Skip to content

Intel Smart Response Teknolojisi

23 de Mayıs de 2021

Intel’in Akıllı Yanıt Teknolojisi (SRT), Intel CPU’lu bilgisayarların genel performansını artırmak için 2011 yılında tanıtıldı. Intel SRT, bir SATA katı hal sürücüsünün (SSD) bir sabit disk sürücüsü (HDD) için önbellek görevi görmesini sağlayarak daha hızlı okuma / yazma hızları sağlar. Intel’in Akıllı Yanıt Teknolojisi, yalnızca Windows 7 ve sonraki sürümleri çalıştıran bilgisayarlar için mevcuttur.

WLADIMIR BULGAR / Getty Images

Intel’in Akıllı Yanıt Teknolojisi Nedir?

Katı hal sürücüler, son derece hızlı veri erişimi ve yükleme süreleri sunar, ancak genellikle daha az genel depolama sağlarlar ve sabit disk sürücülerden daha yüksek bir fiyat etiketi ile gelirler. İki teknolojiyi birleştiren SRT, Intel işlemcinin verilere mümkün olan en hızlı ve en verimli şekilde erişmesini sağlar. Kurumsal sınıf sunucular, tam bir SSD dizisinin son derece yüksek maliyeti olmadan performansı artırmak için sunucu ile sabit sürücü dizileri arasında bir önbellek biçimi olarak uzun süredir katı hal sürücüleri kullanır. Intel, bu aynı teknolojiyi birkaç yıl önce SRT biçiminde Z68 yonga seti ile kişisel bilgisayarlarının çoğuna tanıttı.

Intel SRT’yi Kullanmanız Gerekenler

Akıllı Yanıt Teknolojisini uyumlu Intel tabanlı bilgisayarlarla kullanmak aşağıdakileri gerektirir:

 • Bir sabit disk sürücüsü
 • Bir SATA katı hal sürücüsü
 • Intel Rapid Storage Manager programı
 • İşletim sisteminiz için Intel Rapid Storage Technology sürücüsü

SRT’yi kurmadan önce, yarıiletken sürücünüzü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendirmelisiniz. Sabit sürücü denetleyicisinin BIOS ayarı da ACHI modu yerine RAID moduna ayarlanmalıdır. Değişikliği yapmak için BIOS’a nasıl erişeceğinizi öğrenmek için anakart belgelerinize bakın.

Intel Smart Response Teknolojisi Nasıl Kurulur

Rapid Storage Technology programını başlattığınızda, Hızlandırın sekmesini seçin, ardından Hızlandırmayı etkinleştir.

hızlandırmayı etkinleştir

Daha sonra önbellek için SSD’nin ne kadarını (64 GB’a kadar) kullanmak istediğinizi soracaktır. Altında sabit sürücünüzü seçin Hızlandırılacak diski veya birimi seçin, bir hızlanma modu seçin ve ardından TAMAM MI.

Önbellek için SSD'nin ne kadarını kullanmak istediğinizi seçin, sabit sürücünüzü seçin, bir hızlandırma modu seçin ve ardından Tamam'ı seçin.

SRT Hızlandırma Modları: Geliştirilmiş ve Maksimize Edilmiş

Altında Bir hızlanma modu seçin, arasında seçim yapabilirsiniz Geliştirilmiş veya Maksimize edilmiş. Bu, verileri sürücülere nasıl yazdığı yoluyla önbelleğin performansını etkileyecektir:

 • Gelişmiş mod, yazma adı verilen bir yöntem kullanır. Veriler sürücüye yazıldığında, aynı anda hem önbelleğe hem de sabit sürücüye yazılır. Bu, genellikle sabit sürücü olan en yavaş yazma cihazına yazma performansını korur.
 • Maksimize edilmiş mod, geri yazma adı verilen bir sistem kullanır. Veriler sisteme yazıldığında, önce daha hızlı önbelleğe yazılır ve ardından daha yavaş olan sabit sürücüye doldurulur. Bu, mümkün olan en hızlı yazma performansını sağlar, ancak aynı zamanda büyük bir dezavantajı da vardır: Elektrik kesintisi veya çökme durumunda, tam olarak yazılmamışsa sabit sürücüdeki verilerin bozulma olasılığı vardır. Sonuç olarak, bu mod herhangi bir kritik veri sistemi biçimi için önerilmez.

Intel SRT Performans Testi

Akıllı Yanıt Teknolojisinin ne kadar etkili olduğunu görmek için aşağıdaki donanımla bir test sistemi kuruyoruz:

 • Anakart: ASRock Z68 Pro3
 • İşlemci: Intel Core i5-2500k (varsayılan hızlar)
 • Hafıza: 8 GB (2×4 GB) G.SKILL Ripjaws DDR3 1600 MHz
 • Sabit Diskler: RAID 0’da iki WD Caviar SE16 640GB SATA
 • Katı hal sürücüsü: OCZ Çeviklik 3 60 GB SATA III

Birçoğunun kullanacağına kıyasla bu kurulumdaki en büyük fark RAID 0 kurulumudur. Akıllı Yanıt Teknolojisi, tek bir sabit sürücü veya RAID dizisi ile çalışabilir. RAID dizileri, gelişmiş performans için tasarlanmıştır. SRT’nin, performansı hızlandırmak için halihazırda mevcut bir teknolojiyi kullanan bir sisteme performans artışı sağlayıp sağlamayacağını görmek istedik. Bunu test etmek için, yalnızca RAID dizisi için aşağıdaki CrystalMark karşılaştırma verilerini kaydettik:

Okuma Hızı Yazma Hızı
Ardışık 129,5 MB / sn 64,8 MB / sn
512 bin 29,32 MB / sn 64,84 MB / sn
4k 0,376 MB / sn 1.901 MB / sn
4k QD32 1.598 MB / sn 2.124 MB / sn

Ardından, performans temelini elde etmek için OCZ Agility 3 60GB SSD’de aynı karşılaştırmaları yaptık:

Okuma Hızı Yazma Hızı
Ardışık 171,2 MB / sn 75,25 MB / sn
512 bin 163,9 MB / sn 75,5 MB / sn
4k 0,24,34 MB / sn 57,5 MB / sn
4k QD32 48,39 MB / sn 72,88 MB / sn

Son olarak, RAID 0 ve SSD arasında Gelişmiş mod ile önbelleğe almayı etkinleştirdik ve ardından CrystalMark’ı çalıştırdık:

Okuma Hızı Yazma Hızı
Ardışık 158,6 MB / sn 74,18 MB / sn
512 bin 155,7 MB / sn 62,08 MB / sn
4k .22,99 MB / sn 1,981 MB / sn
4k QD32 78,54 MB / sn 2.286 MB / sn

Bu sonuçlar, veri yazma açısından, yazma yöntemi nedeniyle sistemin iki cihazdan daha yavaşına doğru yavaşladığını göstermektedir. RAID 0, SSD’den daha hızlı olduğundan, bu, sıralı olarak yazılan verileri büyük ölçüde azaltır. Öte yandan önbelleğe almanın birincil amacı olan sistemden veri okumak iyileştirildi. Sıralı veriler için o kadar dramatik değil, ancak rastgele veri okumaları söz konusu olduğunda büyük bir gelişme.

Intel SRT Performans Testi

Bunu bir adım daha ileri götürmek için, önbelleğe almanın performanslarını nasıl iyileştirdiğini görmek için sistemdeki birkaç farklı görevi birden çok geçişte zamanladık. Önbelleğin sistemi nasıl etkilediğini görmek için dört farklı göreve bakmaya karar verdik. İlk olarak, Windows 7 giriş ekranına donanım POST süresi eksi bir soğuk başlatma yaptık. İkinci olarak, Unigine grafik yazılımını lansmandan kıyaslama başlayana kadar test ettik. Üçüncüsü, kaydedilmiş bir oyunun yüklenmesini test ettik. Serpinti 3 yükleme ekranından oynayabilmeye kadar. Son olarak, Photoshop Elements’te aynı anda 30 fotoğraf açmayı test ettik. Sonuçlar aşağıdadır:

Soğuk bot Unigine Serpinti 3 Photoshop Elemanları
SSD Önbelleği Yok 28 saniye 40 saniye 13 saniye 19 saniye
SSD Önbellek Geçişi 1 23 saniye 35 saniye 13 saniye 19 saniye
SSD Önbellek Geçişi 2 18 saniye 24 saniye 8 saniye 19 saniye
SSD Önbellek Geçişi 3 16 saniye 24 saniye 7 saniye 18 saniye
SSD Önbellek Geçişi 4 15 saniye 24 saniye 7 saniye 18 saniye

Bu testin en ilginç sonucu, standart RAID kurulumuna kıyasla önbellekle programa birden çok grafik yüklerken hiçbir fayda görmeyen Photoshop’tan elde edildi. Bu, tüm programların önbellekten fayda görmeyeceğini gösterir. Öte yandan, Windows önyükleme dizisi, sisteme girme süresinde yaklaşık yüzde 50 azalma gördü. Serpinti 3. Unigine kıyaslaması ayrıca önbelleğe alma sırasında yükleme süresinde yüzde 25 azalma gördü. Bu nedenle, sürücüden çok fazla veri yüklemesi gereken programlar fayda görecektir.

Intel SRT ile Özel SSD Kullanmanın Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

Intel’in Akıllı Yanıt Teknolojisi, işletim sistemlerini yeniden inşa etme veya verileri bir sabit sürücüden SSD’ye taşımak için bir klonlama işlemi yapma zorluğu olmadan bilgisayarlarının hızını artırmak isteyen mevcut sistemlere sahip kişiler için en yararlıdır. Bunun yerine, küçük bir SSD satın alıp Akıllı Yanıt Teknolojisini destekleyen mevcut bir Intel sistemine bırakabilirler. Yeni bir sistem kuranlar için, iyi boyutlu bir SSD’yi birincil sürücü olarak ve ardından ikincil sürücü olarak büyük bir HDD kullanmak yine de daha faydalıdır. Lifewire’dan daha fazlası

 • İnce Profil Gösteren Intel Ultrabook Reklamı

  Ultrabook Nedir?

 • WD Blue SN500 NVMe SSD

  WD Blue SN500 NVMe SSD İnceleme

 • WD Black P50 Oyun Sürücüsü

  WD_BLACK P50 Game Drive SSD İnceleme

 • Masaüstü bilgisayarın sabit sürücüsünün kurulumu

  2021 Yılının En İyi 9 SATA Sabit Sürücüsü

 • WD My Passport SSD

  WD My Passport SSD İncelemesi

 • Video oyunları oynayan iki arkadaş

  PlayStation 4 için En İyi 9 Sabit Disk

 • Oyun konsolu oynayan genç çocuk

  2021’de Oyun için En İyi 10 Sabit Disk

 • WD 1TB Black My Passport Taşınabilir Harici Sabit Sürücü

  2021 Yılının En İyi 9 Harici Sabit Sürücüsü

 • Disk Yardımcı Programı ve APFS dosya sistemi

  Konteynerler, Birimler ve Bölmeler Tümü Aynı mı?

 • Masada harici sabit disk ile dizüstü bilgisayar kullanan adam

  2021 Yılının En İyi 8 TB Harici Sabit Sürücüsü

 • Sabit sürücü iç bileşenlerinin görüntüsü

  Windows 10 Sabit Sürücüsü Nasıl Birleştirilir

 • MacBook Pro kullanan programcı

  2021’de MacBook Pro için En İyi 7 SSD

 • Windows'ta HDD'yi SSD'ye Klonlama

  Windows’ta HDD’yi SSD’ye Klonlama

 • Seagate Katı Hal Hibrit Sürücü

  SSHD’lerin (Katı Hal Hibrit Sürücüler) Avantajları ve Dezavantajları

 • Mac OS RAID Yardımcısı

  macOS Disk Yardımcı Programı, Dört Popüler RAID Dizisi Oluşturabilir

 • Sabit disk sürücüsü ortaya çıktı

  Dizüstü Bilgisayar Depolama Sürücüleri Kılavuzu

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik Bildirimi
 • TRUSTe



Gizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)