Skip to content

Inkscape’de Metin Ayarlamaları Nasıl Yapılır

5 de Mayıs de 2021

Popüler ücretsiz vektör çizgi çizim uygulaması Inkscape, yazı tipi stili, boyutu ve rengi gibi metin için normal nitelikleri ayarlar. Ayrıca aralıkla ilgili beş başka özelliği daha vardır. Kelimelerin tuvalde nasıl göründüğünü daha iyi kontrol etmek için harflerin ve kelimelerin aralık değerlerini değiştirin. Örneğin, bir kelimenin bir posterin başlık alanı boyunca uzanmasını istiyorsanız, yazı tipi boyutunu büyütmeden veya metni uzatmadan uzatılmış bir etki vermek için harf veya kelime aralığını değiştirin. Karakterler ve sözcükler arasındaki aralığı değiştirmek, bir eksendeki karakterleri döndürmek ve metni yukarı veya aşağı kaydırmak için bu beş aralık seçeneğini kullanın. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Mac OS X ve Linux için Inkscape sürüm 0.92.4 için geçerlidir. Bu talimatlar, Inkscape’in önceki sürümleri için de geçerli olabilir.

Her Harf Arasındaki Boşluğu Değiştirin

Karakterler arasındaki boşluk miktarını değiştirmek için harf aralığını ayarlayın. Bu değişiklik, ister tek bir kelime, ister bir cümle veya bir paragrafın tamamı olsun, seçilen karakterleri veya bir metin kutusundaki her karakteri etkiler. Metni sınırlı bir alana sığdırmak için harf aralığını azaltın veya güçlü bir görsel metin efekti oluşturmak için harfleri sıkıştırın.

 1. Seçin Metin Aracı.

 2. Belge alanında, bir metin kutusu çizmek için tıklayın ve sürükleyin. Veya metin kutusunu yerleştirmek istediğiniz konumu tıklayın.

 3. Metin kutusunun içini tıklayın, ardından metni girin.

  Inkscape'de vurgulanan metin

 4. Değiştirilecek metni seçin:

  • Metin kutusundaki her karakterin harf aralığını değiştirmek için metin kutusunu seçin.
  • Yalnızca iki veya daha fazla karakter için harf aralığını ayarlamak üzere bir metin kutusunda seçilen belirli karakterler.
 5. Git Harfler arasındaki boşluk (harfler arasında kısa çizgi bulunan simge Bir ve D), ardından Fbsql_tr ve Aşağı aralığı artırmak ve azaltmak için oklar.

  Inkscape'de harfler arası boşluk aracı

 6. Varsayılan olarak, seçili metin arasındaki boşluk pikselin yüzde biri oranında hareket eder.

  Inkscape'de harf aralığını artırın

 7. Belirli bir aralık mesafesi belirtmek için, Harf değeri arasındaki boşluk alanına, ardından aralığı girin.

  Harfler arasında boşluk olan metin

Harfler arasındaki boşluk negatif bir sayı olduğunda, geriye doğru bir efekt yaratılır ve boşluk çok büyükse karakterler üst üste gelebilir.

Her Sözcük Arasındaki Boşluğu Değiştirin

Metnin kısıtlı bir alana sığması için sözcükler arasındaki aralığı ayarlayın. Küçük miktarlarda metinle estetik nedenlerle sözcük aralığını ayarlayın. Büyük metin bloklarında değişiklik yapmak, okunabilirliği olumsuz etkileyebilir.

 1. Seçin Metin Aracı.

 2. Bir metin kutusu çizmek için tıklayın ve sürükleyin veya bir metin kutusu yerleştirmek için belge alanını tıklayın. Ardından, metin kutusunun içini tıklayın ve metni girin.

 3. Ayarlanacak kelimeleri vurgulamak için tıklayın ve sürükleyin. Bir metin kutusundaki tüm metni değiştirmek için metin kutusunun içine tıklayın.

 4. Git Kelimeler arasındaki boşluk, sonra kullanın Fbsql_tr ve Aşağı aralığı ayarlamak için oklar.

  Inkscape'de sözcükler arasındaki boşluk aracı

 5. Belirtilen bir aralığı kullanmak için, Sözcük değeri arasındaki boşluk alanına girin ve mesafeyi girin.

  50.00'a kadar kelimeler aracı arasındaki boşluk

Kelimeler arasındaki boşluk arttığında veya azaldığında, ilk kelime konumunu değiştirmez. Bunun yerine, ilk kelime, takip eden metin için bir çapa olarak kullanılır. Metnin belirli bir yerden yayılmasına ihtiyacınız varsa, metin kutusunu tam olarak metnin başlamasını istediğiniz yere yerleştirin ve kelime alanı değerleri ne olursa olsun olduğu gibi kalacaktır.

Yatay Karakter Aralığı Değerini Değiştirin

Yatay karakter aralığı, belirli harf çiftleri arasındaki aralığı ayarlar ve genellikle logolara ve başlıklara uygulanır. Harfler arasındaki boşlukların görsel olarak doğru görünmesini sağlamak için karakter aralığı ayarlamalarını kullanın.

 1. Seçin Metin Aracı.

 2. Metnin olmasını istediğiniz yeri tıklayın, ardından metni girin.

  Inkscape'e girilen metin

 3. Ayarlamak istediğiniz harfleri vurgulayın. İmleç iki harf arasındaysa, karakter aralığı ayarı her harfi imlecin sağına taşır. Vurgulama yalnızca seçili harfleri taşır.

 4. Git Yatay karakter aralığı (iki simgeli Birs), ardından Fbsql_tr ve Aşağı değeri değiştirmek için oklar. Metni sağa taşımak için sayıyı artırın. Metni sola taşımak için sayıyı azaltın.

  Inkscape'de Yatay Karakter Aralığı aracı

 5. Bir karakter aralığı belirtmek için, Yatay karakter aralığı değeri alanına girin ve bir değer girin. Negatif değerler metni başlangıç ​​konumunun soluna iter.

  Inkscape'de 20.00'a yatay karakter aralığı aracı

Karakterleri Dikey Olarak Kaydır

Inkscape, harflerin sayfada yukarı veya aşağı düştüğü yerde basamaklı bir görünüm oluşturmak veya benzersiz bir perspektif tasarımı için vurgulanan karakterlerin dikey konumunu değiştirebilir.

 1. Seçin Metin Aracı.

 2. Metnin olmasını istediğiniz yere tıklayın ve metni girin.

 3. İmleci, dikey olarak kaydırmak istediğiniz karakterlerin soluna getirin. Veya belirli karakterleri kaydırmak için karakteri vurgulayın. Örneğin, imleci H içinde EV taşımak için OUSE yukarı veya aşağı veya vurgulayın H o mektubu taşımak için.

 4. Git Dikey karakter aralığı (simge iki harftir BirBiri diğerinden biraz daha yüksek) ve metni yukarı ve aşağı hareket ettirmek için okları kullanın.

  Inkscape'de dikey karakter aralığı aracı

 5. Metni aşağı taşımak için değeri artırın.

  Inkscape'de metin karakter aralığı dikey

 6. Metni tam olarak kaydırmak için, Dikey karakter aralığı değer alanına girin ve bir miktar girin.

Farklı dikey konumdaki birden çok harfi vurgularsanız, harfler orijinal yerlerine göre değişir. Örneğin, H içinde EV beş piksel yukarıda Ö, değişen HO en fazla beş piksel, H 10 piksel yukarıda KULLANIM, ve Ö beş piksel yukarıda KULLANIM.

Bir Karakterin Dönüş Derecesini Değiştirme

Inkscape döndürme metin aracı, metni 180 dereceye kadar döndürür ve tek karakterlere ve tüm kelimelere uygulanabilir.

 1. Seçin Metin Aracı.

 2. Belgede herhangi bir yere tıklayın ve metni girin.

 3. Döndürülecek karakterleri seçin. Karakterleri sağa döndürmek için imleci bir karakterin soluna getirin. Bu karakterleri döndürmek için birden çok karakteri vurgulayın.

 4. Git Karakter rotasyonu (simge çarpık bir harf gösterir Bir) ve dönüşü değiştirmek için okları kullanın.

 5. Daha yüksek değerler metni saat yönünde döndürür. Daha düşük ve negatif değerler metni saat yönünün tersine hareket ettirir.

  Inkscape'de karakter döndürme aracı

 6. Veya dönüş derecesini girin. Belirli bir noktanın ötesine döndürmek, karakter aralığının değerine bağlı olarak harflerle çakışabilir.