Skip to content

IE11’de Önbellek Nasıl Temizlenir

8 de Mayıs de 2021

Bazen önbellek olarak da adlandırılan Internet Explorer 11’deki geçici internet dosyaları, sabit sürücünüzde depolanan son görüntülenen web sitelerinden metin, resim, video ve diğer verilerin kopyalarıdır. Bu geçici dosyalar, süresi dolana, önbellek dolana veya siz bunları manuel olarak kaldırana kadar bilgisayarda kalır. Bir sorunu giderirken, bir web sayfası yüklenmediğinde ve sitenin başkaları için çalıştığından emin olduğunuzda geçici internet dosyalarını silin. IE tarafından depolanan geçici dosyaları silmek, Windows tmp dosyalarını kaldırmakla aynı değildir. Bu prosedür, üçüncü taraf yükleyiciler gibi IE’ye özel olmayan programların bıraktığı verileri silmek için uygundur. Bu adımlar Internet Explorer 11’de önbelleği temizlemek içindir. Chrome, Edge veya Firefox kullanıyorsanız diğer tarayıcılarda önbelleği nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Internet Explorer 11’de Önbelleği Temizle

Internet Explorer’da geçici internet dosyalarını silmek güvenlidir ve tanımlama bilgileri, parolalar ve diğer saklanan veriler gibi diğer şeyleri kaldırmaz.

 1. Internet Explorer 11’i açın.

 2. Tarayıcının sağ tarafında dişli simgesini seçin ve Emniyet > Tarama geçmişini temizle. Menü çubuğu etkinse, seçin Araçlar > Tarama geçmişini temizle. Veya basın Ctrl + Üst Karakter + Del klavyede.

 3. Etiketli olanlar dışındaki tüm seçeneklerin işaretini kaldırın. Geçici İnternet dosyaları ve web sitesi dosyaları.

  Internet Explorer için geçici İnternet dosyaları ve web sitesi dosyaları onay kutusu

 4. Seçiniz Silme pencerenin altında.

 5. Tarama geçmişini temizle penceresi kapanır ve fare simgesi birkaç saniye için bekleme imlecine dönüşür. İmleç normale döndüğünde veya Silme işlemi tamamlandı mesajı ekranın altında görüntülendiğinde, geçici internet dosyaları silinir.

Internet Explorer Önbelleğini Temizlemeye Yönelik İpuçları

İşte izlenecek birkaç ipucu:

 • IE10, IE9 ve IE8 gibi eski Internet Explorer sürümleri, önbelleği temizlemek için benzer prosedürlere sahiptir. Ancak, mümkünse en son IE sürümünü çalıştırmak en iyisidir.
 • Bunu sizin için yapan bir program kullanarak IE’de önbelleği manuel olarak temizlemekten kaçının. Popüler sistem temizleyicilerinden biri CCleaner’dır. Emin ol Geçici internet dosyaları seçeneği altında Internet Explorer alanı Özel Temizlik Bölüm.
 • Çerezler, göz atma veya indirme geçmişi, form verileri veya şifreler gibi diğer Internet Explorer verilerini silmek istiyorsanız, 3. Adımdayken bu seçeneğin yanındaki kutuyu işaretleyin.
 • IE’nin geçici internet dosyaları ayarları, internet Seçenekleri. Giriş inetcpl.cpl Çalıştır iletişim kutusunda komut (WIN + R) ve sonra gidin Genel > Ayarlar bulmak için Web Sitesi Veri Ayarları pencere.
 • Git internet Seçenekleri Önbelleğin maksimum boyutunu seçmek için. Ayrıca, IE’yi yeni web sitesi verilerini kontrol etmeye ve sayfayı her ziyaret ettiğinizde, IE’yi her kullandığınızda, otomatik olarak (varsayılan seçenek) veya hiçbir zaman önbellekten kaçınmaya zorlayabilirsiniz.
 • Varsayılan olarak, Internet Explorer geçici internet dosyalarını bu klasörde depolar, ancak konumu değiştirebilirsiniz.

IE Neden Geçici İnternet Dosyalarını Depolar?

Tarayıcının bu içeriği çevrimdışı depolamak için tutması garip görünebilir. Disk alanı kapladığından ve bu geçici dosyaları kaldırmak yaygın bir uygulama olduğundan, Internet Explorer’ın bunları neden kullandığını merak edebilirsiniz. Geçici internet dosyalarının ardındaki fikir, aynı içeriğe web sitesinden yüklemeden tekrar erişebilmenizdir. İçerik bilgisayarınızda depolanmışsa, tarayıcı bu verileri tekrar indirmek yerine çekebilir, bu da bant genişliğinden ve sayfa yükleme sürelerinden tasarruf sağlar. Sonuçta, yalnızca sayfadaki yeni içerik indirilirken, değiştirilmemiş geri kalanı sabit sürücüden çekilir. Daha iyi performansın yanı sıra, geçici internet dosyaları, bazı kurumlar tarafından birinin tarama faaliyetlerine ilişkin adli delilleri toplamak için kullanılır. İçerik sabit sürücüde kalırsa (yani, silinmemişse), veriler birisinin belirli bir web sitesine eriştiğinin kanıtı olarak kullanılabilir.