Skip to content

İMovie 10’da Filme Metin Ekleme

25 de Mayıs de 2021

Kendi filmlerinizi yapmak her geçen gün daha kolay hale geliyor. İPhone’unuzda film çekiyorsanız, bu çekimi doğrudan Mac’inizdeki iMovie’ye aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz. Filminizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, ona başlıklar ve alt yazılar gibi metinler ekleyebilirsiniz. İMovie 10 filminize nasıl metin ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki talimatlar, macOS Catalina (10.15.x) üzerindeki iMovie 10 için geçerlidir.

Filminize Başlık Ekleyin

Videonuzu düzenlemeden önce, çekimi iMovie’ye aktarmanız gerekir. İçe aktardığınız çekime bir başlık eklemek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. İçe aktardığınız çekimi iMovie zaman çizelgesine (iMovie arayüzünün alt penceresi) sürükleyin.

 2. Seçiniz Başlıklar tarayıcının üstünde (iMovie arayüzündeki en üst pencere).

  Görüntüleri iMovie'ye yükle

 3. Küçük resminin üzerine gelerek her başlık stilinin bir önizlemesini görüntüleyin. İstediğiniz stili seçin, ardından başlığın görünmesini istediğiniz video zaman çizelgesinde klibin yukarısına sürükleyin. Başlık, zaman çizelgesinde bir metin yer paylaşımı olarak görünür.

  İMovie başlıklarını film zaman çizelgesine sürükleme

 4. Tarayıcıda, metni düzenlenebilir hale getirmek için metin kutusunu çift tıklayın.

  İMovie tarayıcısında başlık metnine çift tıklama

 5. Başlığınızı yazın. Başlık tam olarak görünene kadar yazı tipini, metin boyutunu, metin hizalamasını, karakter biçimlendirmesini ve rengini ayarlamak için tarayıcının üzerindeki araç çubuğunu kullanın. Bitirdiğinizde, tuşuna basın Giriş klavyede.

  Filminiz için bir başlık ekleme ve biçimlendirme

 6. Başlığı, filminizde doğru yerde olacak şekilde konumlandırın. Metin kaplama kutusunun sol kenarını başlığın görünmesini istediğiniz yere yerleştirin, ardından kutunun sağ kenarını sürükleyin. Metin kutusu uzar ve metnin ekranda ne kadar süre kaldığını gösteren sayılar görünür.

  İMovie zaman çizelgesinde film başlıklarının ne kadar uzun görüneceğini belirleme

 7. Metni filminizin üzerine yerleştirmeye alternatif olarak, başlığı görünmesini sağlayın video klipler arasında. Bunu yapmak için, başlık çubuğunu zaman çizelgesindeki çekimin üstüne yerleştirmek yerine, görünmesini istediğiniz zaman çizelgesinin içine sürükleyin.

  İMovie başlığını çekim ekran görüntüsünün başlangıcına sürükleyin

Filminize Altyazı Ekleyin

İMovie 10’da bir altyazı eklemek, uygulamanın bir sınırlaması nedeniyle başlık eklemekten biraz daha zordur. Yani, altyazılar genellikle ekranın alt ortasında görünür ve iMovie bu yerleşimi barındırmaz. Filminize bir altyazı eklemek için önce birlikte yaşayabileceğiniz bir başlık bulmalısınız. Seçeneklerin çoğunun yalpalama efektleri vardır veya belirip kaybolur. Statik bir şey seçin. Filminize bir altyazı eklemek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Seçiniz Resmi. Tarayıcıda filminizin altında bir metin kutusu belirir. Başka seçenekler olabilir ama Resmi iyi bir varsayılan seçimdir.

  Format başlık türünü seçerek filminize bir altyazı ekleme

 2. Tarayıcıda metin kutusunu seçin, ardından filminiz için bir altyazı yazın.

  Tarayıcıda filminiz için bir altyazı yazmak

 3. Metin istediğiniz gibi görünene kadar yazı tipini, boyutunu, hizalamasını ve rengini ayarlayın.

 4. Altyazıyı ekrandaki konuşmayla eşleştirin. Altyazı metin kutusunun sol kenarını metnin görünmesini istediğiniz yere yerleştirin, ardından metnin ekranda kalmasını istediğiniz süreye ulaşana kadar sağ kenarı sürükleyin.

  İMovie'de altyazı süresini ayarlama