Skip to content

IFrame’ler Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

23 de Mayıs de 2021

Satır içi çerçeveler, genellikle sadece denir iframe’ler, HTML5’te izin verilen tek çerçeve türüdür. Bu çerçeveler, aslında sayfanızın “kesip çıkardığınız” bir bölümüdür. Sayfadan çıkardığınız alanda, harici bir web sayfasını besleyebilirsiniz. Özünde, bir iframe, web sayfanızın içinde ayarlanmış başka bir tarayıcı penceresidir. Bir Google haritası veya YouTube’dan bir video gibi harici içerikler eklemesi gereken web sitelerinde yaygın olarak kullanılan kod iç çerçeveleri görüyorsunuz. Bu popüler web sitelerinin her ikisi de yerleştirme kodlarında iframe kullanıyor.

IFRAME Öğesi Nasıl Kullanılır

filo / Getty Images
Öğe, HTML5 global öğelerini ve diğer birkaç öğeyi kullanır. Ayrıca dördü HTML 4.01’deki özniteliklerdir:

  • çerçeve kaynağının URL’si,
  • pencerenin yüksekliği,
  • pencerenin genişliği ve
  • pencerenin adı.

Üçü HTML5’te yenidir:

  • Srcdoc: Çerçevenin kaynağı için HTML. Bu özellik, içindeki herhangi bir URL’den önceliklidir. src öznitelik.
  • Kum havuzu: Çerçeve penceresinde izin verilmesi veya verilmemesi gereken özelliklerin listesi.
  • Kesintisiz: Kullanıcı aracısına, iframe’in, üst belgenin görünmez bir parçasıymış gibi oluşturulması gerektiğini söyler.

Basit bir iframe oluşturmak için kaynak URL’yi ve genişliği ve yüksekliği piksel cinsinden ayarlayın:

Boyutları farklı ekran boyutlarına göre değişmesi gereken duyarlı bir web sitesi için piksel olarak öngörülen boyut yerine yüzde kullanın.

Iframe Tarayıcı Desteği

The iframe element, tüm modern masaüstü ve mobil tarayıcılar tarafından desteklenmektedir. Ancak, bazı tarayıcılar henüz bu öğe için üç yeni HTML5 özniteliğine tutarlı bir şekilde yanıt vermiyor.

Iframe’ler ve Güvenlik

The iframe öğesi tek başına siz veya site ziyaretçileriniz için bir güvenlik riski oluşturmaz. Iframe’ler kötü bir üne kavuşmuştur çünkü kötü amaçlı web siteleri tarafından ziyaretçinin bilgisayarını sayfada görmeden, görünmez iframe’i işaret eden bağlantıları birleştirerek etkileyebilecek içeriği dahil etmek için kullanılabilirler ve bu komut dosyaları kötü amaçlı kodlar yerleştirir. Bazı bilgisayar virüsleri, web sayfalarınıza görünmez bir iframe enjekte ederek web sitenizi etkili bir şekilde bir botnet’e dönüştürür. Site ziyaretçileriniz, yalnızca bağlantı verdiğiniz tüm sitelerin içeriği kadar güvenlidir. Bir sitenin güvenilir olmadığını düşünmek için bir nedeniniz varsa, siteye hiçbir şekilde bağlantı vermeyin.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Kyrnin, Jennifer. “İç Çerçeveler Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalı.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/when-to-use-iframes-3468667.
Kyrnin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). IFrame’ler Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır. Https://www.thoughtco.com/when-to-use-iframes-3468667 adresinden erişildi
Kyrnin, Jennifer. “IFrame’lerin Nasıl ve Ne Zaman Kullanılacağı.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/when-to-use-iframes-3468667 (erişim tarihi 23 Mayıs 2021).