Skip to content

İnsanlar Akıllı Ev Aletlerine Neden Güvenmiyor?

3 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

 • Yaşlılar ve gençler yeni teknolojiyi benimsiyor – benimsemeyenler orta yaşlılar.
 • Kadınların akıllı ev aletlerini satın alma olasılığı erkeklerden daha fazladır.
 • Yazıcılar ve bağlı kameralar, akıllı asistanlar ve hoparlörlerden çok daha az güvenlidir.
 • Kendinizi koruyabilirsiniz, ancak bu biraz çaba gerektirir.

Yeni bir çalışma, evlerimizi istila eden akıllı cihazlara ne kadar güvendiğimize dair bazı ilginç bilgiler sunuyor. Spoiler uyarısı: fazla değil. Ancak buna rağmen, gizlilik veya güvenlik yerine rahatlığı tercih ederek bunları kullanmaya devam ediyoruz. Teknoloji muhabiri ve Nesnelerin İnterneti uzmanı Cate Lawrence, Lifewire’a e-posta yoluyla “İstese de istemese de çoğu insanın bağlantılı bir evi var” dedi. Aynı zamanda, “çoğu ev akıllı değil, birbirine bağlı” diyor çünkü bu aygıtlar birlikte yararlı bir şekilde çalışmıyor. Çalışma ayrıca, büyükbabamızı veya büyükannemizi “deneyimsiz kullanıcı” anlamında bir vekil olarak kullandığımız eski kinayeyi de alt üst etti. Görünüşe göre yaşlı insanlar, bu konuda daha dikkatli olsalar da, yeni araçları gençler kadar benimsiyorlar. Aslında en muhafazakar olanlar aradaki yaş grubu. “Güvenlikle ilgili olarak, insanlar endişelenmekte haklı.

Hangi Akıllı Ev Aletlerini Alıyoruz?

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden Dr. Sara Cannizzaro ve Profesör Rob Procter tarafından yürütülen araştırma, 2101 kişinin katıldığı bir ankete dayanıyordu. Anket, onları Nesnelerin İnterneti (IoT) hakkındaki genel farkındalıkları, akıllı ev aletleriyle ilgili deneyimleri ve bu cihazların gizliliğine ve güvenliğine olan güvenleri konusunda sorguladı. İlk olarak, cihaz sahipliği hakkında birkaç ilginç gerçek. Açık farkla en popüler akıllı cihaz, Wi-Fi özellikli TV’dir ve katılımcıların %40’ı bir TV’ye sahiptir. Bunun nedeni, büyük ihtimalle bugünlerde akıllı olmayan bir TV satın almanın bile zor olmasıdır. Bundan sonra akıllı elektrik ve/veya gaz sayaçları gelir (%29 sahiplik), ancak yine, örneğin bir Alexa hoparlör satın almaya kıyasla bunlardan birini kullanıp kullanmama konusunda daha az seçeneğiniz vardır. Akıllı hoparlörlerden bahsetmişken, ankete katılanların %17,5’i en az birine sahip. Bu, üçüncü en popüler kategoridir (TV’ler ve sayaçlardan sonra). Listenin geri kalanını robot elektrikli süpürgeler (%2,6), akıllı kapı kilitleri (%1,6) ve hatta robotik çim biçme makineleri (%0,4) oluşturuyor. Akıllı evin sıkça bahsedilen örneği olan internet bağlantılı buzdolabının, ankete katılanların %0,7’sinden daha azına ait olduğunu görmek de eğlenceli.

A/S/L

Son bir yıl içinde erkeklerden (%24) oldukça az sayıda kadın (%32) bir cihaz satın aldı. İlk benimseyenler 18-24 yaşları arasında ve 65 yaş üstüydü ve aradakiler yeni teknoloji satın alma konusunda geride kaldılar. Ancak cihazları bir kez satın aldıklarında, güven eksikliği nedeniyle bunları kullanmakta en isteksiz olanlar 65 yaş üstü oldu.

O Bebek Kamerasına Güvenme

Genel olarak, cihazların ve bağlı hizmetlerinin yeterliliği ve “yardımseverliği” ile cihazların mahremiyetine ve güvenliğine duyulan güven açısından bildirilen güven seviyeleri düşüktü. Ayrıca, “akıllı” olarak adlandırılan cihazlarda genel bir memnuniyet de düşüktü. Buradaki genel tablo, insanların akıllı cihazlara diğer araçlar kadar ilgi duymaları, ancak kullanımlarından hayal kırıklığına uğramaları ve verilerini Amazon, Google, Samsung, Apple veya her kim olursa olsun onlara sızdırmayacağına güvenmemeleridir. hizmeti çalıştırıyor. Ve haklı olarak, diyor Lawrence. “Güvenlikle ilgili olarak, insanlar endişelenmekte haklı. Akıllı ev cihazları, sahiplerini gözetlemek için veya daha hain siber saldırılar için bir kanal olarak kullanılabilir. “Bir örnek, 2016 Dyn siber saldırısıdır,” diyor, “bebek monitörleri ve yazıcılar da dahil olmak üzere IoT cihazlarından oluşan bir botnet oluşturmak için kötü amaçlı yazılım kullanıldı.” Botnet, hain bir aktör tarafından kontrol edilen ve genellikle sonraki saldırılarda kullanılır. Yazıcılar, bebek monitörleri ve güvenlik kameraları gibi cihazlar, genellikle iyi bir güvenlik olmadan gönderildiğinden özellikle savunmasızdır – genellikle internete açıktırlar ve erişmek için yalnızca 1234 gibi varsayılan bir parola gerektirirler – ve nadiren güvenlik güncellemeleri alırlar. İronik bir şekilde, endişelendiğimiz akıllı hoparlörler ve TV’ler tehlikeye girme olasılığı en düşük olanlardır. Lawrence, “Genel olarak, daha büyük markaların düzenli güvenlik güncellemeleri gerçekleştirme ve kullanıcıları bilinen herhangi bir ihlal konusunda bilgilendirme olasılığı daha yüksektir” diyor.

Akıllı Evinizi Koruyabilirsiniz

Lawrence, akıllı ve bağlı cihazları kullanırken güvende olmanıza yardımcı olacak bazı tavsiyeler sunuyor:

 • Tüm akıllı cihazlarınızın bir envanterini tutun.
 • Mümkünse 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) kullanın.
 • Cihazların şifreli Wi-Fi kullandığından emin olun.
 • Yönlendiricinizin yönetici ekranı internet üzerinden kullanılabiliyorsa devre dışı bırakın.
 • Ziyaretçilerin kişisel cihazlarınıza erişememesi için evinizdeki Wi-Fi üzerinde bir misafir ağı oluşturun.
 • Yazılımı ve üretici yazılımını düzenli olarak güncelleyin.
 • Düzenli antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma kontrolleri gerçekleştirin.

Bu çok iş gibi geliyorsa, çünkü öyle. Ancak evinize bağlı kameralar ve mikrofonlar koymayı seçerseniz, bunu yapmaktan başka seçeneğiniz yoktur, aksi takdirde “güvenlik” kameralarınız güvenli olmaktan uzak olacaktır. Bunu duman alarmlarınızı test ettiğinizde olduğu gibi düzenli bir programda yapmaya çalışın. Diğer alternatif, akıllı evden tamamen kaçınmaktır. Eve geldiğinizde ön kapınızın kilidinin otomatik olarak açılması veya uyku vaktinde ev ışıklarının sönmesi ve sönmesi uygun olsa da, manuel bir ışık anahtarının veya eski moda güzel bir metal anahtarın kırılmaz doğasından şüphe yoktur. .