ve hata mesajları ortaya çıkabilir; ieframe.dll DLL hatası yaygın bir örnektir. Bu klasörü varsayılan konumuna geri taşımak, Internet Explorer’ın kendi ayarları aracılığıyla kolaydır, bu nedenle Internet Explorer’ı kaldırıp yeniden yüklemeniz veya tüm seçeneklerini sıfırlamanız gerekmez. Bu klasör konumunu kendiniz değiştirdiğinizi hatırlamıyorsanız ve özellikle bilgisayarınız anormal davranıyorsa, klasör konumunu bilmeden değiştirmiş olabilecek istenmeyen tüm programları kaldırmak için bir kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırdığınızdan emin olun. Bu adımlar Windows 10’da Windows XP’ye kadar çalışır, ancak farkında olunması gereken farklılıklar vardır, bu nedenle aşağıda bahsedilmiştir.

İnternet Dosyaları Klasörünü Varsayılan Konumuna Sıfırlayın

 1. Windows’u gizli dosya ve klasörleri gösterecek şekilde yapılandırın. Aşağıdaki bazı adımlar, gizli klasörlerin görüntülenebilir olmasını gerektirir, bu nedenle bu ön koşul bir zorunluluktur.

 2. Çalıştır iletişim kutusunu açın. WIN + R kısayol.

 3. Tür inetcpl.cpl metin kutusuna girin ve ardından TAMAM MI.

 4. Seçiniz Ayarlar -den Arama geçmişi Bölüm.

 5. Seç Klasörü taşı pencerenin altında.

 6. Aşağı oku veya artı işaretini (hangisini görürseniz) seçin. C: Bu klasörü açmak için sürün.

  Windows 10 için İnternet Özellikleri'ndeki Klasöre Gözat penceresi

 7. Yanındaki ok veya artı işaretini seçin. Kullanıcılarveya Belgeler ve Ayarlar Bunu görürseniz, ardından kullanıcı adınıza karşılık gelen klasör. Örneğin, klasörü genişletirdim Tim çünkü bu benim kullanıcı adım.

 8. Internet Explorer’ın geçici internet dosyalarını depolamak için kullandığı varsayılan klasöre gidin: Windows 10 ve 8: C: Kullanıcılar [username] AppData Local Microsoft Windows iNetCache

  Windows 10'da Internet Explorer geçici internet dosyaları klasörü

  Windows 7 ve Vista: C: Kullanıcılar [username] AppData Local Microsoft Windows Geçici İnternet Dosyaları

  Windows XP: C: Documents and Settings [username]Yerel ayarlar

  Yukarıda gördüğünüz yoldaki son klasöre geldiğinizde, onu vurgulayın, yanındaki oku veya artı işaretini seçmenize gerek yoktur. Doğru klasörü görmüyor musunuz? Windows, gizli dosya ve klasörleri gösterecek şekilde yapılandırılmamış olabilir veya korumalı işletim sistemi dosyalarını da göstermeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için yukarıdaki 1. Adıma bakın. Adım 1’i şimdi tamamlarsanız, klasörleri yenilemek için Adım 5’e geri dönmeniz gerekir.

 9. Seçiniz TAMAM MI içinde Klasöre Göz At pencere ve ardından diğer pencerede tekrar.

 10. Seçiniz Evet geçici internet dosyalarını taşımayı bitirmek için oturumu kapatmanız istenirse. Bilgisayarınız hemen oturumu kapatacaktır, bu nedenle seçim yapmadan önce üzerinde çalışabileceğiniz tüm dosyaları kaydettiğinizden ve kapattığınızdan emin olun. Evet.

 11. Windows’ta tekrar oturum açın ve geri dönüp dönmediğini görmek için test edin. Geçici internet dosyaları klasörünü varsayılan konumuna getirmeniz sorununuzu çözdü.

 12. Windows’u gizli dosya ve klasörleri gizleyecek şekilde yapılandırın. Bu adımlar, 1. Adımda attığınız adımları geri alarak gizli dosyaları normal görünümden nasıl gizleyeceğinizi gösterir.

Windows Kayıt Defterini Kullanarak IE Geçici Dosyalar Klasörünü Sıfırlayın

Bu değişikliği yapmanın başka bir yolu da Windows Kayıt Defterini kullanmaktır. Internet Explorer’ı yukarıda açıklandığı gibi kullanmak çok daha kolaydır, ancak herhangi bir nedenle yapamıyorsanız, bu yöntemi deneyin.

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.

 2. HKEY_CURRENT_USER kovanına gidin ve şu yolu izleyin: Software Microsoft Windows CurrentVersion Explorer User Shell Folders

 3. Çift tıklama Önbellek Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sağ tarafında.

 4. Windows sürümünüz için doğru değeri yazın: Windows 10 ve 8:% USERPROFILE% AppData Local Microsoft Windows iNetCache

  Windows 10'da Kullanıcı Kabuk Klasörleri Önbellek kayıt defteri girişi

  Windows 7 ve Vista:% USERPROFILE% AppData Local Microsoft Windows Temporary Internet Files

  Windows XP:% USERPROFILE% Local Settings Temporary Internet Files

 5. Seçiniz TAMAM MI.

 6. 3-5 Adımları tekrarlayın, ancak bu yol altında, HKEY_CURRENT_USER kovanında da: Software Microsoft Windows CurrentVersion Explorer Shell Folders

 7. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın.

 8. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Klasörü Hala Değiştiremiyor musunuz?

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, Geçici internet dosyaları Klasör yeniden başlatıldıktan sonra bile değişmeyecek, bunun nedeni olabilecek bakılması gereken birkaç şey var. Başlangıç ​​olarak, virüsten koruma programınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve kötü amaçlı yazılımları yakalamak için etkin bir şekilde tarama yapın. Bilgisayarınızdaki bir virüsün, siz söylediğinizde bu ayarların değişmemesinden sorumlu olması mümkündür. Bununla birlikte, bazı virüsten koruma programları kayıt defterine aşırı koruma sağlar ve değişiklikleri önler, bu nedenle değişikliği kendiniz yapsanız bile, virüsten koruma programı girişimlerinizi engelliyor olabilir. Şu anda kötü amaçlı yazılımdan muzdarip olmadığınızdan eminseniz, virüsten koruma programınızı geçici olarak devre dışı bırakın ve tekrar deneyin. Virüsten koruma programınız kapalıyken klasör değiştirilebilirse, yeniden başlatın ve emin olmak için tekrar kontrol edin. Yeni klasör konumu kalırsa, güvenlik yazılımınızı tekrar açın. Değişiklik sırasında virüsten koruma programı etkin olmadığından, yaptığınız değişiklik değişmeyecektir.