Skip to content

İLETİŞİM Dosyası Nedir?

15 de Mayıs de 2021

CONTACT dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Windows Contact dosyasıdır. Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılırlar. CONTACT dosyaları, bir kişinin adı, fotoğrafı, e-posta adresleri, telefon numaraları, iş ve ev adresleri, aile üyeleri ve diğer ayrıntılar gibi bilgileri depolayan XML tabanlı dosyalardır.

Bu, CONTACT dosyalarının varsayılan olarak depolandığı klasördür: C: Kullanıcılar [USERNAME] Kişiler

İLETİŞİM Dosyası Nasıl Açılır

Bir CONTACT dosyasını açmanın en kolay yolu, ona çift tıklamak veya çift dokunmaktır. Bu dosyaları açan Windows Kişileri adlı program Windows’ta yerleşiktir, bu nedenle CONTACT dosyalarını açmak için herhangi bir ek yazılım yüklemenize gerek yoktur. Windows Essentials’a dahil olan Windows Live Mail (Microsoft’tan artık üretilmeyen bir ürün), CONTACT dosyalarını da açabilir ve kullanabilir. .CONTACT dosyaları XML metin dosyaları olduğundan, Windows’taki Not Defteri programı gibi bir metin düzenleyicide veya En İyi Ücretsiz Metin Düzenleyicileri listemizdeki gibi bir üçüncü taraf düzenleyicide açabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, bunu yapmak, CONTACT dosyasının ayrıntılarını metin biçiminde görmenizi sağlar ve bu kesinlikle Windows Kişileri kullanmak kadar kolay okunamaz. Yukarıda belirtilen yolu kullanmanın yanı sıra, Windows Kişileri ayrıca Çalıştır iletişim kutusundan veya bir Komut İstemi penceresinden de açılabilir. wab.exe komut. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın CONTACT dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın CONTACT dosyalarını açmasını tercih ederseniz, bu değişikliğin Windows’ta nasıl yapılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

CONTACT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir CONTACT dosyasını belirli bir program veya cihazda kullanmak istiyorsanız, büyük olasılıkla CONTACT dosyasını daha yaygın olarak kullanılan dosya formatları olan CSV veya VCF’ye dönüştürmeniz gerekir. Bunu yapmak için yukarıda belirtilen Kişiler klasörünü açın. Bu klasörde, Windows’taki diğer klasörlerdeki menüden farklı yeni bir menü görünecektir. Seçiniz İhracat CONTACT dosyasının hangi biçime dönüştürüleceğini seçmek için.

Windows 10'da Windows Kişileri ekranını dışa aktarın

Görmeyeceksin İhracat CONTACT dosyanız farklı bir klasördeyse seçeneğini seçin, çünkü bu belirli konum CONTACT dosyaları için özel menüyü açan şeydir. Bunu düzeltmek için, .CONTACT dosyasını Kişiler klasörüne taşımanız yeterlidir. Bir CONTACT dosyasını CSV’ye dönüştürüyorsanız, belirli alanları dışa aktarmanın dışında bırakma seçeneğiniz vardır. Örneğin, ev adresi, şirket bilgileri, iş unvanı, notlar ve daha fazlası için alanların yanındaki kutuların işaretlerini kaldırarak, isterseniz yalnızca adı ve e-posta adresini dışa aktarabilirsiniz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki talimatları uyguladıktan sonra dosyanız açılmıyorsa, aslında bir CONTACT dosyasıyla uğraşmıyor olabilirsiniz. Dosya uzantısını yanlış okursanız, bu oldukça kolaydır. Buradaki sorun, bir dosya aynı dosya uzantısı harflerinden bazılarını paylaşsa bile, formatların ilişkili olduğu anlamına gelmez. CONTOUR, benzer bir dosya uzantısı örneğidir. Kişi ayrıntılarıyla ilgili herhangi bir şey yapmak yerine, bu dosyalar Contour ile açılan hikaye betikleridir. Başka bir dosya uzantısı olan CONTROLS, kişilerle hiçbir ilgisi olmayan bir ayar dosyasıdır. Bunun yerine bu dosyalardan birine sahipseniz, openBVE ile açabilirsiniz. Yine de, dosya uzantısını yanlış okumanız olası değildir. Muhtemelen olan şey, kullanmak istediğiniz programın CONTACT dosyalarını açamamasıdır, bu durumda onu daha popüler bir biçime dönüştürmeniz gerekir. Ancak, farklı bir dosyanız varsa, açmak için bilgisayarınızda hangi programa ihtiyacınız olduğunu görmek için dosya uzantısını araştırın.