Skip to content

İnternet Bağlantı Paylaşımı (ICS) Tanımı

28 de Mayıs de 2021

Tanım

İnternet Bağlantısı Paylaşımı veya ICS, Windows bilgisayarların (Windows 98, 2000, Me ve Vista) tek bir bilgisayardaki tek bir İnternet bağlantısını kullanarak birden çok bilgisayarın İnternet’e bağlanmasına izin veren yerleşik bir özelliğidir. Diğer cihazların İnternet’e bağlandığı ağ geçidi (veya ana bilgisayar) olarak tek bir bilgisayarı kullanan bir yerel alan ağı (LAN) türüdür. Ağ geçidi bilgisayarına kablolu veya geçici bir kablosuz ağ üzerinden kablosuz olarak bağlanan bilgisayarlar ICS kullanabilir.

Bazı Özellikler

  • Ek istemci yazılımı yüklemeye gerek kalmadan çoğu cihaz türünün (Windows olmayan ve daha eski Windows sistemleri dahil) bağlanmasına izin verme.
  • VPN ve İnternet oyunları dahil olmak üzere birçok farklı protokolü kullanmak için tüm bağlı istemcilerin desteklenmesi.
  • İstemcilere otomatik olarak bir IP adresi verilir ve ICS bilgisayarı aracılığıyla DNS için yapılandırılır.

Windows 98 veya Windows Me’de, ICS’nin ana bilgisayarda Denetim Masası Program Ekle / Kaldır’dan etkinleştirilmesi veya yüklenmesi gerekir (Windows Kurulumu sekmesinde, İnternet Araçları, ardından seçin İnternet bağlantısı paylaşmak). Windows XP, Vista ve Windows 7’de bu yerleşik bulunmaktadır (Paylaşım sekmesi altında “Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın internet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver” ayarını bulmak için Yerel Alan Bağlantısı özelliklerine bakın). Not: ICS, ana bilgisayarın bir modeme (örneğin, DSL veya kablo modem) veya bir uçak kartına veya başka bir mobil veri modeme kablolu bir bağlantısı olmasını ve istemci bilgisayarların ana bilgisayarınıza kablolu veya ana bilgisayarın aracılığıyla bağlanmasını gerektirir. ücretsiz kablosuz adaptör.

Windows ve Mac’in Farklı Sürümleri için ICS

  • Windows XP’de İnternet Erişimi Nasıl Paylaşılır
  • Vista’da İnternet Bağlantısı Nasıl Paylaşılır
  • Windows 7’de İnternet Bağlantısı Nasıl Paylaşılır
  • Mac’inizin Kablolu İnternet Bağlantısını Wi-Fi aracılığıyla da Paylaşabilirsiniz (ICS kullanmaz, ancak benzerdir)

Örnekler: Bir İnternet bağlantısını birkaç bilgisayar arasında paylaşmak için bir yönlendirici kullanabilir veya Windows’ta İnternet Bağlantı Paylaşımı’nı etkinleştirerek diğer bilgisayarların İnternet bağlantısı olan bir bilgisayara bağlanmasını sağlayabilirsiniz.