Skip to content

Initpki.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

28 de Mayıs de 2021

Initpki.dll hataları, initpki DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, initpki.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım hatasını gösterebilir. İnitpki.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Initpki.dll Hataları

Bilgisayarınızda initpki.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. İnitpki.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Initpki.dll Bulunamadı
 • initpki.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH] initpki.dll
 • initpki.dll dosyası eksik.
 • Başlayamaz [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: initpki.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

Initpki.dll hata mesajları, Windows başladığında veya kapandığında, hatta bir Windows kurulumu sırasında belirli programları kullanırken veya yüklerken görünebilir. initpki.dll hatasının içeriği, sorunu çözmede yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Initpki.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

initpki.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. İnitpki.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, en iyisi orijinal, yasal kaynağından edinmenizdir. İnitpki.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. İnitpki.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. “Eksik” initpki.dll dosyasının en kolay olası nedeni, dosyayı yanlışlıkla silmiş olmanızdır. İnitpki.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, initpki.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Bir dosya kurtarma programıyla initpki.dll’nin silinmiş bir kopyasını kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı initpki.dll hataları, bilgisayarınıza bir virüs ya da DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz initpki.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. İnitpki.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. İnitpki.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda initpki.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse initpki.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

 5. İnitpki.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken “initpki.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. İnitpki.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir — bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorunu gidermektir.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra initpki.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 7. initpki.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc /scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlandığından, Windows’un en azından bazı sürümlerinde, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı dosyayı geri yüklemelidir.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. İnitpki.dll dosyası bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında initpki.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım herhangi bir testinizde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız initpki.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki initpki.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz initpki.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz. Bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak buraya ekledik.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri initpki.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak initpki.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir initpki.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu DLL sorununu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.