Skip to content

Internet Explorer’da Korumalı Mod Nasıl Devre Dışı Bırakılır

31 de Mayıs de 2021

Korumalı Mod, kötü amaçlı yazılımların Internet Explorer’daki güvenlik açıklarından yararlanmasını önlemeye yardımcı olarak, bilgisayarınızı bilgisayar korsanlarının sisteminize erişebileceği en yaygın yollardan korur. Korumalı Mod kadar önemlidir, belirli durumlarda sorunlara neden olduğu bilinmektedir, bu nedenle özelliği devre dışı bırakmak belirli senaryolarda sorun gidermede faydalı olabilir. Ancak, Internet Explorer’da büyük bir soruna neden olduğuna inanmak için bir nedeniniz yoksa devre dışı bırakmayın. Aksi takdirde normal davranıyorsa, etkin durumda tutmak en güvenli yoldur. Internet Explorer Korumalı Modunu devre dışı bırakmak için bu kolay adımları izleyin: Bu adımlar, Windows 10, Windows 8, Windows 7 veya Windows Vista’ya yüklendiğinde Internet Explorer 7, 8, 9, 10 ve 11 sürümleri için geçerlidir.

Internet Explorer Yöntemi

 1. Internet Explorer’ı açın.

  Korumalı Modu devre dışı bırakmak için Internet Explorer’dan geçmeyi tercih etmiyorsanız, bazı alternatif yöntemler için bu sayfanın altındaki 2. İpucu’na bakın.

 2. Komut çubuğundan şuraya gidin: Araçlar > İnternet Seçenekleri.

  Windows 10 Internet Explorer'da Araçlar düğmesi ve İnternet seçenekleri menü öğesi

  Internet Explorer 9, 10 ve 11’de, Araçlar düğmesine bastığınızda menü görünür alt anahtarı bir kez. Internet Explorer’ın Hangi Sürümüne Sahip Olduğumu Görün? emin değilseniz.

 3. Seçin Güvenlik sekme.

 4. Bu pencerenin alt yarısında, gördüğünüz birkaç düğmenin hemen üzerinde, işaretini kaldırın. Korumalı modu etkinleştir. Korumalı Modu devre dışı bırakmak, bu adımda onay kutusunun yanında görmüş olabileceğiniz gibi, Internet Explorer’ın yeniden başlatılmasını gerektirir.

 5. Seç TAMAM MI.

  WIndows 10 Internet Explorer Internet Seçenekleri penceresinde Güvenlik sekmesi, Korumalı Modu Etkinleştir düğmesi ve Tamam düğmesi

 6. Seç TAMAM MI bir ile istenirse Uyarı! iletişim kutusu, şunu tavsiye eder Mevcut güvenlik ayarları bilgisayarınızı riske atacak.

 7. Internet Explorer’ı kapatın ve ardından yeniden açın.

Ayarı tekrar kontrol ederek Korumalı Modun gerçekten devre dışı bırakıldığı doğrulandı, ancak Internet Explorer’ın altında kapatıldığını belirten kısa bir mesaj da olmalıdır. Bilgisayarınızdaki Internet Explorer güvenlik ayarlarını sıfırlamanın işe yarayıp yaramadığını görmek için sorunlarınıza neden olan web sitelerini tekrar ziyaret etmeyi deneyin.

Windows Kayıt Defteri Yöntemi

Internet Explorer’da Korumalı Modu devre dışı bırakmanın gelişmiş bir yolu, Windows Kayıt Defteri’nden geçer.

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.

  Windows 10

 2. HKEY_CURRENT_USER kovanında aşağıdaki anahtarı açmak için soldaki klasörleri kullanın: SoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings

 3. İçinde İnternet Ayarları anahtar, aç Bölgeler alt anahtarı ve ardından Korumalı Modu devre dışı bırakmak istediğiniz bölgeye karşılık gelen numaralı klasörü açın.

  • 0: Yerel bilgisayar
  • 1: intranet
  • 2: Güvenilir siteler
  • 3: İnternet
  • 4: Kısıtlı siteler
 4. adlı yeni bir REG_DWORD değeri oluşturun 2500 bölge içinde.

  Windows 10'da Kayıt Defteri Düzenleyicisi, 2500 belgesi vurgulanmış olarak İnternet Ayarları, Bölge 1'e açık

 5. Yeni değeri açın ve olarak ayarlayın 3 Korumalı Modu devre dışı bırakmak için (0 etkinleştirir).

  IE korumalı modu devre dışı bırakmak için Windows 10 kayıt defteri DWORD değeri

Bu Süper Kullanıcı başlığında Korumalı Mod ayarlarının bu şekilde nasıl yönetileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

IE Korumalı Mod Hakkında Daha Fazla Bilgi

 1. Korumalı Mod, Windows XP’de Internet Explorer yüklüyken kullanılamaz. Windows Vista, onu destekleyen en eski işletim sistemidir.

 2. Korumalı Mod ayarını değiştirmek için İnternet Seçeneklerini açmanın diğer yollarını deneyin. Biri Denetim Masası’ndadır, ancak daha da hızlı bir yöntem, Komut İstemi veya Çalıştır iletişim kutusu aracılığıyladır. inetcpl.cpl komut. Bir diğeri, programın sağ üst köşesindeki Internet Explorer’ın menü düğmesidir (bu düğme ile tetikleyebilirsiniz). Alt+X klavye kısayolu).

 3. Internet Explorer gibi yazılımları her zaman güncel tutmalısınız. Yardıma ihtiyacınız varsa Internet Explorer Nasıl Güncellenir bölümüne bakın.

 4. Korumalı Mod, yalnızca varsayılan olarak devre dışıdır. Güvenilir siteler ve Yerel intranet bölgeleri, bu nedenle manuel olarak işaretini kaldırmanız gerekir. Korumalı modu etkinleştir içindeki onay kutusu İnternet ve Kısıtlı siteler bölgeler.

 5. Windows’un bazı sürümlerinde Internet Explorer’ın bazı sürümleri, Gelişmiş Korumalı Mod denen şeyi kullanabilir. Bu da şurada bulunur internet Seçenekleri pencere, ancak altında ileri sekme. Internet Explorer’da Gelişmiş Koruma Modu’nu etkinleştirirseniz, etkinleşmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.