Skip to content

iMovie 10 Video Düzenleme Araçları

16 de Haziran de 2021

Mac veya iOS için iMovie 10, paylaşmak üzere kendi film başyapıtlarınızı kolayca oluşturmanıza olanak tanıyan güçlü bir video oluşturma aracıdır. iMovie’den en iyi şekilde yararlanmak için, projelerinizi bir sonraki düzeye taşıyacak bazı önemli düzenleme ve efekt araçlarını burada bulabilirsiniz. iMovie, macOS 10.15.6 veya sonraki bir sürümünü gerektirir. iMovie’yi bir iOS aygıtında kullanıyorsanız iOS 14.0 veya sonraki bir sürümüne ihtiyacınız olacaktır.

iMovie Video Efektleri ve Düzenleme Araçları

iMovie, video çekimlerinizin görünümünü değiştiren bir dizi düzenleme aracı sunar. Bu araçların birçoğunu ekranınızın sağ üst araç çubuğundaki simgeleri aracılığıyla bulacaksınız, diğerlerine ise ana menüden erişilebilir. Bir klip veya klip seçin ve ardından projenizde genel iyileştirmeler yapmak için şu araçları deneyin:

Renk dengesi

Seç Renk dengesi Herhangi bir renk sorununu gidermek için. İçinden seçmek Oto otomatik düzeltme, Renk eşleme, Beyaz dengesiveya Cilt Tonu Dengesi.

Herhangi bir renk sorununu düzeltmek için Renk Dengesi'ni seçin.

Renk düzeltmesi

Seç Renk düzeltmesi renginizi daha da ayarlamak için.

Renginizi daha fazla ayarlamak için Renk Düzeltme'yi seçin.

Kırpma

Seç Kırpma dahil olmak üzere çeşitli görüntü kırpma seçenekleri arasından seçim yapmak için Doldurmak için Kırp ve Ken Burns.

Çeşitli görüntü kırpma seçenekleri arasından seçim yapmak için Kırpma'yı seçin

stabilizasyon

Seç stabilizasyon ve sonra seç Titrek Videoyu Sabitle veya Panjuru Onar Hareket bozulmasını azaltmak için.

Sabitleme'yi seçin ve ardından hareket bozulmasını azaltmak için Titreyen Videoyu Sabitle veya Panjuru Onar'ı seçin.

Ses

Seç Ses Bir klibin veya kliplerin sesini ayarlamak için

Bir klibin veya kliplerin sesini ayarlamak için Ses Düzeyi öğesini seçin.

Gürültü Azaltma ve Dengeleyici

Seç Gürültü Azaltma ve Ekolayzer Arka plan gürültüsünü azaltmak ve ekolayzer ayarlarını değiştirmek için.

Arka plan gürültüsünü azaltmak ve ekolayzer ayarlarını değiştirmek için Gürültü Azaltma ve Ekolayzer'i seçin.

hız

Seç hız video klibiniz veya klipleriniz için hız seçeneklerini ayarlamak için Klipleri hızlandırın ve saniyeler içinde uzun bir hikaye anlatabilir veya ayrıntılı bir süreç gösterebilirsiniz. Klipleri yavaşlatın ve herhangi bir sahneye duygu ve drama ekleyebilirsiniz. Klipleri yavaşlatmanın, hızlandırmanın ve tersine çevirmenin yanı sıra iMovie, donmuş kareler eklemeyi veya videonuzun herhangi bir bölümünden anında yeniden oynatma oluşturmayı kolaylaştırır. Bu seçeneklere ayrıca değiştir ekranın üst kısmındaki açılır menü.

Video klibiniz veya klipleriniz için hız seçeneklerini ayarlamak için Hız'ı seçin.

Filtre

Seç Filtre Siyah Beyaz, Çift Ton, Raster ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli klip filtrelerini anında uygulamak için. Bu araç ayrıca Robot, Kozmik, Yankı Gecikmesi ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli ses efektleri arasından seçim yapmanızı sağlar.

Çeşitli klip filtrelerini anında uygulamak için Filtre'yi seçin

Geliştirmek

Resminize hızlı bir şekilde otomatik genel geliştirmeler eklemek için Değiştir menüsüne gidin ve Geliştirmek.

Geliştirme aracıyla resminize otomatik genel iyileştirmeler ekleyin

iMovie’de Hassas Düzenleme

iMovie’deki araçların çoğu otomatik olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle tek ihtiyacınız olan budur. Ancak bazen daha dikkatli olmak ve her video karesine hassasiyet uygulamak isteyebilirsiniz. iMovie’nin Hassas Düzenleyicisi, konumu ve uzunluğu veya geçişleri ayarlamanıza olanak tanır. Ayrıca bir klibin tüm uzunluğunu görmenizi sağlar, böylece ne kadarını dışarıda bıraktığınızı bilirsiniz, böylece dahil edilen kısmı kolayca ayarlayabilirsiniz. iMovie Precision Editor’a şuradan erişin: pencere Menü.

Pencere menüsünden iMovie Precision Editor'a erişin.

iMovie ve FCP X Arasında Geçiş Yapma

iMovie’de pek çok ayrıntılı düzenleme yapabilirsiniz, ancak projeniz gerçekten karmaşıklaşırsa, Final Cut Pro’da düzenlemek için daha yumuşak bir zamanınız olur. Neyse ki Apple, projeleri bir programdan diğerine taşımayı kolaylaştırdı. itibaren Dosya menü, seç Filmi Final Cut Pro’ya Gönder. Bu, iMovie projenizi ve video kliplerinizi otomatik olarak kopyalayacak ve Final Cut’ta düzenleyebileceğiniz ilişkili dosyalar oluşturacaktır. Final Cut’a girdikten sonra, hassas düzenleme çok daha kolaydır ve projenizde video ve sesi ayarlamak için daha fazla seçeneğiniz olur.