Skip to content

IE’de InPrivate Gözatma Modu Nasıl Etkinleştirilir

30 de Nisan de 2021

İnternette gezinirken, nerede olduğunuza ve ne yaptığınıza dair kalıntılar, cihazınızın sabit diskindeki tarayıcı tarafından geride bırakılır. Buna göz atma geçmişi, önbellek, tanımlama bilgileri, kaydedilmiş parolalar ve daha fazlası dahildir. IE11, göz atma oturumunuzun sonunda özel verilerin bilgisayarınızda depolanmamasını sağlayan InPrivate Gözatma özelliğini sunar. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 üzerinde Internet Explorer 11 için geçerlidir. Windows 10’da Microsoft Edge için farklı bir prosedür vardır.

Lifewire / Adrian Mangel

IE’de InPrivate Gözatma Modu Nasıl Etkinleştirilir

Etkinleştirildiğinde, web’de gezinmenin bu gizli stili, tanımlama bilgilerinin, geçici internet dosyalarının (önbellek olarak da bilinir) ve diğer özel veri bileşenlerinin sabit sürücünüzde geride kalmamasını sağlar. Göz atma geçmişiniz, kayıtlı parolalarınız ve otomatik form doldurma bilgileriniz de göz atma oturumunuzun sonunda kalıcı olarak silinir. InPrivate Gözatma, web tarayıcısı ayarlarında bir ayardır.

 1. IE11 tarayıcısını açın.

 2. Seçin dişli Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde bulunan Eylem veya Araçlar menüsü olarak da bilinen simge.

  IE 11'deki dişli simgesinin ekran görüntüsü.

 3. Seç Emniyet içinde açılır menü.

  IE 11 Eylem menüsünde Güvenlik ekran görüntüsü.

 4. Seçiniz InPrivate Gözatma alt menüde.

  IE alt menüsünde vurgulanan InPrivate Gözatma

  Windows 8 Modunda IE11 için, Sekme Araçları düğmesi (üç yatay noktayla gösterilir ve ana tarayıcı penceresinde herhangi bir yere sağ tıklanarak görüntülenir). Açılır menü göründüğünde, seçin Yeni InPrivate Sekmesi.

InPrivate Gözatma modu etkinleştirilir ve yeni bir tarayıcı sekmesi veya penceresiyle birlikte bir onay ekranı görüntülenir. IE11 adres çubuğunda bulunan InPrivate göstergesi, web’de özel olarak gezindiğinizi doğrular.

Yeni InPrivate gözatma penceresi için onay ekranı.

Aşağıdaki koşullar, InPrivate Gözatma penceresinin sınırları içinde gerçekleştirilen tüm eylemler için geçerlidir.

Kurabiye

Birçok web sitesi, kullanıcıya özel ayarları ve size özel diğer bilgileri depolamak için kullanılan sabit sürücüye küçük bir metin dosyası yerleştirir. Bu dosya veya tanımlama bilgisi, o site tarafından özelleştirilmiş bir deneyim sağlamak veya oturum açma kimlik bilgileriniz gibi verileri almak için kullanılır. InPrivate Gözatma etkinleştirildiğinde, bu tanımlama bilgileri, geçerli pencere veya sekme kapatılır kapatılmaz sabit sürücüden silinir. Bu, bazen süper çerez olarak anılan ve aynı zamanda kaldırılan Belge Nesnesi Modeli depolamasını veya DOM’u içerir.

Geçici internet dosyaları

Önbellek olarak da bilinen bunlar, yükleme sürelerini hızlandırmak için yerel olarak depolanan resimler, multimedya dosyaları ve tam web sayfalarıdır. InPrivate Gözatma sekmesi veya penceresi kapatıldığında bu dosyalar hemen silinir.

Arama geçmişi

IE11, genellikle ziyaret ettiğiniz URL’lerin veya adreslerin bir kaydını saklar. InPrivate Gözatma Modundayken bu geçmiş asla kaydedilmez.

Form verisi

Adınız ve adresiniz gibi bir web formuna girdiğiniz bilgiler normalde gelecekte kullanılmak üzere IE11 tarafından saklanır. InPrivate Gözatma etkinken, yerel olarak hiçbir form verisi kaydedilmez.

Otomatik Tamamlama

IE11, Otomatik Tamamlama özelliği için önceki göz atma ve arama geçmişinizi kullanır ve her URL veya arama anahtar kelimesi yazdığınızda bilgiye dayalı bir tahminde bulunur. Bu veriler, InPrivate Gözatma modunda gezinirken depolanmaz.

Kilitlenme Restorasyonu

IE11, bir çökme durumunda oturum verilerini depolar, böylece yeniden başlatma sonrasında otomatik kurtarma mümkün olur. Bu, aynı anda birden çok InPrivate sekmesi açıksa ve bir InPrivate sekmesi çökerse de geçerlidir. Ancak, InPrivate Gözatma penceresinin tamamı kilitlenirse, tüm oturum verileri otomatik olarak silinir ve geri yükleme mümkün değildir.

RSS beslemeleri

InPrivate Gözatma Modu etkinken IE11’e eklenen RSS Akışları, geçerli sekme veya pencere kapatıldığında silinmez. Her bir beslemenin manuel olarak kaldırılması gerekir.

Favoriler

Bir InPrivate Gözatma oturumu sırasında oluşturulan, Yer İmleri olarak da bilinen Sık Kullanılanlar, oturum tamamlandığında kaldırılmaz. Bu nedenle, Sık Kullanılanlar standart tarama modunda görüntülenebilir ve bunları kaldırmak istiyorsanız manuel olarak silinmeleri gerekir.

IE11 Ayarları

Bir InPrivate Gözatma oturumu sırasında IE11 ayarlarında yapılan herhangi bir değişiklik, o oturumun sonunda olduğu gibi kalır. InPrivate Gözatma’yı istediğiniz zaman kapatmak için mevcut sekmeleri veya pencereyi kapatın ve standart göz atma oturumunuza dönün.