Skip to content

Internet Explorer Nasıl Kaldırılır veya Kaldırılır

22 de Nisan de 2021

Internet Explorer kullanmıyorsanız, kaldırmayın. Internet Explorer’ın kaldırılması Windows bilgisayarınızda sorunlara neden olabilir. Tarayıcıyı kaldırmak akıllıca bir seçenek olmasa da, güvenle devre dışı bırakabilir ve internete erişmek için alternatif bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için geçerlidir.

Internet Explorer’ı Neden Kaldıramıyorsunuz?

İnsanların bir Windows bilgisayardan Internet Explorer’ı kaldırmak istemelerinin birçok nedeni vardır. Alternatif tarayıcılar bazen daha hızlıdır, daha iyi güvenlik sağlar ve daha iyi özellikler içerir. Ancak, Internet Explorer’ı kaldırmanın güvenli bir yöntemi yoktur. Bunun nedeni, gerçekten bir tarayıcıdan daha fazlasıdır. İşletim sistemini ve uygulamaları güncellemek, temel Windows işlevleri ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi dahili işlem için temel bir teknoloji olarak çalışır. Bazı web sitelerinde, Internet Explorer’ı tamamen kaldıran ve kaldırmanın neden olduğu sorunlar için geçici çözümler sağlayan yöntemler vardır, ancak çok fazla sorun olabilir ve geçici çözümler çalışmayabilir. Kaldırmak yerine devre dışı bırakın. IE’yi kaldırmanın sağladığı tüm faydaları elde edersiniz, ancak ciddi sistem sorunları yaratma olasılığı olmadan. Diğer bir seçenek, iki tarayıcıyı aynı anda tek bir PC’de çalıştırmaktır. Bir tarayıcıyı varsayılan tarayıcı olarak belirleyin, ancak her ikisi de internete erişmekte özgürdür.

Internet Explorer Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Önce Edge, Chrome veya Firefox gibi alternatif bir tarayıcıyı test edin, ardından Windows sürümünüzde Internet Explorer’ı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Windows 10, 8, 7 ve Vista’da Internet Explorer’ı devre dışı bırakın

Windows 10’dan Windows Vista’ya kadar, Windows Özellikleri ekranından kapatarak Internet Explorer’ı devre dışı bırakın. Oraya şu şekilde ulaşabilirsiniz: Bu talimatlar Internet Explorer’ı kaldırmak yerine devre dışı bırakacaktır. Windows PC’niz, dahili işlemler için tarayıcıyı kullanmaya devam edecek.

 1. Windows 10’da Başlat menüsünü açın ve Ayarlar (dişli simgesi). Windows’un diğer sürümleri için Denetim Masası’nı açın.

  Windows Başlat menüsündeki dişli simgesi

 2. Seçiniz Uygulamalar Windows 10’da veya Programlar diğer Windows sürümlerinde.

  Windows Ayarlarındaki Uygulamalar

 3. Seçiniz Uygulamalar ve Özellikler solda ve sonra Programlar ve Özellikler Sağdaki. Seç Programlar ve Özellikler Denetim Masası’ndaysanız.

  Uygulamalar ve özelliklerdeki Programlar ve Özellikler

 4. Sol bölmeden şunu seçin: Windows özelliklerini açın veya kapatın.

  Windows özelliklerini açın veya kapatın

 5. Temizle Internet Explorer 11 onay kutusu.

  Internet Explorer 11'in seçimi kaldırıldı onay kutusu

 6. Uyarı iletişim kutusunda, Internet Explorer’ı devre dışı bırakmak istediğinizi onaylayın ve ardından TAMAM MI Windows Özellikleri ekranında.

 7. Değişikliğin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde, Şimdi yeniden başlatveya manuel olarak yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, Internet Explorer devre dışı bırakılır.

  Windows Özellikleri panelinde şimdi yeniden başlat düğmesi

Windows XP’de Internet Explorer’ı devre dışı bırakın

Windows XP’de Internet Explorer’ı devre dışı bırakmanın bir yolu, en azından SP2 hizmet paketinin yüklü olduğu tüm XP yüklemelerinin bir parçası olarak kullanılabilen Program Erişimi ve Varsayılanları Ayarla yardımcı programını kullanmaktır.

 1. Kontrol Paneline gidin: Git Başlat ve seçin Kontrol Paneli (veya Ayarlar ve sonra Kontrol PaneliWindows’un bilgisayarda nasıl kurulduğuna bağlı olarak).

  Windows XP Başlat menüsünde Denetim Masası

 2. Seçiniz Program Ekle veya Kaldır.

  Windows XP Denetim Masasında Program Ekle veya Kaldır

  Microsoft Windows XP’de, işletim sisteminin nasıl kurulduğuna bağlı olarak, Program Ekle veya Kaldır simgesi. Bu simgeyi bulmak için seçin Klasik Görünüme Geç soldaki.

 3. Seçiniz Program Erişimini ve Varsayılanları Ayarlama.

  Program Ekle veya Kaldır iletişim kutusundaki Program Erişimini ve Varsayılanlarını Ayarla düğmesi

 4. Seç Özel.

 5. İçinde Varsayılan bir Web tarayıcısı seçin bölüm, temizle Bu programa erişimi etkinleştirin onay kutusu.

  Bu programa erişimi etkinleştirin

 6. Seçiniz TAMAM MI. Windows XP değişiklikleri uygular ve Program Ekle veya Kaldır penceresi otomatik olarak kapanır.