Skip to content

İnternet Olmadan Telefonunuzdaki Dosyalara Nasıl Erişilir

8 de Mayıs de 2021

Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi çevrimiçi depolama ve senkronizasyon hizmetleri, dosyalarınıza herhangi bir bilgisayardan veya mobil cihazdan erişmenize olanak tanır. Ancak, çevrimdışı erişim etkinleştirilmeden, bu dosyaların hiçbirini İnternet bağlantısı olmadan görüntüleyemez veya indiremezsiniz. Kullanılabildiği yerlerde çevrimdışı erişimi nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Çevrimdışı Erişim Nedir?

Çevrimdışı erişim, internet bağlantısı olmasa bile bulutta depolanan dosyalara erişmenizi sağlar. Bunu, dosyaları cihazınızın yerel sabit sürücüsüne indirerek gerçekleştirir. Önemli dosyalara ve belgelere her yerden erişmesi gereken herkes için önemli bir özelliktir. Bu, örneğin kullanılabilir Wi-Fi olmadığında veya mobil veri bağlantınız kesintili olduğunda işe yarar. Google Drive ve Dropbox gibi bulut depolama hizmetleri, her zaman erişim için dosyaları otomatik olarak depolamaz. Çevrimdışı erişimi önceden ayarlamazsanız, tekrar çevrimiçi olana kadar dosyalarınıza erişilemez.

Klaus Vedfelt / Getty Images

Google Drive Çevrimdışı Erişim

Google artık Google Dokümanlarını otomatik olarak senkronize ederek çevrimdışı kullanılabilir hale getiriyor. Ayrıca dokümanları, e-tabloları ve sunuları ilgili Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar uygulamasında çevrimdışı olarak düzenleyebilirsiniz. Chrome tarayıcısında bu dosyalara çevrimdışı erişimi etkinleştirmek için, Çevrimdışı Google Dokümanlar Chrome uzantısını kurmanız gerekir.

  1. Google Drive’ı açın ve şunu seçin: Ayarlar Sağ üst köşede bir dişli ile gösterilen simge.

  2. Seçiniz Ayarlar.

  3. Yanındaki onay kutusunu seçin. Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Çizimler dosyalarını çevrimdışı düzenleyebilmeniz için bu bilgisayarla senkronize edin.

Çevrimdışı Google Dokümanlar uzantısını indirip açmanız koşuluyla, artık Google Drive içeriğinize çevrimdışı olarak erişebileceksiniz.

Belirli Dosyalar İçin Çevrimdışı Erişim Nasıl Etkinleştirilir

İnternet erişiminiz varken kullanılabilir olmasını istediğiniz dosyaları seçmeniz ve çevrimdışı erişim için işaretlemeniz gerekir.

  1. Google Drive’da, çevrimdışı olarak kullanılmasını istediğiniz bir dosyayı seçin.

  2. Bağlam menüsünde şunu seçin: Çevrimdışı kullanılabilir.

Dropbox Çevrimdışı Erişim

Dropbox dosyalarınıza çevrimdışı erişim elde etmek için, hangilerine internet bağlantısı olmadan erişmek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu, iOS veya Android için Dropbox uygulaması aracılığıyla yapılır.

  1. Dropbox uygulamasında, çevrimdışı olarak kullanılmasını istediğiniz dosyaları bulun.

  2. Seçin üç nokta ( ), ardından seçin Çevrimdışı Kullanılabilir Yap.

SugarSync ve Box Çevrimdışı Erişim

SugarSync ve Box ayrıca dosyalarınızı çevrimdışı erişim için ayarlamanızı gerektirir, ancak dosyaları tek tek seçmek yerine çevrimdışı erişim için tüm klasörleri senkronize etmenize izin verir. SugarSync ile çevrimdışı erişimi nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. İOS veya Android cihazınızdaki SugarSync uygulamasından, erişmek istediğiniz bilgisayarı seçin ve çevrimdışı olarak erişmek istediğiniz klasöre veya dosyaya göz atın.

  2. Klasör veya dosya adının yanındaki simgeyi seçin.

  3. Seçiniz Cihaza Senkronize Et ve dosya veya klasör, cihazınızın yerel belleğine senkronize edilecektir.

Box için mobil uygulamadan bir klasör seçin ve onu favori yapın. Daha sonra klasöre yeni dosyalar eklerseniz, çevrimiçi durumdayken geri dönmeniz gerekir. Tümünü Güncelle yeni dosyalar için çevrimdışı erişim istiyorsanız.

OneDrive Çevrimdışı Erişim

Son olarak, Microsoft’un OneDrive depolama hizmeti, açıp kapatabileceğiniz bir çevrimdışı erişim özelliğine sahiptir. Görev çubuğundaki bulut simgesine sağ tıklayın, Ayarlarve seçeneği kontrol edin Bu bilgisayar internete bağlı değilken bile tüm dosyaları kullanılabilir hale getirin.