Skip to content

İnternet Nasıl Etkinleştirilir TV’nizi Etkinleştirin

11 de Mayıs de 2021

İnternet özellikli TV’ler, kullanıcıların YouTube videolarını izlemekten ve hava durumu bilgilerine erişmekten Pandora’dan müzik dinlemek için her şeyi yapmasına olanak tanıyan setlerle günümüzde çok önemli. Uygulamalar o kadar harika ki, birkaç yıl önce internet özelliği olmayan bir HDTV satın aldıysanız, kafanızı duvara dayıyor olabilirsiniz. Yine de strese girmek için bir sebep yok. İnternet özellikli TV’ler hala nispeten yüksek fiyatlar talep ediyor ve bir TV’ye harcayacağınız para miktarı için, mevcut setinize aynı şeylerin çoğunu yapmanıza izin verecek ekipman ekleyebilirsiniz. TV’nize internet yetenekleri eklemek için birkaç seçenek vardır.

Robert Daly / Getty Images
İnternet özellikli televizyonlar, LG, Samsung, Panasonic, Sony ve Vizio dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli üreticiler tarafından geliştirilmiştir.

İnternet Etkin Blu-ray Oynatıcı

Filmleri seviyorsanız ve HDTV’nizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bir Blu-ray oynatıcı bir zorunluluktur ve günümüzün birçok birimi, YouTube videoları, Netflix filmleri ve Pandora’dan müzik dahil olmak üzere internet içeriğine erişir. İnternet donanımlı Blu-ray oynatıcılar, genellikle İnternet özellikli bir TV kadar çevrimiçi içeriğe erişmenize izin vermez, ancak en popüler web widget’larından bazılarını içerirler ve 150 $ gibi düşük bir fiyata satılırlar.

Video Oyun Sistemi

En popüler video oyun sistemleri İnternete bağlanır ve çeşitli çevrimiçi içeriğe erişime izin verirler. PlayStation 4, bu açıdan bizim favorimiz. İzleme başına ödemeli filmleri ve TV şovlarını ve ayrıca Netflix içeriğini indirmenize ve yayınlamanıza olanak tanır. Ayrıca sizi tüm favori sitelerinize götürebilecek tam bir web tarayıcısına sahiptir. Xbox One ayrıca Netflix akışına izin verir. İnternet özellikli çoğu ev sinema ünitesinde (TV’ler dahil) olduğu gibi, video oyun sistemleri web’deki her şeye erişemez, ancak en popüler işlevlerden bazılarını düz ekranınıza getirmede gerçekten çok iyidirler.

Bağımsız Video Akış Cihazı

Web içeriğini TV’nize aktaracak birkaç bağımsız kutu satın alabilirsiniz. Roku kutuları en popülerler arasındadır ve çeşitli kaynaklardan film akışı yapabilir, Pandora’dan müzik çalabilir, Flickr’dan fotoğrafları sergileyebilir ve daha fazlasını yapabilirler. Heck, NBC’nin Olimpiyatları iki yılda bir canlı yayınlamanıza izin veren bir Roku uygulaması bile var. İnsanların çekici bulduğu diğer bağımsız birimler Apple TV ve VUDU Box’tır. Bu cihazların her biri çeşitli internet özellikli işlevler sunar. Başka bağımsız kutular da mevcut ve bu büyümeyi beklediğimiz bir pazar segmenti. Yerel elektronik mağazanızda nelerin mevcut olduğunu sorun, size mevcut tüm seçenekleri gösterebilirler.

Dizüstü veya PC

Bir dizüstü bilgisayarı veya bilgisayarı modern bir televizyona bağlamak kolaydır, temelde düz ekranınızı devasa bir bilgisayar monitörüne dönüştürür. Bu, çoğu insanın tercih edeceği bir çözüm değildir, ancak web’in sunduğu her şeyi büyük ekranınıza getirme konusunda ısrar ediyorsanız doğru olabilir. İnternet özellikli set üstü kutular ve Blu-ray oynatıcılar bir TV’ye aktarılabilen web içeriğini sınırlarken, bir bilgisayar – özellikle bir Media Center PC – hepsini yapabilir.

Hangi İçeriğin Önemli Olduğuna Karar Verin

TV’nize bir bilgisayar bağlamayı seçmezseniz, satın aldığınız cihazın sınırlamaları olacaktır. Satın aldığınız kişinin ihtiyacınız olan her şeyi yapabileceğinden emin olun. Örneğin, Netflix aboneleri, bu abonelik hizmetinden video izleyemeyen bir ünite istemeyecektir.

Teknik Özelliklere Bakın

Web içeriğini TV’lere aktaran çoğu cihaz yüksek tanımlı videoyu işleyebilir, ancak hepsini değil. Bir HDTV’niz varsa, 720p, 1080i veya 1080p’de video akışı yapabilen bir ünite isteyeceksiniz. Yalnızca standart çözünürlüklü videoyu işleyebilen bir birim satın alırsanız, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Bağlantılarınızı Düşünün

İnternet özellikli tüm video cihazları, yüksek hızlı internet bağlantısı gerektirir. Bu, üniteyi ev ağınıza bağlamanın bir yolunu bulmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı cihazlar kablolu bir Ethernet bağlantısı gerektirir. Diğerlerinde yerleşik Wi-Fi bulunur. Satın almadan önce, sisteminizi web’e nasıl bağlamayı planladığınıza dair iyi bir fikriniz olmalıdır. Bu şekilde, yalnızca çevrimiçi olamayacağınızı keşfetmek için TV’nize bağlamanın hayal kırıklığından kurtulursunuz.