Skip to content

Instagram Gönderileri Nasıl Planlanır

16 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Facebook Creator Studio’ya gidin. Instagram simgesine tıklayın> Hesabınızı Bağlayın > TAMAM MI > Gönderi Oluşturve istemleri takip edin.
 • Öncelikle kişisel bir Instagram hesabını bir Yaratıcıya veya İşletmeye dönüştürmeniz gerekir (ücretsizdir).
 • Instagram Hikayelerini planlayamazsınız.

Bu makale, Instagram gönderilerini planlamak için neyin gerekli olduğu ve Instagram gönderilerinizi neden planlamanız gerektiği dahil olmak üzere nasıl planlanacağını kapsar. Bu talimatlar en iyi şekilde bilgisayarınızdaki veya tabletinizdeki bir web tarayıcısında çalışır.

Instagram Gönderileri Nasıl Planlanır

Instagram gönderilerini otomatikleştirme süreci, fotoğraflarınızı veya videolarınızı manuel olarak yayınlamanıza hala ihtiyaç duyan bir Instagram zamanlayıcı uygulaması veya hizmetinin kullanılmasını gerektiriyordu. Neyse ki, Facebook o zamandan beri Instagram gönderilerini herhangi bir ek eylemden ve can sıkıcı bildirimlerden arındırmak için düzgün bir şekilde planlama yeteneğini etkinleştirdiği için artık durum böyle değil. İşte Instagram gönderilerini ücretsiz olarak nasıl planlayacağınız.

 1. Bilgisayarınızda veya tabletinizde tercih ettiğiniz web tarayıcısını açın ve Instagram web sitesinde Instagram hesabınıza ve resmi Facebook web sitesinde Facebook hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun. Instagram gönderilerini planlamak için hesabınızı bir Oluşturucu veya İş Instagram hesabına dönüştürmüş olmanız gerekir. Instagram Creator veya Business hesabına geçiş ücretsizdir, yalnızca birkaç saniye sürer ve ayrıca çeşitli ekstra özelliklerin kilidini açar.

 2. Facebook Creator Studio web sayfasına gidin.

 3. Ekranın üst kısmındaki Instagram simgesine tıklayın.

  Instagram Creator Studio web sitesi.

 4. Tıklayın Hesabınızı Bağlayın. Instagram hesabınızı daha önce Facebook hesabınıza veya sayfanıza bağlamış olsanız bile, bu ek bağlantıyı burada yapmanız gerekebilir.

  Instagram Creator Studio web sitesi.

 5. Tıklayın TAMAM MI.

  Instagram Creator Studio web sitesi.

 6. Instagram’a tekrar giriş yapmanız istenebilir. Öyleyse, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve tıklayın Oturum aç veya tıklayın Facebook ile giriş Eğer tipik olarak bu yöntemi kullanırsanız.

  Instagram Creator Studio web sitesi.

 7. Artık Facebook Creator Studio’da toplanan tüm Instagram hesabınızın önceki gönderilerini görmelisiniz. Tıklayın Gönderi Oluştur Instagram zamanlayıcıya erişmek ve bir gönderiyi otomatikleştirmek için.

  Instagram Creator Studio web sitesi.

 8. Tıklayın Instagram beslemesi Instagram profilinizde görünecek normal bir gönderi oluşturmak için.

  Instagram Creator Studio web sitesi.

 9. Tıklayın İçerik ekleyin Instagram gönderiniz için resim veya video yüklemek. Fotoğraflarınız akıllı telefonunuzdaysa, medyanızı bilgisayarınızla senkronize etmek için Google Drive, OneDrive veya Dropbox gibi bir bulut depolama hizmetini kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca dosyaları kendinize e-postayla gönderebilir, bir mesajlaşma uygulaması kullanabilir veya internet üzerinden büyük dosyalar göndermek için birçok alternatif hizmetten birini deneyebilirsiniz.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

 10. Kırpmak, silmek veya diğer Instagram hesaplarını etiketlemek için yüklediğiniz medyanın altındaki üç simgeyi kullanın.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

 11. Altındaki alanda Senin gönderin, Instagram gönderi açıklamanızı ve hashtag’lerinizi girin. Hashtag önerileri, bunları seçmeyi kolaylaştırmak için görünecektir.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

 12. Instagram resminin sayfanıza da gönderilmesini istiyorsanız, sayfanın altına kaydırın ve Facebook sayfanızın yanındaki kutuyu işaretleyin.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

 13. Tıklayın Gelişmiş Ayarlar gönderi yorumlarını devre dışı bırakmak ve bir alternatif metin girmek için. Alternatif metin çoğunlukla görme engelli Instagram kullanıcılarına yardımcı olmak için kullanılır, ancak popüler açıklayıcı anahtar kelimeler eklerseniz Instagram algoritması aracılığıyla yayınınızın keşfini artırmak için de kullanılabilir.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

 14. Sağındaki oku tıklayın. Yayınla. Tıklama Yayınla. Bunu yapmak, içeriğinizi hemen yayınlayacaktır. Instagram gönderinizi otomatikleştirmek istiyoruz.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

 15. Tıklayın Program ve Instagram planlayıcıya tercih ettiğiniz tarih ve saati girin.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

 16. Tıklayın Program.

  Instagram Facebook Creator Studio web sitesi.

Instagram Gönderilerini Otomatikleştirmek İçin Üçüncü Taraf Bir Uygulamaya İhtiyacım Var mı?

Instagram gönderilerini otomatikleştirme süreci, fotoğraflarınızı veya videolarınızı manuel olarak yayınlamanıza hala ihtiyaç duyan bir Instagram zamanlayıcı uygulaması veya hizmetinin kullanılmasını gerektiriyordu. Facebook bu özelliği Instagram’da etkinleştirdiği için artık durum böyle değil. Yani Instagram gönderilerini planlamak için ek bir hizmet veya uygulama kullanmanıza gerek yok. Aslında, çoğu sosyal medya planlama hizmeti uygun Instagram gönderi otomasyonunu desteklemiyor bile. Bununla birlikte, birçok sosyal medya hesabını yönetiyorsanız, bir sosyal medya uygulaması veya hizmeti, her hesap ve sosyal ağ için ayrı ayrı gönderi oluşturmak yerine, birden fazla platformda tek seferde gönderi paylaşmanıza izin verebileceğinden faydalı olabilir.

Instagram Hikayeleri Planlayabilir miyim?

Ne yazık ki Instagram Hikayelerinin anlık doğası, ister resmi bir Instagram uygulaması, ister Facebook Creator Studio veya üçüncü taraf bir araç kullanıyor olun, bunları otomatikleştirmeyi imkansız hale getiriyor. Instagram Hikayeleri, Twitter’ın Filoları gibi, gerçek zamanlı olarak oluşturulmalı ve yayınlanmalıdır. Bir Instagram Hikayesinin yeniden yayınını planlamak da imkansızdır. Instagram Hikayelerini planlayamasanız da, kullanmak istediğiniz görüntüleri ve videoları önceden düzenleyebilirsiniz, böylece Instagram Hikayenizi yayınlama zamanı geldiğinde tek yapmanız gereken dosyayı yüklemek.

Neden Instagram’da Gönderi Planlamalıyım?

Bir Instagram zamanlayıcı kullanmanın çeşitli faydaları vardır. Gönderilerinizi otomatikleştirmeye başlamak isteyebileceğiniz en büyük nedenlerden bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Instagram gönderilerini planlamak hesabınızı aktif tutar. Günlük göndermeyi unutmaktan endişelenmenize gerek yok.
 • Instagram’da gönderi planlamak zaman kazandırır. Tüm Instagram yayınlarınızı önümüzdeki birkaç hafta için planlamak için bir saat kadar bir ay ayırmak, uzun vadede size çok zaman kazandırabilir. Bu, özellikle meşgul bir Instagram etkileyiciyseniz faydalı olabilir.
 • Toplu yükleme, bir temaya bağlı kalmayı kolaylaştırır. Birkaç gün veya hafta boyunca Instagram gönderileri planlarken, bir temaya veya konuya bağlı kalmak, her gün tek bir fikir bulmaktan çok daha kolaydır.
 • Otomasyon, diğer saat dilimlerine ulaşmayı kolaylaştırır. Başka bir ülkedeki izleyicileriniz için bir Instagram gönderisi yayınlamak için sabah 3’te uyanmak istemiyor musunuz? Onun yerine planlayın ve uyuyun.