Skip to content

İnternet Akışı: Nedir ve Nasıl Çalışır?

19 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Akış, içeriği indirmek zorunda kalmadan görmenin veya duymanın bir yoludur.
  • Akış gereksinimleri, yayınlanan ortam türüne göre farklılık gösterir.
  • Arabelleğe alma sorunları, tüm akış türleri için sorunlara neden olabilir.

Akış Nedir?

Akış, içeriği indirmek zorunda kalmadan internet üzerinden bilgisayarlara ve mobil cihazlara göndermek için kullanılan bir teknolojidir. Akış, verileri (genellikle ses ve video, ancak diğer türler de giderek artan şekilde) sürekli bir akış olarak iletir, bu da alıcıların bir indirme işleminin tamamlanmasını beklemek zorunda kalmadan neredeyse anında izlemesine veya dinlemesine olanak tanır. Genel olarak akış, internet tabanlı içeriğe erişmenin en hızlı yoludur. Bir şeyi yayınladığınızda, tüm dosya indirilmeden önce içeriği kullanmaya başlayabilirsiniz. Örneğin Apple Music veya Spotify’da bir şarkı çaldığınızda Oyna hemen dinlemeye başlamak için. Müzik başlamadan önce şarkının indirilmesini beklemenize gerek yok. Bu, akış yapmanın en önemli avantajlarından biridir: İhtiyaç duyduğunuz anda size veri sağlar. Aşamalı indirme, akış mümkün olmadan önce yıllarca süren başka bir seçenektir. İkisi arasındaki temel farklar, ne zaman izlemeye başlayabileceğiniz ve izledikten sonra içeriğe ne olacağıdır. Aşamalı bir indirme, tüm dosyanın onu izlemeden veya dinlemeden önce indirilmesini gerektirir ve işiniz bittikten sonra dosya bilgisayarınızda kalır. Akış ve indirmeler arasındaki temel fark, kullandıktan sonra verilere ne olacağıdır. İndirmeler için öğe, siz onu silene kadar cihazınızda kalır. Akışlar için, cihazınız siz kullandıktan sonra verileri otomatik olarak siler. Spotify’dan yayınladığınız bir şarkı bilgisayarınıza kaydedilmez (bir tür indirme olan çevrimdışı dinleme için kaydetmediğiniz sürece).

Patcharapon Pachasirisakun / Getty Images

Akış İçeriği için Gereksinimler

Akış, nispeten hızlı bir internet bağlantısı gerektirir; ne kadar hızlı yayınladığınız medyanın türüne bağlıdır. Her akış hizmeti gereksinimler açısından biraz farklı olabilse de, Hulu, YouTube ve Netflix gibi hizmetler için güvenli bahisler SD için 2-3Mbps, HD için 5-6Mbps ve UHD ve 4K içerik için 13-25Mbps’dir. Ağınızda başkaları varsa (aile üyeleri kendi videolarını izliyorsa), izlemeye çalıştığınız şeyi etkileyebileceğini unutmayın.

Canlı yayın

Canlı akış, yukarıda tartışılan akışla aynıdır, ancak gerçek zamanlı olarak sunulan internet içeriği için özel olarak kullanılır. Canlı akış, canlı televizyon şovları, oyun yayınları ve tek seferlik özel etkinlikler veya spor etkinlikleri ile popülerdir.

Roku TV, Box ve Streaming Stick Örnekleri

Roku TV, Box ve Streaming Stick Örnekleri.
TCL ve Roku

Akış Oyunları ve Uygulamaları

Akış geleneksel olarak ses ve video sağladı, ancak Apple yakın zamanda akışın oyunlar ve uygulamalarla da çalışmasını sağlayan teknolojiyi uygulamaya koydu. İsteğe bağlı kaynaklar adı verilen bu teknik, oyunları ve uygulamaları, kullanıcı bunları ilk indirdiğinde ve daha sonra kullanıcının ihtiyaç duyduğu şekilde yeni içerik yayınladığında temel işlevler içerecek şekilde yapılandırır. Örneğin, bir oyun ilk indirmeye ilk dört seviyesini ekleyebilir ve ardından dördüncü seviyeyi oynamaya başladığınızda beşinci ve altıncı seviyeleri otomatik olarak indirebilir. Bu yaklaşım kullanışlıdır çünkü indirmelerin daha hızlı olduğu ve daha az veri kullanıldığı anlamına gelir; bu, özellikle telefon planınızda veri sınırınız varsa önemlidir. Ayrıca, uygulamaların yüklendikleri cihazda daha az yer kapladığı anlamına gelir.

Akışla İlgili Sorunlar

Akış, verileri ihtiyaç duyduğunuz anda sağladığından, yavaş veya kesintili internet bağlantıları sorunlara neden olabilir. Örneğin, bir şarkının yalnızca ilk 30 saniyesini dinlediyseniz ve şarkı cihazınıza daha fazla yüklenmeden internet bağlantınız kesilirse, şarkı çalmayı durdurur. Kırpılan en yaygın akış hatası arabelleğe alma ile ilgilidir. Tampon, bir programın aktarılan içeriği depolayan geçici belleğidir. Tampon her zaman bir sonraki ihtiyacınız olan içerikle doluyor. Örneğin, bir film izlerseniz, arabellek siz mevcut içeriği izlerken sonraki birkaç dakikalık videoyu kaydeder. İnternet bağlantınız yavaşsa, arabellek yeterince hızlı dolmaz ve akış ya durur ya da ses ya da videonun kalitesi telafi etmek için düşer.