Skip to content

İnternet Balonları Uydulara Alternatif Sunabilir

10 de Mayıs de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Afrika ülkesi Zanzibar, yeni bir balon ağı sayesinde yakında internet kapsamına girebilir.
  • Dünyadaki okul çağındaki çocukların üçte ikisinin evinde internet erişimi yok.
  • Mevcut dağıtım modelleri çok zaman alıcı ve pahalı olduğundan, uzak bölgelerde internet kapsamı için balonlara ihtiyaç vardır.

İnterneti yetersiz hizmet alan bölgelere ulaştırmanın en son yolu balon olabilir. Altaeros, Zanzibar’da battaniyeye yakın kapsama alanı sağlayacağını iddia ettiği zeplin benzeri bağlı balonlar olan aerostatlar kullanarak bir internet ağı başlatıyor. Alphabet (Google’ın ana şirketi) son zamanlarda internet için balon kullanmak için farklı bir girişimde bulundu. Ancak uzmanlar, son çabanın Google’ın başarısız olduğu yerde başarılı olabileceğini söylüyor. “[Alphabet’s] İnternet servis sağlayıcısı KWIC Internet’in genel müdürü Mark Rapley Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​şunları söyledi: yüksek kaliteli erişime sahip bir yeri, kimsenin o yere erişmesi gerekmeyeceği bir yerde ele almak.”

Yükseliyor

Altaeros’un SuperTower Aerostatları, güç ve fiber kablolarla bir üsse bağlanan helyum dolgulu bağlı balonlardır; 660 lb’lik bir yük taşıyabilir ve 1.000 fit yükseklikte güç sağlayabilirler. Şirket, ilk balon lansmanı da dahil olmak üzere yılın ilk yarısında 120 internet sitesine sahip olacağını söylüyor. Aerostat sistemi, helyumla doldurulmuş bir zarftan ve dengeleyici kanatçıklardan oluşur. Her balon, rüzgar koşullarına bağlı olarak balonun konumunu ayarlayan yerleşik yazılıma sahip hareketli bir bağlama platformuna bağlanmıştır. Altaeros CEO’su Ben Glass bir haber bülteninde, “Dünya çapında hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan milyarlarca insana modern altyapı getirme yolculuğundayız” dedi. Rapley, uzak bölgelerde internet kapsamı için aerostatlar gibi yeni çözümlere ihtiyaç olduğunu, çünkü mevcut konuşlandırma modellerinin gelişmiş uzaktan bağlantıya yönelik acil ihtiyaca uygulanabilir bir çözüm sağlamak için çok zaman alıcı ve sermaye yoğun olduğunu söyledi. “Her zaman önemli bir konu olan kırsal internet kapsamı, COVID-19 salgını başladığında giderek daha önemli hale geldi” diye ekledi. “Mevcut telekomünikasyon inşaatının tipik çok yıllı planlama/izin verme/geliştirme/konuşlandırma/kurulum modeli geçerli değil; tipik telekom inşaat modelinin yalnızca nispeten küçük bir alanda çok sayıda hizmet verilebilir adres olduğunda işe yaradığı gerçeğinden bahsetmiyorum bile. , çoğu kırsal ortamda durum böyle değil. Eski mimariler (4G ve altı) ve hatta şimdi 5G ağları, geleneksel olarak, yüksek güçlü kuleler, baz istasyonları ve ayrıca bölgesel ve temel veri merkezlerine giden fiber bağlantılar dahil olmak üzere önemli miktarda altyapı gerektirmiştir. , Schneider Electric İnovasyon ve Veri Merkezi Başkan Yardımcısı Steve Carlini Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​söyledi. Her zaman önemli bir konu olan kırsal internet kapsamı, COVID-19 salgını başladığında giderek daha önemli hale geldi. ​​”Yüksek nüfuslu bölgelerde, genellikle her kule için ekipman maliyet dağıtımını paylaşan en fazla beş taşıyıcı vardır” diye ekledi. “Daha az nüfuslu bölgelerde yalnızca bir taşıyıcı olabilir, bu da mimariyi uzak bölgelere genişletmeyi büyük ölçüde maliyet engelleyici hale getirdi.”

Kurtarma Balonları

Uzak bölgeler için yeni internet çözümlerine yönelik umutsuz bir ihtiyaç var. Örneğin UNICEF’e göre dünyadaki okul çağındaki çocukların üçte ikisinin evinde internet erişimi yok. UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore bir haber bülteninde, “Bu kadar çok çocuğun ve gencin evinde internet olmaması, dijital bir boşluktan daha fazlasıdır – bu bir dijital kanyondur” dedi. “Bağlantı eksikliği, yalnızca çocukların ve gençlerin çevrimiçi bağlantı kurma becerilerini sınırlamaz. Modern ekonomide rekabet etmelerini engeller. Onları dünyadan izole eder. Ve şu anda milyonlarca kişinin yaşadığı okulların kapanması durumunda. COVID-19 nedeniyle eğitimden mahrum kalmalarına neden oluyor.” Bir ağ şirketi olan Mushroom Networks’ün CEO’su Jay Akın Lifewire’a bir e-posta röportajında, uzak ve kırsal alanların İnternet servis sağlayıcıları için ekonomik olarak çekici olmadığını söyledi. “Benzer büyüklükte bir alan için, aynı miktarda altyapı yatırımı için yüzlerce hatta bazen binlerce daha fazla müşteriniz olabilir. Örnek olarak Manhattan’ı benzer büyüklükteki küçük bir orta batı kasabasıyla karşılaştırın.” “Ön altyapı yatırımı benzer olsa da, ikincisi Manhattan nüfusunun %1’ine sahip olacak.”

Gökyüzünde bir internet keşif balonu.

Ancak balon internet hizmeti hala zorluklarla karşı karşıya. Carlini, zeplinlerin havada yalnızca yaklaşık 14 gün kalabileceğini ve daha sonra helyumla doldurulmaları gerektiğini belirtti. Diğer bir bariz potansiyel sorun, özellikle zeplinler indirilmeye zorlandığında hava durumudur. Sert olmayan hava gemileri olarak sınıflandırılıyorlar ve insansız olmalarına rağmen şiddetli rüzgar ciddi hasara neden olabilir ve onları havadan çıkmaya zorlayabilir” dedi. “Yalnızca bu değil, şiddetli hava olayları genellikle bağlantının en hayati olduğu zamanlardır.”