Skip to content

IMDb nedir?

26 de Mayıs de 2021

İnternet Film Veritabanı (IMDb), web üzerindeki en büyük, en kapsamlı film veritabanıdır. Film, TV şovu ve oyuncu kadrosuyla ilgili kapsamlı bir veritabanı sunar. Site resmi olarak 1990 yılında açıldı ve şu anda Amazon.com’a ait. IMDb, en iyi filmleri, haberleri, ücretsiz filmleri, incelemeleri, film fragmanlarını, gösterim zamanlarını, DVD film incelemelerini, ünlü profillerini ve daha fazlasını içeren son derece ayrıntılı ve zengin bir film verisi kaynağıdır. Daha önce bir film veya oyuncu araştırdıysanız, muhtemelen IMDb’ye girdiniz. Site gerçekten de film bilgilerinin devasa bir deposu ve çoğunun erişiminin tamamen ücretsiz olması harika olsa da, karmaşık ve gözden geçirilmesi zor görünebilir. Aşağıda, IMDb’nin nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçları ve IMDbPro ile elde ettikleriniz de dahil olmak üzere bazı özelliklerine bir göz atın.

IMDb’de neler var?

IMDb, tek kelimeyle, kapsamlıdır. Büyük bir eğlence bilgi merkezidir. Bir filmin konusuna bakıyorsanız veya yeni izlediğiniz bir filmde kimin oynadığını veya yaklaşan bir TV şovunda kimin olacağını bulmaya çalışıyorsanız, hemen hemen her arama motoru sizi oraya yönlendirecektir. Eğlence endüstrisiyle ilgili şaşırtıcı bir bilgi dizisi var: senaryolar, önemsiz şeyler, yönetmen / yapımcı bilgileri, tanıtımla ilgili iletişim bilgileri, olay örgüsü özetleri, film fragmanları vb. Arka plan bilgilerine ek olarak, İnternet Film Veritabanı ayrıca biyografiler ve unutulmaz alıntılar, ayrıca TV şovlarını ve filmleri anında ücretsiz izleme becerisini içerir. Kullanıcılar, filmleri belirli bir ölçekte derecelendirerek sitenin sürekli büyüyen bilgi zenginliğine katılmaya davet ediliyor. En Çok Oy Alan Filmler listesindeki 250 film gibi IMDb’nin “en iyi” sayfaları, alınan oylara bağlı olarak bir film listesini sık kullanılanlar listesinde sürekli olarak döndüren bu kullanıcı güven oylarına (veya onaylanmama) dayanmaktadır. IMDb’deki bir film veya TV şovu ile ilişkili çoğu sayfa, bir olay örgüsü özeti, olay örgüsü özeti, hikaye, oyuncu bilgileri, inceleme puanları, etiketli türler, resimler, videolar, adaylıklar, benzer başlıklar, gişe bilgileri, çalışma zamanı, trivia gibi çeşitli özellikler sunar. , sık sorulan sorular, kullanıcı incelemeleri, alıntılar ve daha fazlası. Ayrıca kendi özel veya genel izleme listelerinizi de oluşturabilirsiniz. Bunlar, ilgilendiğiniz filmleri ve şovları içerebilir. İzlemeyi planladığınız başlıkları toplamanın harika bir yoludur ve hatta bunları derecelendirmeye, çalışma süresine, popülerliğe ve diğer yararlı kriterlere göre sıralayabilirsiniz.

IMDb Gelişmiş Arama Seçenekleri

IMDb'nin popüler film ve TV türü listesinin ekran görüntüsü

Çok Yakında ve En Popüler Filmler ve En İyi Kutu Ofisi gibi diğer IMDb Grafikleri, IMDb’yi kullanmanın daha popüler yollarından bazılarıdır, ancak aslında sitede arama yapmanın birkaç yolu vardır. İzlemek için yeni bir film arıyorsanız veya aramayı başlatmak için aktörün adı veya arsa üzerindeki bilgiler gibi yalnızca bir veya iki bit bilginiz varsa, bir yöntemi diğerine tercih etmeniz gerekebilir.

  • IMDb Adı Arama: Bir oyuncunun adı, doğum günü veya doğum yeri, yıldız işareti, ölüm tarihi veya yeri, cinsiyet, filmografi, isim grubu (gibi Oscar ödüllü veya En İyi Kadın Oyuncu Ödülü), ve dahası.
  • IMDb Başlık Arama: Filmleri ve şovları başlıklarına, çalışma sürelerine, başlık türlerine göre arayın (TV bölümü, TV kısa, kısa film, uzun metrajlı filmvb.), çıkış tarihi, kullanıcı derecelendirmesi, oy sayısı, tür, başlık grubu (IMDb “En İyi 100” veya Emmy Ödülü Kazanan), başlık verileri (konumlar, çılgın krediler, alternatif versiyonlarvb.), şirketler (Sony veya Paramount gibi), anında izleme seçenekleri, ABD sertifikaları (PG, NC-17, vb.), ülkeler, anahtar kelimeler, dil, çekim yeri, oyuncular / ekip, çalışma zamanı, ses karışımı ve daha fazlası .
  • IMDb İşbirliği Araması: Bu arama türü, seçtiğiniz iki kişinin göründüğü filmleri ve şovları bulmanızı sağlar veya aynı filmde oynayan kişileri iki başlık arayarak bulabilirsiniz.
  • IMDb Site Dizini: Bu, IMDb’de göz atabileceğiniz çeşitli ilginç yerleri listeler. Yılın en iyisi, Sondan 100, Doğum günleri, ve Amazon Orijinalleri.
  • Film Türleri: Korku filmleri, komediler, animasyonlar, fantastik filmler, gerilim filmleri, suç şovları ve daha fazlasını bulmak için IMDb’ye türe göre göz atın.

IMDb Ücretsiz Filmler

IMDb TV'nin son eklenen filmlerinin ekran görüntüsü

İnternet Film Veritabanı yalnızca filmler ve şovlar hakkında bilgi içermez, aynı zamanda şu anda izleyebileceğiniz ücretsiz filmler de içerir. Sitenin bu kısmının adı IMDb TV’dir. En son eklenen filmlere ve TV şovlarına, popüler filmlere / şovlara, haftanın filmlerine, IMDb orijinallerine, gizli mücevherlere ve türe göre düzenlenmiş filmlere göz atabilirsiniz. Hepsi kendi web sitelerinden ve mobil uygulamadan görüntülenebilir.

IMDbPro Özellikleri

İsterseniz IMDb’nin bazı özellikleri için ödeme yapabilirsiniz. Ancak, daha çok eğlence sektöründe bağlantı arayan insanlara yöneliktirler. IMDbPro’ya abone olmak şunları yapmanızı sağlar:

  • Kendi IMDb sayfanızı talep edin
  • Her zaman en son bilgilere sahip olmak için kişi / unvan profillerinden gelen güncellemeleri takip edin
  • Sektör iletişim bilgilerini ve yetenek temsilcilerini bulun
  • IMDb’de bulunmayan başlıklara bakın

12.50 $ / ay fiyat başlamadan önce 30 günlük ücretsiz bir IMDbPro denemesi var. Bu fiyat, bir yıllık peşin ödeme yaparsanız (149.99 $) veya 19.99 $ karşılığında biraz daha pahalı olan aydan aya aboneliği tercih edebilirsiniz. .