Skip to content

İnsanlar Pebble Akıllı Saatlerini Neden Hala Seviyor?

21 de Şubat de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Basit, güvenilir Pebble akıllı saat, üretimi durdurulduktan yıllar sonra bile güçlü bir şekilde devam ediyor.
  • Topluluk tarafından yürütülen bir yazılım projesi, yakın zamanda Pebble saatlerinin daha yeni cihazlarda çalışır durumda kalması için güncellenmiş bir uygulama yayınladı.
  • Uzun pil ömrü, birçok Pebble sahibi için en büyük avantajdır.

Pebble akıllı saat, mağaza raflarından çoktan kalktı, ancak bir şekilde ölmeyi reddediyor. Bir grup inatçı Pebble sahibi, saatin sadeliğine ve uzun pil ömrüne bayılıyor ve saat ile yazılımının çalışır durumda kalması için çalışıyor. Topluluk tarafından yürütülen bir yazılım projesi, yakın zamanda Pebble saatlerinin daha yeni cihazlarda çalışır durumda kalması için güncellenmiş bir uygulama yayınladı. Çakıl severler, eski teknolojiyle uğraşmanın zahmetine değdiğini söylüyor. Pebble’ın sahibi Charles Duffield bir e-posta röportajında, “İçindeki arkaik teknolojiyle, hala ihtiyacım olan her şeyi yapıyor,” dedi. “Telefonum su geçirmez bir bölmede kilitliyken müziğimi kontrol edebiliyor veya bir aramayı cevaplayabiliyorum. yine de 4-5 gün şarj oluyor.”

Bazen daha az

Pebble, 2012’de piyasaya sürüldüğünde ilk akıllı saatlerden biriydi. Ancak şirket 2016’da kapandı, bu nedenle hayran kitlesi, en sevdikleri saatlerin merkezi bir sunucu olmadan çalışmasını sağlamak için toplandı. Pebbles’ı destekleyen Rebble yazılımının en son sürümü artık en yeni Android ve iOS telefonlarla çalışmasına izin veriyor. Bir e-posta röportajında, uzun pil ömrünün Pebble sahibi Steve Brecht için en büyük çekicilik olduğunu söyledi. “Pebble’ımı her gün şarj etmem gerekmediğini bilmek büyük fark yaratıyor” dedi. “Endişelenmeden yanıma şarj cihazı almadan sık sık 3 veya 4 gün seyahat ettim. Bununla birlikte, sadece pil bakımı için, genellikle bir veya iki günde bir şarj edeceğim.” Brecht, Pebble’ın ilkel ekranını da çok seviyor. Saat, aydınlatması olmayan ultra düşük güçlü transflektif bir LCD kullanan 1,26 inç, 144 × 168 piksel siyah beyaz hafızalı bir LCD’ye sahiptir. Brecht, “Arkadan aydınlatmalı LED ekranları, parlaklığı artırmadan dışarıda okumak çok zor,” dedi. “Ayrıca, bir sinema salonundayken arka ışık çok parlak ve gereksiz olduğu için sürekli saatlerimi saklıyordum. Karanlık bir odada, Pebble arka ışığı fazlasıyla yeterli ve güneşte, siyah beyaz ekran en iyisidir. mükemmel çözüm.”

Ne kadar çok düğme o kadar iyi

Shawn Joseph, 2017’den beri Pebble kullanıyor. Artık bir Pebble Time Steel’e sahip ve daha yeni bir akıllı saate yükseltme planı yok. Bir e-posta röportajında, “Gerçekten başka hiçbir üreticinin sahip olmadığı önemli bir özellik, %100 düğme kontrolleridir” dedi. “Bu, ekranı engellemeden saati kullanabileceğim ve saate bakmadan telefonumda çalan müziği kontrol edebileceğim anlamına geliyor.” Güvenilirlik, birçok Pebble sahibi için de çekicidir. Çoğu zaman, insanlar bir şey ‘işe yarıyor’ dediklerinde bir Apple ürününe atıfta bulunurlar. Ancak Pebble’ın sahibi Benjamin Liles, saati hakkında bunu söylüyor.

Arka planda otomotiv ekranları olan birinin kolundaki Pebble saatinin yakından görünümü.

Bir e-posta röportajında ​​”Denediğim diğer tüm saatlerin telefonuma bağlı kalma sorunları var” dedi. “Pebble saatlerim olduğu yıllarda, bir kez sorun yaşadım ve bu, hızlı bir şekilde düzeltilen kötü bir uygulama sürümüydü. Saatin bana bir şey hakkında bildirimde bulunmaması konusunda hiçbir zaman endişelenmedim.” Liles, Pebble’ın birçok modern akıllı saatten daha az özellik sunan işletim sisteminin basitliğini de beğendiğini söylüyor. “İkinci bir telefon aramıyorum” diye ekledi. “Çoğu zaman bana sadece saatin kaç olduğunu söyleyen ve cebimden çıkarmama gerek kalmaması için bana telefonumdan gelen bildirimleri gösterebilen bir saat istiyorum.” Duffield, Pebble’ı için modern bir alternatif bulmaya açık olduğunu, ancak mevcut modellerden hoşlanmadığını söyledi. “Bazı şirketler yaklaşıyor, ancak hiç kimse ilerlemeyi haklı çıkaracak kadar inişe geçmedi” dedi. “Her zaman gereksiz bir değiş tokuş yapılıyor gibi görünüyor, büyük olasılıkla aşırı pazarlama mühendisliği vakası. Yeni başlayanlardan başka birinin bunu gerçekten kaldırabileceğinden emin değilim.” Bir Çakıl canınız çekiyorsa umutsuzluğa kapılmayın. Hala eBay’de kullanılmış bir Pebble saatini yaklaşık 50 $ karşılığında alabilir veya sitede yaklaşık 100 $ karşılığında yeni bir saat alabilirsiniz.