Skip to content

IIRC Ne Anlama Geliyor?

16 de Mayıs de 2021

IIRC, aşağıdakilerin kısaltmasıdır:

  1. Eğer yanlış hatırlamıyorsam; veya
  2. Eğer doğru hatırlıyorsam.

Bu kısaltmanın iki çeşidi vardır, ancak “hatırlama” ve “hatırlama” sözcükleri birbirinin yerine kullanılabilir, çünkü aralarında kısaltmanın anlamını önemli bir şekilde değiştirmeye yetecek kadar fark yoktur. Bu kısaltmanın her iki varyasyonu da bir anıyı şimdiki farkındalığınıza geri getirme sürecini ifade eder.

IIRC Nasıl Kullanılır

İnsanlar IIRC’yi geçmişte olan bir şeyi anılarına göre açıkladıklarını onaylamak için kullanırlar. Bazı ayrıntıların kasıtsız olarak yanlış açıklanması veya tamamen dışarıda bırakılması (doğru hatırlamanın zor olması veya hiç olmaması nedeniyle) durumunda tipik olarak bir uyarı ifadesi olarak hizmet eder.

IIRC, kişisel deneyim ve perspektife dayalı olarak geçmişte meydana gelen bir şey hakkında çok güçlü bir görüş veya önyargılı bir yargı paylaşmak için daha masum ve affedilebilir görünmek isteyen biri tarafından da kullanılabilir. Ancak bu, onu kullanmanın daha az yaygın bir yoludur. IIRC genellikle bir anıyı açıklamadan önce –bir cümlenin başında– veya hemen ardından, cümlenin sonunda kullanılır. Belirli bir belleğe çok hızlı bir referans olarak bir cümlenin ortasında da kullanılabilir. IIRC’nin “Doğru Bir Şekilde Hatırlarsam” veya “Doğru Bir Şekilde Hatırlarsam” anlamına gelip gelmemesi tamamen onu yorumlayan kişiye veya kişilere bağlıdır. Her ikisi de aynı anlama geldiği için, “Doğru Hatırlarsam” demek istemeniz ve onu okuyan birinin bunu “Doğru Hatırlıyorsam” olarak yorumlaması veya tam tersi önemli değildir.

Kullanımdaki IIRC Örnekleri

örnek 1

1. Arkadaş metni: “Herkesin buluşması için saat kaçta demiştik?“Arkadaş # 2 metni:”10:30 ama kütüphane Pazar günleri 11 iirc’e kadar açılmıyor …“Bu ilk örnekte, Arkadaş # 1 bir metinde basit bir soru sorar ve Arkadaş # 2 bir cevapla ve kitaplık saatleri hakkında bellekten hatırladıkları ekstra bir ayrıntıyla yanıt verir. Sonunda, hizmet veren IIRC’yi eklerler. kütüphanenin ne zaman açılacağı konusunda gerçekten yanılıyorlarsa bir uyarı cümlesi olarak.

Örnek 2

1. Arkadaş metni: “John mesajlarıma cevap vermiyor. Size cevap verip vermeyeceğini görmek için ona mesaj atabilir misiniz?“Arkadaş # 2 metni:”Elbette. IIRC, onu iki hafta önce kısaca gördüğümde tam bir pislik gibi davranıyordu.“Bu ikinci örnek, IIRC’nin bir cümlenin sonunda değil de bir cümlenin başında nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Ve olası hataları veya yanlış bilgileri telafi etmek için kullanılmak yerine, Arkadaş # 2’nin John hakkındaki görüşünü mazur görmeye yardımcı olmak için kullanılıyor. Bir başkası tarafından aptal gibi davrandığı şeklinde yorumlanmamış olabilir, ancak Arkadaş # 2, onların bakış açısından bunu böyle deneyimledi.

Örnek 3

Facebook durum güncellemesi: “Köpeğimin yere indirilmeden önce bana bakma şekli, iirc, aşkın, sadakatin, umutsuzluğun ve anlayışın en saf görünüşüydü … hepsi duygusal olarak iç karartıcı bir ana sarılmıştı.“Bu son örnekte, bir Facebook kullanıcısı köpeğiyle ilgili bir duygusal durum güncellemesinin ortasına IIRC’yi dahil ediyor. IIRC, köpeğinin yüzündeki ifadeyi hatırlama şekline göre – gerçekten böyle göründüğüne göre – referans vermek için kullanılır. hafızası, onların artan duyguları tarafından basitçe çarpıtılmıştı.

IIRC’nin Diğer Varyasyonları

IIRC, çevrimiçi ve metin mesajlaşmada kullanılan en yaygın kısaltmadır, ancak bu ifadenin neredeyse aynı anlama gelen birkaç başka çeşidi vardır. Bunlar şunları içerir:

IIAC: Doğruysam

IIANM: Yanılmıyorsam IIRC ile yukarıdaki kısaltmalar arasındaki tek fark, IIRC’nin tipik olarak geçmişin bir anısına atıfta bulunması, IIAC ve IIAMN’nin ise zamanla sınırlı olmayan gerçeklere atıfta bulunmak için kullanılmasıdır. IIAC ve IIAMN ile, geçmişte doğru olsa veya gelecekte doğru olsa bile, şu an için gerçeğin doğru olması bekleniyor. (Misal: “Trilliumlar, IIAC, Mayıs sonundan Haziran başına kadar çiçek açma eğilimindedir.. “)