Skip to content

Instagram, Facebook, Twitter ve Tumblr’da Hashtag nasıl yapılır

8 de Mayıs de 2021

Hashtagging, sosyal medyada yayınladığımız bilgileri kategorize etmenin en popüler yolu haline geldi. Sayı işaretini (#) herhangi bir kelimeye veya cümleye boşluk bırakmadan eklemek, onu tıklanabilir bir hashtag’e dönüştürmek için yeterlidir. Hashtag’ler şunları yapmamıza izin verir:

 • Bilgileri konu veya temaya göre sınıflandırın;
 • Trend olan konuları takip edin ve takip edin; ve
 • Yayınlarımızı arama yoluyla diğer kullanıcılar için bulunabilir hale getirin.

Büyük, popüler sosyal ağ sitelerinin çoğu, gönderilerinizde hashtag kullanmanıza izin verir ve genel hashtagleme ilkesi hepsinde aynı kalsa da, hepsi sonuçlar – veya “hashtag trafiği” açısından biraz farklılık gösterir – siz Alabilirsin. Web’in en popüler sosyal ağ sitelerinde (Instagram, Facebook, Twitter ve Tumblr) hashtaglemeden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi görmek için aşağıdaki slaytlara göz atın.

Instagram’da Hashtag nasıl yapılır

Lucy Lambriex / Getty Images
Instagram’da fotoğraflarınıza ve videolarınıza hashtag eklemek, beğeni almanın ve hatta yeni takipçilerin en hızlı yollarından biri olabilir. Instagram’da belirli bir hashtag bölümü yoktur, bu nedenle çoğu kullanıcı göndermeden önce başlığa hashtag ekler. Bir kez gönderdikten sonra, önünde “https://www.hayateli.com/#” işareti olan herhangi bir kelime mavi olarak maviye dönecektir. Burada, altyazı alanınızı çok fazla sayıda yüklemeden önce göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç ipucu var.

 • Hashtag’leri başlığa eklemek yerine yorum olarak ekleyin. Başlıklar her zaman yayınınızın altında görüntülenir ve üzerine çok fazla hashtag eklendiğinde, spam gibi görünebilir ve izleyicinin odağını gerçek açıklamadan uzaklaştırabilir. Bunun yerine, önce fotoğrafınızı veya videonuzu yayınlayın ve ardından hashtag’lerinizi daha sonra yorum olarak ekleyin. Bu şekilde, takipçilerden yeterince ek yorum alırsanız gizli hale gelir. İsterseniz yorumu daha sonra da silebilirsiniz.
 • Etkileşimi artırmak için popüler hashtag’leri kullanın. Instagram gönderilerinizde birkaç anlık beğeni istiyorsanız, kullanılan en popüler Instagram hashtag’lerinden bazılarına göz atabilir ve bunları fotoğraflarınıza ve videolarınıza ekleyebilirsiniz. Bunlar, çoğu insan tarafından en sık arananlardır, böylece gönderilerinizi kolayca keşfedilebilir hale getirebilir ve yeni etkileşimler çekebilirsiniz.
 • Fikir almak için Tags for Likes uygulamasını kullanın. Tags for Likes uygulaması Instagram’da kullanılan en popüler hashtag’leri izler ve toplar ve bunları kategoriler halinde düzenler ve bunları kopyalayıp gönderilerinize yapıştırabileceğiniz 20 veya daha fazla set halinde düzenler. Bu, şu anda neyin trend olduğunu görmek veya daha fazla hashtag kullanmak için fikir edinmek için harika bir uygulama.
 • #ThrowbackThursday gibi hafta içi hashtag’leri kullanın. Instagram kullanıcıları hashtag oyunları oynamayı severler ve bu hafta içi hashtag’lerden bazıları başlamak için harika bir yoldur. Gerileme Perşembe tartışmasız en popüler olanıdır.

Facebook’ta Hashtag nasıl yapılır

Facebook'ta Hashtag nasıl yapılır

Dan Kitwood / Getty Images
Facebook, hashtag dünyasında biraz yeni ve insanlar muhtemelen Instagram ve Twitter gibi diğer sitelere kıyasla onları burada çok fazla aramasalar da, yine de eğlence için kullanabilirsiniz. Facebook’ta, herhangi bir kelime veya ifadeye “https://www.hayateli.com/#” ekleyerek bir hashtag ekleyebilirsiniz. gönderiler ve diğer kullanıcıların gönderilerine yorumlar mavi, tıklanabilir bir hashtag bağlantısına dönüştürmek için.

 • Facebook’taki herkesin hashtagli gönderilerinizi görebilmesini istiyorsanız gönderi gizliliğinizi “Genel” olarak ayarlayın. Facebook, hashtag’ler için özel sayfalara sahiptir ve bunları Facebook.com/hashtag/ adresine giderek bulabilirsiniz.KELİME, nerede KELİME aradığınız hashtag kelimesi veya kelime öbeği. Örneğin, #sanfrancisco Facebook.com/hashtag/sanfrancisco adresinde bulunabilir.
  Bu tür sayfalarda görünmek istiyorsanız, gönderilerinizin “Arkadaşlar” veya başka herhangi bir şey yerine “Herkese Açık” olarak ayarlandığından emin olmanız gerekir.
 • Facebook’ta hashtag kullanarak bir ton maruz kalmayı beklemeyin. Hashtag’ler, Facebook’taki kitleler tarafından hala tuhaf ve bir şekilde göz ardı edilen bir özellik olmaya devam ediyor ve EdgeRank Checker tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırma, bunları kullanmanın, gönderdiğiniz her şey hakkında haberi duyurmaya gerçekten yardımcı olmadığını ortaya koydu. Bunları yine de kendi gönderilerinizde ve yorumlarınızda deneyebilirsiniz, ancak arkadaşlarınız büyük olasılıkla onları gerçekten görecek kullanıcılar arasında olacaktır.

Twitter’da Hashtag nasıl yapılır

Twitter'da Hashtag nasıl yapılır

Thanasak Wanichpan / Getty Images
Twitter, gerçek zamanlı konuşmalar yapmak için yapılmış çok büyük, açık bir platformdur ve hashtaglerin gerçekten hayat bulduğu yer burasıdır. 280 karakter sınırına uydukları sürece tweetlerinizin herhangi bir yerine koyabilirsiniz. Bir “https://www.hayateli.com/#” ile işaretlenen hashtag’ler tıklanabilir olacak ve onu içeren en son tweetleri ortaya çıkaracaktır.

 • Şu anda hangi hashtag’lerin popüler olduğunu görmek için Twitter Worldwide Trends bölümünü ve Discover sekmesini kullanın. Twitter şu anda neler olup bittiğiyle ilgili olduğundan, güncel trend konular bir sohbete dahil olmanın ve ortaya çıkmanın harika bir yoludur. Kullanılacak daha popüler hashtag’leri bulmak için ek trend olan konu dizinlerini nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.
 • Bir Twitter sohbetini takip edin. Twitter’da çok sayıda konuşma gerçekleşir ve katılabileceğiniz, karşılık gelen hashtag’iyle takip edebileceğiniz tonlarca planlanmış sohbet vardır. Başlamak için bu Twitter sohbet araçlarına göz atın.

Tumblr’da Hashtag’ler Nasıl

Tumblr'da Hashtag nasıl yapılır

Jan Kranendonk / Getty Images
Tumblr’da hashtag kullanmak, takip edecek daha fazla blog arayan yeni kullanıcılar tarafından keşfedilmenin harika bir yoludur ve ayrıca daha fazla beğeni ve yeniden blog yazmanın harika bir yoludur. İnsanlar genellikle Tumblr’ın dahili aramasını kullanarak anahtar kelimeleri ve hashtag’leri arar, bu nedenle hashtag’leri doğru kullanırsanız, Tumblr gönderileriniz orada görünmelidir.

 • Doğrudan gönderi içeriğine eklemek yerine, Tumblr gönderi düzenleyicisindeki hashtag bölümünü kullanın. Doğrudan gönderi içeriğinize hashtag eklemenizi sağlayan Instagram, Twitter ve hatta Facebook’un aksine, Tumblr’da hashtag eklemeniz için belirli bir bölüm vardır. Yeni bir gönderi yayınlamaya hazırlanırken, bunu her zaman alttaki küçük etiket simgesiyle işaretlenmiş olarak görmelisiniz.
  Yazı içeriğinize eklenen hashtag’ler – metin gönderileri veya fotoğraf başlıkları gibi – tıklanabilir bağlantılar olarak görünmez. Belirli etiket bölümünü kullanmalısınız. Bir gönderiye hashtag eklendiğini Tumblr Panonuzda görüntüleyerek ve yazının altında listelenen etiketleri arayarak anlayabilirsiniz.
 • Yayın pozunuzu artırmak için popüler hashtag’leri kullanın. Şu anda trend olan arama terimlerinin ve etiketlerinin kısa bir listesini görmek için Tumblr arama sayfasını görüntüleyebilir veya gönderilerinizde daha fazla beğeni ve yeniden blog yazısı almak için Tumblr’da en çok kullanılan ve aranan bazı hashtag’lerin bu listesini kullanabilirsiniz.