Skip to content

İntermodülasyon Bozulması (IMD) Nedir?

4 de Nisan de 2021

Intermodulation Distortion, bir giriş sinyaline eklenen harmonik olmayan frekansları ölçen bir amplifikatör veya ön amplifikatör spesifikasyonudur. Hoparlörler, CD / DVD / medya oynatıcılar vb. Gibi diğer ses bileşenleri için de mevcut olabilir ve ses sistemlerinde hafifletilmesi gereken müzikle ilgili en zor bozulmalardan biri olabilir.

İntermodülasyon Distorsiyonu Nasıl Çalışır?

Toplam Harmonik Bozulmaya benzer şekilde, İntermodülasyon Bozulması ölçülür ve toplam çıkış sinyalinin bir yüzdesi olarak temsil edilir. Ve Toplam Harmonik Bozulmada olduğu gibi, daha düşük sayılar, gelişmiş performans için daha iyidir. İntermodülasyon Bozulması, doğrusal olmayan bir amplifikatör cihazıyla iki veya daha fazla sinyal karıştırıldığında meydana gelebilir. Tonların her biri birbiriyle etkileşime girerek değiştirilmiş (veya modüle edilmiş) genlikler üretir. Bu, orijinal sinyalde bulunmayan frekansların (genellikle “yan bantlar” olarak anılır) oluşumuyla sonuçlanır. Bu yan bant frekansları, orijinal tonların toplamında ve farkında ortaya çıktığı için, harmonik olmadığı ve müziksiz doğası nedeniyle oldukça istenmeyen olduğu kabul edilir. Örnek olarak, bir enstrümanın bir nota çaldığını ve 440 Hz’lik temel bir frekans ürettiğini söyleyin. Birinci enstrüman için harmonik frekanslar (esas değerin tam sayı katları) 880 Hz, 1220 Hz, 1760 Hz ve benzerlerinde meydana gelir. Bir amplifikatör, 440 Hz’lik temel frekansla birlikte 300 Hz’lik harmonik olmayan bir frekans oluşturursa, 740 Hz’lik üçüncü bir frekans yeniden üretilir (440 Hz + 300 Hz) ve 740 Hz, 440 Hz’lik bir harmonik değildir. Bu nedenle, harmonik frekanslar arasında olduğu için Intermodulation Distortion olarak adlandırılır.

İntermodülasyon Distorsiyonu Neden Önemlidir?

İntermodülasyon Distorsiyonu uyumsuz olduğundan (harmonik değil), daha anlamlı bir ölçümdür. Ve mevcut olduğunda, harmonik bozulmaya göre kulaktan almak çok daha kolaydır, çünkü harmonikler genellikle ses sinyallerinde zaten mevcuttur. Ancak daha düşük ses seviyelerinde ve / veya daha basit bir müzikle Intermodulation Distortion o kadar belirgin olmayabilir. Ayrı tonlar yine de net bir şekilde duyulabilir, ancak ses, amplifikatörde doğrusal olmayanlığın meydana geldiği bir noktaya yükseldiğinde, frekansların değiştirilmesi ve istenmeyen oluşumu orijinal sinyali karıştırır veya bulanıklaştırır. Bu etki aynı zamanda, tüm frekanslar arasında daha fazla etkileşimin olduğu daha karmaşık müzik türleriyle (örn. Orkestra) birleşir. Sonuç, sonik ayrıntıları ve hassasiyeti etkili bir şekilde aşındıran bir gürültü zemininin oluşturulması olabilir. En iyi durumda, Intermodulation Distortion, donuk, örtülü veya cansız sesleri çıkaran müziğe yol açar. En kötüsü, her şey kulağa sert ve / veya büyük ölçüde çarpıtılmış geliyor. Bununla birlikte, Toplam Harmonik Bozulmada olduğu gibi, İntermodülasyon Bozulması genellikle o kadar düşüktür ki algılanamaz. Çoğu modern amplifikatör, Intermodulation Distortion’ı oldukça önemsiz hale getirecek kadar iyi tasarlanmıştır. Sadece kulaklarınızın ses kalitesi konusunda daha iyi karar verdiklerini unutmayın, bu nedenle bileşenleri yalnızca İntermodülasyon Distorsiyonu spesifikasyonuna göre yargılamayın.