Skip to content

IES Dosyası Nedir?

6 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir IES dosyası, bir IES Fotometrik dosyasıdır.
  • IES Viewer, Visual Photometric Tool veya Photometrics Pros ile bir tane açın.
  • Aynı programlar veya PhotoView ile LDT, BMP, LTL vb. Formatlara dönüştürün.

Bu makale, IES dosyalarının ne olduğunu, bilgisayarınızdan veya çevrimiçi olarak birini nasıl açacağınızı ve birini diğer yazılım programlarıyla uyumlu farklı bir formata nasıl dönüştürebileceğinizi açıklar.

IES Dosyası Nedir?

IES dosya uzantısına sahip bir dosya, kısaltması olan bir IES Photometric dosyasıdır. Aydınlatıcı Mühendislik Topluluğu. Işık simülasyonu yapabilen mimari programlar için ışıkla ilgili veriler içeren düz metin dosyalarıdır. Aydınlatma üreticileri, ürünlerinden çeşitli yapıların nasıl etkilendiğini açıklamak için IES dosyaları yayınlayabilir. Dosyayı kullanan program, yollar ve binalar gibi şeyler üzerinde doğru aydınlatma düzenlerinin nasıl görüntüleneceğini anlamak için onu yorumlayabilir.

IES, bu dosya biçimiyle ilgisi olmayan bazı teknoloji terimlerinin kısaltmasıdır, örneğin entegre mühendislik yazılımı, gelen e-posta çözümü, ve eksik veya hatalı belirtim.

IES Dosyası Nasıl Açılır

IES dosyaları Photometrics Pros, Photometric Toolbox, Autodesk’in Mimarisi ve Revit yazılımı, RenderZone, Görsel aydınlatma yazılımı ve Photopia ile açılabilir. Birini ücretsiz açmanın başka bir yolu da IES Viewer veya LITESTAR 4D Open ile veya Visual Photometric Tool aracılığıyla çevrim içi olmaktır. Windows’taki Not Defteri veya En İyi Ücretsiz Metin Düzenleyicileri listemizden biri gibi basit bir metin düzenleyici, yalnızca düz metin oldukları için IES dosyalarını da açabilir. Bunu yapmak, verilerin herhangi bir görsel temsilini görmenize izin vermez, yalnızca metin içeriğini. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın dosyayı açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın açılmasını tercih ederseniz, Windows’ta varsayılan IES dosya açıcısını nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

IES Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir IES dosyası, bu çevrimiçi dönüştürücü kullanılarak bir EULUMDAT dosyasına (.LDT) dönüştürülebilir. Bunun tersini de yapabilir ve LDT’yi IES’ye dönüştürebilirsiniz. Eulumdat Tools aynı şeyi yapabilmelidir, ancak bunun yerine masaüstünüzden çalışır. PhotoView ücretsiz değildir, ancak IES dosyalarını LDT, CIE ve LTL gibi formatlara dönüştürebilir. Yukarıda bahsedilen ücretsiz IES Görüntüleyici, dosyayı BMP’ye kaydedebilir. Büyük olasılıkla herhangi bir faydası olmayacak olsa da, bir IES dosyasını Notepad ++ kullanarak başka bir metin tabanlı biçime dönüştürebilirsiniz. Ücretsiz DIALux programı, IES’e benzer bir format olan Unified Luminaire Data dosyaları olan ULD dosyalarını açabilir. Bir IES dosyasını bu programa aktarabilir ve ardından onu ULD dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Hala Açamıyor musunuz?

Dosya uzantıları benzerse, bir dosyayı diğeriyle karıştırmak kolaydır. IES dosyaları çok yaygın üç harf kullandığından, dosyanız yukarıdaki önerilerle açılmıyorsa, bunun nedeni dosya uzantısını yanlış okumanızdır. Örneğin, ISE dosyaları aynı harfleri paylaşır ancak bunlar ya InstallShield Express Project dosyaları ya da Xilinx ISE Project dosyalarıdır, yani farklı programlarla (InstallShield veya ISE Design Suite) açılırlar. Bir EIP dosyası da benzer görünür, ancak aslında tamamen farklıdır. Bu dosyalardan birine sahipseniz, muhtemelen Capture One tarafından oluşturulmuş bir görüntüdür.

IES hakkında daha fazla bilgi

IES dosya formatı, Aydınlatıcı Mühendislik Topluluğu nedeniyle böyle adlandırılır. Gerçek dünyadaki aydınlatma koşullarını daha iyi tasarlamak için aydınlatma uzmanlarını (aydınlatma tasarımcıları, danışmanlar, mühendisler, satış uzmanları, mimarlar, araştırmacılar, aydınlatma ekipmanı üreticileri vb.) Bir araya getiren bir topluluktur. Sağlık tesislerinde, spor ortamlarında, ofislerde vb. Kullanılanlar gibi bazı aydınlatma uygulamaları için çeşitli standartların oluşturulmasını nihai olarak etkileyen IES’dir. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü bile, Optik söz konusu olduğunda IES tarafından yayınlanan yayınlara atıfta bulunmuştur. Radyasyon Kalibrasyonları. IES tarafından yayınlanan The Lighting Handbook: 10th Edition, aydınlatma bilimi için yetkili bir referanstır.