Skip to content

Instagram Kapalı mı? Yoksa Sadece Ben Miyim?

16 de Haziran de 2021

Yüklenmeyen Instagram mı yoksa internetinizin fritz üzerinde mi olduğu arasındaki farkı nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Bazen internetiniz kesilecek ve bunu fark etmeniz biraz zaman alacak. Bunun nedeni, tarayıcınızın ve uygulamalarınızın düzenli olarak ziyaret ettiğiniz siteleri “önbelleğe alması” ve internet kapalı olsa bile sitenin eski sürümlerini yüklemesidir. Önbelleğin ötesine geçene kadar sorunu fark etmezsiniz, özellikle de uygulamaların veri bağlantınız yerine yalnızca Wi-Fi kullanmasına izin verirseniz. Telefonunuzda veya tabletinizdeyseniz, ekranınızın üst kısmına bakarak kontrol edebilirsiniz. Wi-Fi kullanıyorsanız Wi-Fi simgesine bakın; Wi-Fi’niz yoksa, çoğu Android telefon ve tablette simgeyi görmezsiniz, Apple’ın ise “grileşmiş” bir simgesi olur. Wi-Fi sinyaliniz zayıfsa tam bir sembol görmezsiniz.

Instagram’ı Farklı Bir Platformda Kontrol Edin

İnternetiniz çalışıyorsa, Instagram’a farklı bir platformdan giriş yapmayı deneyin. Örneğin, Instagram.com’u kontrol etmek için telefonunuzdaki web tarayıcısını kullanın veya beslemelerinin yüklenip yüklenmediğini görmek için bir arkadaşınızın telefonunu kontrol edin.

Instagram’ın Genel Hatalarını ve Bilinen Sorunlarını Kontrol Edin

Ardından, Instagram’ın hatalarına ve bilinen sorunlarına bakın. Bu, kullanıcıların karşılaştığı yaygın sorunların sürekli güncellenen bir listesidir ve site genellikle bu bilinen soruna yönelik bir çözüm sunar. Bilinen sorunların çoğu iOS ve Android uygulamalarıyla ilgilidir, bu nedenle Instagram’ın uygulaması çalışmıyorsa ancak web sürümü çalışıyorsa, önce bu sorunları kontrol edin. Sorun uygulama değilse veya sorun bilinen sorunlar sayfasında görünmüyorsa.

Hata Mesajlarını Kontrol Edin

Herhangi bir yazılım parçası gibi, Instagram da bir dizi hata mesajına sahip olacaktır. Bazı web sitelerinin aksine, Instagram’ın hataları sade İngilizce ile yazılıyor. Örneğin, Instagram’da 7.500’den fazla kişiyi takip etmenize izin verilmiyor ve bunu yapmaya çalışırsanız “Hata: Daha fazla kişiyi takip edemezsiniz” şeklinde bir hata mesajı alırsınız. Ne yazık ki, bazen bu mesajlar belirsizdir, örneğin “Üzgünüm, bir şeyler ters gitti” gibi.

Instagram’ın Küresel Olarak Aşağı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Instagram'ın kapalı olup olmadığını kontrol etmenin ekran görüntüsü.

Bir sonraki adım, bir üçüncü taraf durum denetleyicisi kullanmaktır. Bir Instagram hata kodunuz varsa, bunun bir yanıt verip vermediğini görmek için Google’da çalıştırın. Down Detector, Outage.Report ve Is It Down? gibi bunlardan birkaçı vardır ve hepsi temelde aynı şekilde çalışır; URL’yi siteye girin ve size kapalı olup olmadığını söyleyecektir. Instagram genel olarak kapalıysa, yapabileceğiniz tek şey Instagram’ın siteyi düzeltmesini beklemektir. Değilse, bilgisayarınızın bir kontrole ihtiyacı vardır.

Ya Sitenin Sadece Bir Parçasıysa?

Instagram’da hashtag’lerin yüklenmemesi, belirli hashtag’lere sahip resimlerin bu hashtag’lerin altında görünmemesi veya resimlerin bir hesapta paylaşıldığında diğerinde değil de düzgün şekilde yüklenmesi gibi sorunlar olması nispeten yaygındır. Bunun birkaç nedeni var. Bazı durumlarda, Instagram tarafından bir hashtag yasaklandı. Diğer durumlarda, Instagram’ın ne yazık ki pek açıklayıcı olmadığı bir tür sahne arkası sorunu nedeniyle hashtag bölümleri yüklenmez. Yine başka durumlarda, bir hashtag’i aşırı kullanmak, insanların o hashtag’den gelen gönderilerinizi “sınırlamasına” neden olabilir; Bunlardan yeterince toplarsanız, genel hesabınız bilginiz dışında kısıtlanabilir. En iyi çözüm, hashtag’leri idareli kullanmak, kullandığınız hashtag’leri çeşitlendirmek, hashtag’leri doğrudan görselinizle alakalı tutmak ve bazı etiketlerin yüklenmemesi durumunda sabırlı olun. Bazen sadece Instagram’dır ve beklemek tek çözümdür.