Skip to content

İMac Pro’nun Sonu Kullanıcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

23 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple, iMac Pro’yu durdurdu.
  • İMac dahil tüm Mac’ler, 2022’nin sonunda Apple Silicon çiplerini kullanacak.
  • Bir sonraki iMac, Pro ya da değil, muhtemelen çok farklı görünecek.
elma
Geçen hafta Apple, iMac Pro’yu “sarf malzemeleri tükenene kadar” kullanılabilir olarak işaretledi. Mevcut stok bittiğinde, hepsi bu. Apple’ın şimdiye kadarki en iyi iMac’i olan ve yalnızca 2017’den beri kullanılabilen ilk ve tek iMac Pro tamamlanacak. İMac Pro, geçtiğimiz yıl mevcut Mac Pro piyasaya çıkana kadar profesyonel kullanıcıların üzerinde durmak için geçici bir Mac olarak sona erdi. Ama aceleye getirmekten çok uzaktı. Mac Pro, serin bir gri boya işine sahip normal bir iMac gibi görünmüş olabilir, ancak kasanın içinde inanılmazdı. Sırada ne var? Gadget Review’un yönetici ortağı Rex Freiberger Lifewire’a verdiği demeçte, “Bence çok daha fazla işlem gücü görmeyi bekleyebiliriz, bu da aynı anda çalıştırmak için çok fazla bellek tüketen grafiklerle veya modelleme programlarıyla çalışan insanlar için son derece yararlı olacaktır.” e-posta yoluyla.

Sıcak çubuk

Araba modlama topluluğunun normal arabaları alan ve motoru, süspansiyonu ve frenleri onları küçük yol roketlerine dönüştürmek için yükselten bir bölümü var. Bu iMac Pro’dur. On yıldan daha eski kasa tasarımıyla dışarıdan sade bir iMac gibi görünüyordu, ancak içinde tamamen farklı bir bilgisayar vardı. Apple, yer kaplayan sabit diski çıkardı ve Intel’in sıcak Xeon yongalarının o ince kasanın içinde çalışmasını sağlayacak kadar güçlü olan çılgın bir soğutma sistemine girdi. Soğutma o kadar iyiydi ki iMac Pro çoğu zaman neredeyse sessizce çalışıyordu. “Bana göre iMac Pro’nun Apple tarafından üretilen en iyi alternatifi, hala mevcut olan Mac Mini.” İMac Pro’nun başka avantajları da vardı. Yalnızca SSD’ler kullandığı için Apple’ın T2 güvenlik yongasıyla uyumlu olması onu daha güvenli bir makine haline getirdi. İşin püf noktası 5.000 $ ‘a mal olmasıydı ve ondan önceki başarısız “çöp tenekesi” Mac Pro gibi, iMac Pro bir süredir güncelleme olmadan zayıflıyordu. Bu arada, normal iMac gelişti, onu yakaladı ve Apple, daha güçlü, daha modüler ve daha pahalı olan Mac Pro’yu piyasaya sürdü. Bu da bizi emekli iMac Pro’nun en iyi alternatiflerine getiriyor.

Durun: Hiçbir Şey Satın Almayın

Profesyonel düzeyde yeni bir Mac’e gerçekten ihtiyacınız olmadığı sürece, beklemelisiniz. Apple’a göre, Mac serisinin tamamı bu yılın sonunda veya önümüzdeki yılın başlarında Apple Silicon yongalarında çalışacak. Apple’ın düşük kaliteli M1 yongasının inanılmaz performansı aşılabilecek bir şeyse, üst düzey Mac’ler çığlık atacak. Intel’e ihtiyacınız yoksa veya profesyonel bir ortamda nispeten denenmemiş bir çip mimarisini çalıştırmamayı tercih etmedikçe, şimdi bir Intel Mac satın almak çılgınlıktır. Ya da biraz daha radikal bir şeyi tercih edebilirsiniz: Freiberger, “Bence, iMac Pro’nun Apple tarafından üretilen en iyi alternatifi, hala mevcut olan Mac Mini’dir” diyor. “Spesifikasyonlara ilk baktığınızda, bir downgrade gibi görünecek. Kutudan çıktığı gibi, kesinlikle öyle, ancak önemli ölçüde yükseltme kabiliyetine sahip.” Intel’e bağlı kalmak istiyorsanız, seçenekleriniz yerleşik bir ekranla gelmeyen, ancak herhangi bir iMac’ten çok daha fazla yükseltilebilir olan yeni Mac Pro’dur.

Bir Mac bilgisayar ve önünde duran bir müzik klavyesi olan kahverengi ahşap masa.

JC Gellidon / Unsplash
Veya sipariş üzerine oluşturulmuş bir iMac edinebilir ve tüm özel seçenekleri artırabilirsiniz. İMac Pro’nun inanılmaz soğutma sistemini almayacaksınız, ancak en son iMac’ler de yavaş değil. Ama gerçekten, beklemek muhtemelen daha iyidir.

İMac’in Geleceği

Apple başka bir iMac Pro yapacak mı? Yeni bir Apple Silicon iMac’in uzay grisi olarak sunulması ve Pro etiketini taşıması kesinlikle mümkün. Ama bu gerçekten profesyonel olur mu? İMac Pro her zaman ailenin tuhaf bir üyesiydi ve tahminimce Apple Silicon iMac serisinin tepesinde kesinlikle çok güçlü bir iMac olacak, ancak buna “pro” denilmeyecek. MacBook Air ve Mac mini’yi taklit ederse, yeni Apple Silicon iMac de mevcut seriden çok daha güçlü olacak. Aynı zamanda bir FaceTime kamera, Pro Display XDR’a benzeyen yeni ve harika bir kasa tasarımı ve hatta bir dokunmatik ekran kazanabilir. Kısacası bilgisayar tasarımı devam ediyor. İMac Pro, ana Mac yol haritasından bir sapma olmuş olabilir, ancak muhteşem bir yoldu.