Skip to content

Internet Explorer Açılmadığında Nasıl Onarılır

29 de Mayıs de 2021

Internet Explorer çoğu zaman iyi çalışır, ancak ne denerseniz deneyin açılmayacağı zamanlar da vardır. Bunun gerçekleşmesinin birkaç nedeni vardır, ancak en basit çözümden daha karmaşık olanlara kadar çalışırsanız, hiçbir zaman onu tekrar çalıştırmalısınız. Windows 10 piyasaya sürüldüğünde Internet Explorer modası geçmiş oldu ve Microsoft artık bunu desteklemiyor. Eski bir sistemde IE kullanıyorsanız, bu makale tam size göre. Bu taktikler, Windows’un en son sürümlerinde bile Microsoft Edge tarayıcısına veya sorun yaşadığınız herhangi bir tarayıcıya da uygulanabilir.

Internet Explorer’ın Açılmamasının Olası Nedenleri

Aşağıdakiler dahil çeşitli sorunlar Internet Explorer’ın açılmamasına neden olabilir:

 • Bozuk varsayılan ayarlar
 • Programlar yüklenirken önemli internet ayarlarında yapılan değişiklikler
 • Eklentiler
 • Önemli IE kayıt defteri anahtarlarını değiştiren veya bozan kötü amaçlı yazılım

Internet Explorer’ın Açılamaması Nasıl Onarılır

Bazen, Internet Explore’un normal şekilde açılmasını sağlamak, yeni bir başlangıca benzer şekilde basit bir çözümdür. Diğer zamanlarda çözüm daha karmaşıktır. Sorunu çözmek ve düzeltmek için aşağıdaki adımların her birini deneyin.

 1. Internet Explorer’ı çıkmaya zorlayın. Kapandıktan sonra yeniden açın. Genellikle, Internet Explorer kapatıldıktan sonra arka planda çalışır. Süreci zorla bırakmak, onu bu belirsizlikten çıkarır ve programı yeniden başlatmanıza izin verir.

 2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bu, bilgisayarınızı kullanırken gerçekleştirdiğiniz tüm eylemlerin (örneğin programları açma, kapatma, yükleme ve silme) bıraktığı elektronik kalıntıları temizler.

 3. Bilgisayarı Güvenli Modda yeniden başlatın. Bu, kötü amaçlı yazılımların sistem dosyalarınızı bozup bozmadığını görmenin iyi bir yoludur. Bu, kötü amaçlı yazılımın başlamasını engeller. Internet Explorer sorunsuz bir şekilde açılırsa, sorunun nedeni büyük olasılıkla kötü amaçlı yazılım bulaşmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda, bir sonraki adımınız Internet Explorer güvenlik ayarlarınızı sıfırlamaktır. Bu sorunu çözmezse, Internet Explorer’ı tamamen yeniden yükleyin.

 4. Eklentiler devre dışı bırakılarak Internet Explorer’ı çalıştırın. Bazı eklentiler web tarayıcısının normal çalışmasına müdahale eder veya sistem dosyalarını bozar. Eklentiler devre dışı bırakıldığında Internet Explorer olması gerektiği gibi açılırsa, ihtiyacınız olanları tek tek açmak için Eklenti Yöneticisi’ni kullanın ve ilerledikçe tarayıcının işlevselliğini kontrol edin.

 5. 11 sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Internet Explorer 11, web tarayıcısının en yeni (ve son) sürümüdür. Gerekli güncellemeleri yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bu, kötü amaçlı yazılım tarafından bozulmuş tüm Internet Explorer DLL dosyalarının yerini almalıdır. Internet Explorer ayarlarını sıfırlamak veya güncellemek sorunu çözse bile, bilgisayarınızda hala kötü amaçlı yazılım olabilir. Tam bir antivirüs taraması çalıştırmak iyi bir fikirdir.

 6. Internet Explorer’ı yeniden yükleyin. Yukarıdaki seçeneklerin hiçbiri işe yaramıyorsa ve yine de Internet Explorer’ı açamıyorsanız, yeniden yükleyin. Web tarayıcısı bir Windows özelliği olarak dahil edilmiştir, bu nedenle onu normal bir uygulama gibi kaldıramaz ve yeniden yükleyemezsiniz. Bunun yerine, devre dışı bırakmanız ve ardından bir Windows özelliği olarak yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Bir Bağlantıya Tıkladığınızda Internet Explorer’ın Açılmaması Nasıl Onarılır

Bazen, bir web sitesindeki bir URL’yi tıkladığınızda, özellikle web tarayıcısı açıksa, Internet Explorer bağlantıyı açmaz. Sebep ne olursa olsun, düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 1. Web bağlantılarını açmak için varsayılan tarayıcının Internet Explorer olarak ayarlandığından emin olun.

 2. Web dosyası ilişkilendirmelerini Internet Explorer olarak ayarlayın. Bu, IE’yi bağlantıları açmak için varsayılan uygulamanız yapar.

Tekrarı Önleme

Sorunun tekrar olmasını önlemek için iyi bir virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma tarama yazılımı yükleyin. Ayrıca, Windows güncellemelerini çalıştırdıktan sonra Internet Explorer’ın hala çalıştığından emin olun. Değilse, tekrar düzeltmek için yukarıdaki adımlara bakın.