Skip to content

İlk XML Belgenizi Nasıl Yazarsınız?

24 de Mayıs de 2021

XML ile yazmak zor değil. XML dili çoğu kişinin öğrenebileceği bir beceridir. Yeni bir şey öğrenmenin en zor kısmı başlamaktır. Bir bilgisayar dilinde bir belge oluşturmak en iyi şekilde adım adım yapılır. XML ile yazmanın temelleri üzerinde çalışmak, bir rutin geliştirmenize yardımcı olacaktır. İlk XML dosyasını yazdıktan sonra sistemin kolay ve esnek olduğunu göreceksiniz. XML’in birincil amacı, işlemci tarafından erişilebilen verileri içermektir. Bir mağaza için bu küçük envanter listesine bir göz atın:

Envanter

Bisikletler

  • 24 inç Erkek Dağ Bisikleti 200 $
  • 24 inç Boys Cruiser Bisikleti 150 $

Kaykaylar

  • Acme Sportsmen Kaykay 75 $ Mağaza
  • Deluxe Boys Kaykay 35 $

Bir Beyanname Bildirimi Yazın

Bildirimler, tarayıcıya dil gibi bilgiler sağlar. Barebones XML bildirimi ifadesi yalnızca dili ve sürümü gerektirir. Bu, sayfayı bir XML belgesi olarak oluşturmak için yeterlidir. Ek seçenekler arasında kodlama ve bağımsız durum bulunur.

Bir Kök Eleman Oluşturun

Kök öğe, diğer tüm öğeleri içeren bir kaptır. XML dosyanız için ilk temel etikettir. Öğelerinizi yazarken kapatma alışkanlığı edinin. XML, tüm öğeler için kapanış etiketleri gerektirir. Her iki etiketi de aynı anda yazmak, iyi biçimlendirilmiş kod sağlar ve XML’in yapısını kontrol etmeye yardımcı olur.

Alt Öğeleri Oluşturun

Alt öğeler, kök öğenin içinde yuvalanır. Bir envanter listesinde, farklı envanter kategorileri için bölümler oluşturabilirsiniz. Örnekte bisikletlerimiz ve kaykaylarımız var.

Verileri Tutmak için Alt Çocuk Öğeleri Ekleyin

Alt alt öğe öğeleri, depolamak istediğiniz verileri tutmak için alt öğelerin içinde yuvalanır. Bu örnek için, iki model bisiklet ve iki kaykay var. Bu liste için basit bir biçim, her model için fiyat gibi daha fazla bilgi sağlamak için ek öğelerin alt çocuk içine yerleştirilmesini içerir.

24 inç Erkek Dağ Bisikleti
200,00 $

24 inç Erkek Kruvazör Bisikleti
150,00 $

Acme Sportsmen Kaykay
75,00 ABD doları

Deluxe Erkek Kaykay
35,00 ABD doları

Bu, bu dosya için XML kodunu çalıştırmanın yalnızca bir yoludur. Başka bir yöntem, her bölümü tanımlamak için öğelerle özniteliklerin kullanılmasını içerir. Özniteliklerin avantajı, XML kodu için biçimlendirme oluşturduğunuzda ortaya çıkar.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Ferrara, Darla. “İlk XML Belgenizi Nasıl Yazarsınız?” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/write-first-xml-document-3466592.
Ferrara, Darla. (2021, 14 Mayıs). İlk XML Belgenizi Nasıl Yazarsınız? Https://www.thoughtco.com/write-first-xml-document-3466592 adresinden erişildi
Ferrara, Darla. “İlk XML Belgenizi Nasıl Yazarsınız?” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/write-first-xml-document-3466592 (24 Mayıs 2021’de erişildi).