Skip to content

INDD Dosyası Nedir?

11 de Mayıs de 2021

INDD dosya uzantısına sahip bir dosya, en yaygın olarak Adobe InDesign tarafından oluşturulan ve burada kullanılan bir InDesign Belgesi dosyasıdır. Dosya, sayfa içeriğini, biçimlendirme bilgilerini, dosyaları ve daha fazlasını depolar. InDesign bu dosyaları gazete, kitap, broşür ve diğer profesyonel mizanpajları üretirken kullanır. Bazı InDesign Belge dosyaları dosya uzantısında .IND olarak yalnızca üç harf kullanabilir, ancak yine de aynı formattadırlar.

INDD Dosyaları.

IDLK dosyaları, InDesign’da INDD dosyaları kullanılırken otomatik olarak oluşturulan InDesign Lock dosyalarıdır. INDD dosyalarına benzerler, ancak birden çok benzer şekilde formatlanmış sayfa oluşturmak istediğinizde kullanılan InDesign Şablon dosyaları olmaları amaçlanmıştır.

INDD Dosyası Nasıl Açılır

Adobe InDesign, INDD dosyalarıyla çalışmak için kullanılan birincil yazılımdır. Ancak, Adobe InCopy ve QuarkXPress (ID2Q eklentisi ile) ile de görüntüleyebilirsiniz. WeAllEdit, web siteleri aracılığıyla bir INDD dosyasını görüntülemek ve üzerinde değişiklik yapmak için kaydolabileceğiniz başka bir görüntüleyicidir. Ancak bu ücretsiz değil. InDesign yalnızca INDD ve INDT’yi değil, aynı zamanda InDesign Book (INDB), QuarkXPress (QXD ve QXT), InDesign CS3 Interchange (INX) ve INDP, INDL ve IDAP gibi diğer InDesign dosya formatlarını da destekler. Bu programla bir JOBOPTIONS dosyası da kullanabilirsiniz.

INDD Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Yukarıdan bir INDD görüntüleyici veya düzenleyici kullanmak, INDD dosyasını başka bir formata dönüştürmenize izin verir, ancak aşağıda göreceğiniz gibi, bazı dönüşümler biraz daha fazla çalışma gerektirir. INDD dosyasını dönüştürmek için en yaygın dosya türü PDF’dir. Hem InDesign hem de WeAllEdit bunu yapabilir. Ayrıca InDesign’da, altında Dosya > İhracat menüsü, INDD dosyasını JPG, EPS, EPUB, SWF, FLA, HTML, XML ve IDML olarak dışa aktarma seçeneğidir. “Kayıt türü” seçeneğini değiştirerek INDD dosyasını hangi formata dönüştüreceğinizi seçebilirsiniz. INDD’yi JPG’ye dönüştürüyorsanız, yalnızca bir seçimi mi yoksa tüm belgeyi mi dışa aktarmak gibi seçim yapabileceğiniz bazı özel seçenekler olduğunu göreceksiniz. Ayrıca görüntü kalitesini ve çözünürlüğünü de değiştirebilirsiniz. Seçenekleri anlamanıza yardımcı olması için Adobe’nin JPEG formatına Aktarma kılavuzuna bakın. INDD dosyasını DOC veya DOCX gibi bir Microsoft Word biçimine de dönüştürebilirsiniz, ancak biçimlendirme farklılıkları büyük olasılıkla sonucun biraz bozuk görünmesine neden olacaktır. Ancak, bunu yapmak istiyorsanız, önce INDD’yi PDF’ye dışa aktarmalı (InDesign kullanarak) ve ardından dönüştürmeyi tamamlamak için bu PDF’yi PDF’den Word’e dönüştürücüye eklemelisiniz. InDesign, belgeyi PowerPoint ile kullanmak için belirli bir INDD’den PPTX’e dışa aktarma seçeneğine sahip değildir. Ancak, dosyanın Word ile nasıl kullanılacağına ilişkin yukarıda açıklananlara benzer şekilde, dosyayı PDF’ye dışa aktararak başlayın. Ardından, PDF dosyasını Adobe Acrobat ile açın ve Acrobat’ın Dosya > Diğer Olarak Kaydet > Microsoft PowerPoint Sunusu PPTX dosyası olarak kaydetmek için menü. PPTX dosyasının PPT gibi farklı bir MS PowerPoint biçiminde olmasına ihtiyacınız varsa, dosyayı dönüştürmek için PowerPoint’in kendisini veya ücretsiz bir belge dönüştürücüyü kullanabilirsiniz. iXentric SaveBack, dosyayı InDesign CS4 ve daha yeni sürümlerde kullanmanız gerekirse INDD’yi IDML’ye dönüştürür. IDML dosyaları, InDesign belgesini temsil etmek için XML dosyalarını kullanan, ZIP ile sıkıştırılmış Adobe InDesign İşaretleme Dili dosyalarıdır. Mac kullanıyorsanız, dosya Adobe Photoshop’ta kullanılmak üzere PSD’ye dönüştürülebilir. Ancak bunu InDesign veya yukarıda bahsedilen diğer programlardan herhangi biri ile yapamazsınız. Bunu gerçekleştirebilecek bir Mac komut dosyası hakkında bilgi için InDesign Dosyalarını Katmanlı Photoshop Dosyaları Olarak Kaydetme konusuna bakın. Stellar Phoenix InDesign Repair ile bozuk bir INDD dosyasını onarabilirsiniz. Katmanları, metni, nesneleri, yer imlerini, köprüleri ve benzerlerini kurtarmanıza yardımcı olmalıdır.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıda bahsedilen programlardan hiçbiri sahip olduğunuz dosyayı açmanıza izin vermiyorsa, farklı bir formatta olması ve yalnızca görünüyor INDD dosyası gibi. Örneğin, PDD ve IDX aynı dosya uzantısı harflerinden bazılarını paylaşır, ancak bunlar tamamen farklı dosya formatlarındadır. INDD’ye benzer görünmeleri, aynı programlarla açılabilecekleri anlamına gelmez. Diğer birçok örnek verilebilir, ancak fikir aynıdır: dosya uzantısının gerçekten “INDD” olarak okuduğundan ve yalnızca benzer görünen veya aynı dosya uzantısı harflerinden bazılarını paylaşan bir şey olmadığından emin olun. Bir INDD dosyanız yoksa, biçimi ve onu açabilen program (lar) hakkında daha fazla bilgi edinmek için dosyanızın gerçek uzantısını araştırın.