Skip to content

İnternet Neden Kesintilere Karşı Savunmasızdır?

13 de Nisan de 2023

Temel Çıkarımlar

  • 14 Haziran haftasında yaşanan küresel internet kesintisi, sunucu zincirlerindeki sorunlardan kaynaklanıyordu.
  • Uzmanlar, İçerik Dağıtım Ağları adı verilen sunuculara artan güvenin, web’i sorunlara karşı daha savunmasız hale getirebileceğini söylüyor.
  • İnternet yazılımı sorunlarını çözmek için bazı sağlayıcılar makine öğrenimi sistemlerine yöneliyor.

İnternet güvenilir olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak ihtiyacınız olduğunda her zaman mevcut olmayabilir. 14 Haziran haftasında düzinelerce finans kurumu, havayolu şirketi ve diğer şirketlerin web sitelerini ve uygulamalarını kısa süreli bir internet kesintisi dalgası vurdu. Uzmanlar, bunun web’in kapanmalara karşı savunmasızlığını ve İçerik adı verilen bir sunucu zincirine artan bağımlılığını vurguladığını söylüyor. Kesintilerden sorumlu olan Dağıtım Ağları (CDN’ler). Açık interneti savunan kar amacı gütmeyen İnternet Topluluğu’nun müdürü Olaf Kolkman, bir e-posta röportajında ​​CDN’lerin son yıllarda giderek daha popüler hale geldiğini söyledi. Kolkman, “Ancak en büyük dezavantaj, bir CDN merkezi yapılandırma sisteminde bir şeyler ters giderse veya bir siber güvenlik sorunu olursa, o zaman pek çok içeriğin çökmesidir” diye ekledi.

Kullanışlı ama Sorunlu mu?

İnternet kesintisinden etkilenen sitelerin çoğuna dünyanın en büyük CDN sağlayıcıları arasında yer alan Fastly şirketi hizmet veriyor. Başka bir CDN, Akamai, yaklaşık 500 müşterisinin bir yazılım hatasından etkilendiğini söyledi. Şirket, web sitesinde yaptığı açıklamada, “Bu hizmeti kullanan yaklaşık 500 müşterinin çoğu otomatik olarak yeniden yönlendirildi ve bu da birkaç dakika içinde operasyonları eski haline getirdi.” “Kalan müşterilerin büyük çoğunluğu bundan kısa bir süre sonra manuel olarak yeniden yönlendirildi.” CDN’ler, verilerin deniz altı kabloları aracılığıyla gönderilmesi yerine yerel olarak dağıtılmasına izin verdiği için daha fazla trafik kazanıyor. Kolkman, “Popüler içeriğe ev sahipliği yapıyorsanız, birkaç 100 şehirde bir sunucu kurmak, böylece tüm bu İnternet kullanıcılarının yakınlardaki içeriği alabilmesi, uzun mesafe seyahat etmesi gereken içeriğin taşınması için ödeme yapmak zorunda kalmaktan daha ucuzdur” dedi. . Kolkman, CDN’lerin ayrıca hızlı bağlantı hızları ve siber saldırılara karşı dayanıklılık sunduğunu açıkladı. “Ancak, CDN’ler dağıtılmış bir altyapıdır ve tek bir varlık tarafından yönetilir; bu, bu CDN’leri yapılandıran arka uç altyapısına yönelik bir hata veya saldırının tüm dağıtım noktalarını etkileyebileceği anlamına gelir” diye ekledi. “Ve bu CDN’lerin tipik olarak çok sayıda müşterisi olduğundan, ‘kaybolan’ veya erişilemeyen pek çok içerik olacaktır – son Fastly kesintisinde olan da tam olarak buydu.”

İnternet Güvenlik Açıkları Bol

İnternetin savunmasız olmasının tek nedeni CDN’ler değildir. Web barındırma şirketi DivisionX’in başkanı Ataollah Etemadi, bir e-posta röportajında, web’in temel yapısının kesintilere müsait olduğunu söyledi. Bunun nedeni, web’in, özellikleri ücretsiz olarak mevcut olan yazılımlar tarafından kontrol edilmesidir, diye belirtti. “Artı yönden, bu harika çünkü cihazlar aynı dili “konuşabiliyor”” dedi. “Eksi tarafı, bir hata veya sorun olması durumunda bunun milyarlarca olmasa da milyonlarca cihazı etkileyebileceği anlamına gelir. İnternetin kod için olabilecek en düşmanca ortam olduğu her zaman iyi bilinmektedir.”

masasında büyük bir yığın birbirine dolanmış internet kablosuyla çalışan çocuk

Mühendisler genellikle, kesintilerin temel nedenlerini bulmak için günlükler ve gösterge tabloları arasında avlanarak sancılı saatler harcamak zorunda kalırlar. İnternet yazılımı sorunlarını çözmek için bazı sağlayıcılar makine öğrenimi sistemlerine yöneliyor. Örneğin Zebrium, sorunları otomatik olarak ortaya çıkarmayı öğrenen yazılımlar sunar. Zebrium’un başkan yardımcısı Gavin Cohen, bir e-posta röportajında, kesintilerin genellikle büyük yaygın sorunlardan değil, daha çok bir tür ince yazılım hatasından kaynaklandığını söyledi. “Her ortam farklıdır ve orada [are] Cohen, neredeyse sonsuz sayıda olası hata modu olduğunu ekledi. Bir sorun meydana geldiğinde, bir şirketin en kısa sürede sorunun temeline inmesi önemlidir. İnsanların manuel olarak sorun gidermek zorunda kalması yerine, makine öğrenimi bunu neredeyse anında ve daha güvenilir bir şekilde yapabiliyor.” Etemadi, internet kesintilerini hiçbir zaman tamamen önleyemeyeceğimizi düşünüyor. “İnternet yazılımdan oluşur ve yazılımda hatalar vardır. ’ dedi. “Yazılım hacklenebilir. Yalnızca planlayabilir ve hafifletebilirsiniz.”