Skip to content

Instagram’da Nasıl Doğrulanır?

16 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Git Ayarlar > Hesap > Doğrulama İste > gerekli bilgileri girin> fotoğraflı kimliğinizin bir resmini yükleyin> Gönder.
 • Instagram, tanınmış kişilerin, ünlülerin ve markaların profillerine doğrulanmış rozetler uygular.

Bu makale, Instagram’da doğrulanmış bir rozete nasıl başvurulacağını ve onaylanmak için ipuçlarını açıklar.

Instagram’da Doğrulanmış Rozete Nasıl Başvurulur

Instagram hesabınızın doğrulanmış bir rozet için tüm uygunluk koşullarını karşıladığını belirlediyseniz, bir başvuru gönderebilirsiniz. Doğrulama için başvuran Instagram hesabına erişiminiz olmalı ve iOS veya Android için Instagram uygulaması aracılığıyla giriş yapabilmelisiniz. Instagram.com üzerinden doğrulanmış bir rozet başvurusu yapmak mümkün değildir. Instagram ayrıca hiçbir zaman doğrulama karşılığında ödeme istemeyecek ve kimliğinizi doğrulamanız için sizinle iletişime geçilmeyecektir.

 1. Doğrulamak istediğiniz Instagram hesabına iOS veya Android için Instagram uygulamasıyla giriş yapın ve simgesine dokunarak profil sekmesine gidin. profil fotoğrafı alt menüde.

 2. Simgesine dokunun. Menü profil sekmesinin sağ üst köşesindeki simgesi.

 3. Seçiniz Ayarlar.

 4. Seçiniz Hesap.

 5. Seçiniz Doğrulama İste.

 6. Tam adınızı girin Tam Ad alanıkim olduğunu tanımla Alan olarak bilinir ve hesabınızın dahil olduğu bir kategoriyi seçin Kategori açılır listesi.

 7. Uygulamayı kapatmadan Instagram’dan çıkın ve adınızı, doğum gününüzü veya resmi iş belgelerinizi gösteren, devlet tarafından verilmiş fotoğraflı bir kimliğin fotoğrafını çekmek için cihazınızı kullanın. Uygun formlar arasında sürücü ehliyeti, pasaport, nüfus cüzdanı, vergi beyannameleri, son elektrik faturası veya ana sözleşme yer alır. Instagram’a dönün ve simgesine dokunun. Dosya seçin Cihazınızdan kimliğinizin fotoğrafını seçmek için.

  Instagram uygulamasında doğrulanmak için atılması gereken adımlar.

 8. Dokunmak Gönder başvurunuzu incelenmek üzere göndermek için.

Instagram Doğrulama Uygunluk Koşulları

Yüksek profilli bir bireyseniz veya bir Instagram hesabını tanınmış bir kişi, ünlü, işletme, kuruluş veya marka adına yönetiyorsanız, Instagram doğrulaması için başvurabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, aşağıdakileri içeren uygunluk koşullarını karşıladığınızdan emin olmanız gerekir:

 • Instagram’ın Kullanım Koşullarına ve Topluluk Kurallarına uyun;
 • Gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu otantik olarak temsil eder
 • Bireyin, işletmenin veya kuruluşun benzersiz varlığını temsil eder;
 • Herkese açık hale getirilmeli ve tamamlanmış bir biyografi, profil resmi ve en az bir gönderi içermelidir; ve
 • Çok aranan, tanınmış bir kişiyi, işletmeyi, markayı veya varlığı temsil eder.

Instagram, birden fazla haber ve medya kaynağında görünen hesapları inceleyecektir, ancak ücretli veya promosyon içeriği uygunluk olarak sayılmayacaktır. Instagram ayrıca, hesabın kaç takipçisi olursa olsun, popüler kitaplar, komik memler veya sevimli köpekler içerenler gibi genel ilgi alanlarına ilişkin hesapları incelemeyi de düşünmez. Bir hesap, Instagram doğrulaması için tüm uygunluk gereksinimlerini karşılasa bile, gerçekten onaylanacağının garantisi yoktur. Doğrulanmış bir rozet için başvururken yanlış veya yanıltıcı bilgi verirseniz Instagram, başvurunuzu diskalifiye edebilir, size yanlışlıkla verilmişse rozetinizi elinizden alabilir ve hatta belki de hesabınızı devre dışı bırakabilir veya tamamen kaldırabilir.

Instagram Doğrulaması İçin Başvurduktan Sonra Ne Olur?

Instagram maalesef başvurunuz hakkında ne zaman haber almayı bekleyebileceğiniz konusunda herhangi bir zaman dilimi belirtmiyor, ancak sonunda başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına dair bir bildirim almayı bekleyebilirsiniz. Başvurunuz reddedilirse, tekrar denemek isterseniz 30 gün sonra başka bir başvuru göndermenize izin verilir. Başvurunuz onaylanırsa ve hesabınıza doğrulanmış rozet gönderilirse, profilinizdeki kullanıcı adınızın sonunda, arama sonuçlarında ve yayınlarda bıraktığınız genişletilmiş yorum dizilerinde görünmelidir. Instagram’ın uygunsuz temsil veya etkinlik nedeniyle herhangi bir zamanda doğrulanmış rozetinizi kaldırabileceğini unutmayın. Bu, doğrulanmış hesabınızın reklamını yapmayı veya satmaya çalışmayı, diğer hizmetleri tanıtmak için profil bilgilerinizi kullanmayı veya hesabınızın üçüncü bir taraf aracılığıyla doğrulanmasını sağlamayı içerir.

Instagram Onaylı Rozete Sahip Olmanın Yararları

Doğrulanmış rozet, profillerinde, aramalarda ve ayrıca yorum dizilerinde doğrulanmış bir kullanıcının kullanıcı adının yanında mavi bir rozetle çevrili beyaz bir onay işareti olarak görünür. Instagram’da yüksek statü sembolü olmasının yanı sıra, doğrulanmış rozet hesaplara çok çeşitli ek avantajlar sunar. Bunlar şunları içerir:

 • Güvenilirlik. Doğrulanmış bir hesapla karşılaşan kullanıcıların, yüzlerce benzer hesap olsa bile, bu hesabın gerçekliğini sorgulaması gerekmez. Mavi kene, arkasında gerçek bireyin, işletmenin veya varlığın olduğunu bilmelerini sağlar.
 • Daha iyi ortaklık fırsatları. Pek çok Instagram etkileyicisi, diğer markalarla iş yapıyor, ancak doğrulanması, daha kazançlı ve özel marka ortaklıkları edinmeyi kolaylaştırıyor.
 • Yeni özelliklere ilk erişim. Doğrulanmış hesaplar genellikle özel muamele görür ve uygulamanın yeni özelliklerini herkesin kullanımına sunulmadan önce test eder veya dener.
 • Aramada daha yüksek sıralama. Kullanıcılar tanınmış bir kişiyi, işletmeyi veya tüzel kişiyi aradığında, en iyi eşleşen doğrulanmış sonuç arama sonuçlarının en üstünde görünecektir. Kimliğine bürünülen (doğrulanmamış) tüm hesaplar, onun altında görünecektir.
 • Daha yüksek takipçi ve katılım artışı. Instagram kullanıcıları resmi, özgün ve özel hesapları takip etmeyi severler – ki bu tam olarak o küçük mavi tik işaretinin temsil ettiği şeydir. Bu, daha fazla takipçi ve katılımın, Keşfet sayfasındaki içeriğinizin ve ayrıca Sizin için Öneriler sayfasındaki hesabınızın daha organik olarak keşfedilebilirliğine yol açacağı anlamına gelir.

Instagram Onaylı Rozet için Onaylanmaya Yönelik İpuçları

Instagram, kimliğine bürünme riski yüksek olan kişileri, işletmeleri, markaları veya tüzel kişileri temsil eden hesaplara doğrulanmış rozetler için başvuruları büyük olasılıkla onaylar. Doğrulanmış rozetler, kullanıcıların gerçek ve sahte veya hayran tabanlı hesaplardan ayırt etmesine yardımcı olur. Bu, neden birçok ünlünün doğrulandığını açıklıyor, ancak ünlü olmak tam olarak bir gereklilik değil. Instagram doğrulaması isteğinizi onaylama şansınızı artırmanıza yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Profilinizde markalı içerik kullanın. Açık, çekici bir profil resmi, kullanıcı adınıza / tam adınıza anahtar kelimeler ve kısa açıklayıcı metin blokları ve biyografinize isteğe bağlı etiketler ekleyin. Markanızı gönderiler, Instagram hikayeleri ve Instagram makaralarında da kullanın.
 • Medyada öne çıkın. Instagram web’de sizinle ilgili herhangi bir içerik bulamazsa, doğrulama onayı şansınız hiç yok. Röportajlara katılarak, podcast’lerde konuk sunucu olarak, YouTube etkileyicilerinin videolarında görünerek, haber merkezlerinde yayınlanan sizinle ilgili hikayeler alarak ve daha fazlasını yaparak kendinizi veya işletmenizi tanıtın.
 • İnternetteki varlığınız üzerinde bir bütün olarak çalışın. Varlıkları yalnızca Instagram ile sınırlı olduğu için doğrulanmayan yüz binlerce takipçisi olan birçok Instagram hesabı var. Varlığınızı resmi bir web sitesi, Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube ve diğerleri gibi diğer platformlara genişletmek için çaba gösterin ve hepsinin arama için son derece optimize edildiğinden emin olun.
 • Takipçi ve katılımı artırmak için çalışın. Takipçi sayınız ve katılımınız Instagram’a ne kadar yüksek bakarsa, hesabınızın pek çok insanın bildiği ve aradığı yüksek profilli bir hesaba benzeme olasılığı o kadar yüksektir. Takipçi satın almaya başvurmadan bunu gerçekten yapmayı unutmayın. Etkileşimi artırmaya yardımcı olacak en iyi beş Instagram uygulamasına göz atın.