Skip to content

İnternet Üzerinden Büyük Dosyaları Göndermenin En İyi 8 Yolu

7 de Mayıs de 2021

Belgeler ve medya dosyaları genellikle bir e-postaya eklenerek kişilere gönderilebilirken, çoğu e-posta hizmetinin getirdiği e-posta boyutu sınırı, genellikle yaklaşık 25 MB, büyük dosyaları e-posta yoluyla göndermeyi zorlaştırabilir ve görünüşte imkansız hale getirebilir. Neyse ki, bu soruna çeşitli çözümler var. Bunlar, e-posta yoluyla büyük dosyaları göndermenin en iyi sekiz yoludur.

Büyük Dosyalar için En İyi Ücretsiz E-posta Alternatifi: JumboMail

JumboMail
Ne Seviyoruz

 • Ücretsiz kullanıcılar için 2GB e-posta limiti.
 • Kaydolmadan e-posta gönderebilme.
 • Dosya eklemek ve e-posta göndermek kolaydır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Alıcıya dosya için bir indirme bağlantısı gönderilir.
 • İndirme sayfası ilk başta kafa karıştırıcı olabilir.

JumboMail, başka bir e-posta adresine kaydolmak zorunda kalmadan e-posta eki yoluyla büyük dosyaların nasıl gönderileceğini merak edenler için harika bir araçtır. Herkes mevcut e-postalarını kullanarak ana JumboMail web sitesinden bir e-posta gönderebilir ve bir hesap için kaydolmanıza bile gerek yoktur. E-posta ekleri, çoğu insan için yeterli olması gereken 2 GB ile sınırlıdır, ancak bu sınırı 20 GB’a çıkarmak için aylık 12 ABD doları üyeliğe de kaydolabilirsiniz. WeTransfer ve SecurelySend, JumboMail ile aynı şekilde çalışan benzer hizmetlerdir ve ayrıca ücretsiz kullanıcılar için 2 GB yükleme sunar.

En Büyük Alternatif Bulut Depolama Hizmeti: Degoo

Degoo çevrimiçi bulut depolama hizmetinin ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

 • Ücretsiz kullanıcılar için büyük depolama sınırları.
 • Hem iOS hem de Android cihazlar için uygulamalar.

Neleri Sevmiyoruz

 • Büyük rakipleri kadar işletim sistemi entegrasyonu değil.
 • Degoo, resmi masaüstü uygulamalarından yoksundur.

Çoğu kişi OneDrive, Google Drive ve Dropbox’ı duymuş ve hatta kullanmış olsa da, genellikle daha iyi bir değer sağlayabilecek, görülmeye değer bir dizi alternatif bulut depolama platformu da vardır. Degoo, bakmaya değer en iyi alternatiflerden biridir, OneDrive ve Google Drive’ın sırasıyla Windows ve Android ile aynı düzeyde işletim sistemi entegrasyonu sunmasa da, önemli ölçüde daha fazla depolama ve yükleme ödeneği sağlar. Degoo, bireysel dosya boyutunda sınırlama olmaksızın etkileyici bir 100 GB ücretsiz depolama alanı sunar ve tüm dosya yüklemelerini ve indirmelerini uçtan uca şifreleme ile korur. Daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyanlar, devasa bir 10 TB için 500 GB için ayda 3 ABD doları veya ayda 9 ABD doları tutarında bir plana yükseltebilirler.

Denemeye Değer En Eski Alternatif Bulut Hizmetleri: MediaFire

MediaFire bulut depolama web sitesinin ekran görüntüsü.

MediaFire
Ne Seviyoruz

 • Çok sayıda depolama alanına sahip ücretsiz kullanıcılar için iyi destek.
 • Hem Android hem de iOS’ta kaliteli MediaFire uygulamaları.

Neleri Sevmiyoruz

 • MediaFire, işletim sistemi entegrasyonundan yoksundur.
 • Windows veya macOS için masaüstü uygulaması yok.

MediaFire, teknoloji devlerinin bulut depolama çözümlerine bir başka kaliteli alternatiftir ve aynı zamanda 2006 yılında kurulmuş en eskilerden biridir. Degoo gibi, MediaFire da cihazlarla herhangi bir yerleşik entegrasyon sunmaz, ancak resmi uygulamaları vardır. Android ve iOS akıllı telefonlar ve tabletler için. Ücretsiz MediaFire hesapları 10 GB’tan başlar, ancak arkadaşlarınıza kaydolmalarını tavsiye ederseniz bu miktar artırılabilir. Bireysel dosya boyutları 4 GB ile sınırlıdır, bu hala etkileyici ve bu HD ve 4K ev videolarını arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak için fazlasıyla yeterli olmalıdır.

Büyük Dosyaları Göndermek İçin En İyi Mesajlaşma Uygulaması: Telegram

Windows 10'da Telegram Masaüstü uygulaması.

Ne Seviyoruz

 • Telegram’ın kullanımı tamamen ücretsizdir.
 • 2GB dosya boyutu sınırı inanılmaz derecede kullanışlıdır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Teknisyen olmayan kişileri Telegram’ı kullanmaya ikna etmeniz gerekebilir.

Telegram, çoğunlukla gizlilik ve güvenliğe odaklanmasıyla bilinen popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır, ancak aynı zamanda büyük dosyaları göndermek için güvenilir bir çözüm olarak ün kazanmıştır. Diğer mesajlaşma uygulamalarının çoğu, kullanıcılar arasında gönderilebilecek dosyaların boyutunu, 100MB limitli WhatsApp ve 25MB ile Facebook Messenger’ı kısıtlarken, Telegram tek bir mesaj içinde 2GB’lık büyük bir dosyanın gönderilmesine izin veriyor. Telegram hizmetinin kullanımı% 100 tamamen ücretsizdir ve tüm büyük mobil ve bilgisayar platformlarında kullanılabilen çok sayıda resmi Telegram uygulaması vardır. Telegram ile her tür dosyayı kişilerinize gönderebilirsiniz ve hatta mesajlarınızı gerçekten kişiselleştirmek istediğiniz zamanlar için özel Telegram etiketlerinin oluşturulmasını destekler.

İndirmek İçin:

Büyük Video Dosyalarını Aileyle Paylaşmak İçin En İyi Yer: YouTube

YouTube web sitesinin ekran görüntüsü.

Ne Seviyoruz

 • YouTube’un kullanımı tamamen ücretsizdir.
 • 128 GB boyuta kadar video dosyaları için destek.

Neleri Sevmiyoruz

 • Medyanızın herkes tarafından görüntülenememesi için gizlilik ayarlarının etkinleştirilmesine ekstra özen göstermeniz gerekir.

YouTube sadece sosyal medya etkileyicileri için bir video hizmeti değildir, aynı zamanda video dosyalarınızı yüklemek, depolamak ve paylaşmak için oldukça iyi ve ücretsiz bir araçtır. YouTube, kullanıcıların 128 GB boyutuna veya 12 saate kadar uzunluğa sahip videoları yüklemelerine olanak tanır; bu da hizmeti, akıllı telefonlarında tatil anılarını kaydeden sıradan kullanıcılardan, isteyen profesyonel film yapımcılarına kadar her türden video oluşturucu için bir çözüm haline getirir. bir film yayınlayın. YouTube, içeriğinizi kimlerin görüntüleyebileceğini sınırlamanıza izin veren basit gizlilik ayarlarına sahiptir. Kişisel tercihlerinize bağlı olarak videolar tamamen özel veya herkese açık olarak ayarlanabilir. Bir web bağlantısı oluşturmak veya üçüncü taraf bir sosyal ağa veya mesajlaşma hizmetine göndermek için kullanılabilen çeşitli paylaşım araçlarıyla paylaşım da çok kolaydır.

Sınırsız Fotoğraf Depolama için En İyi Yer: Facebook

Facebook fotoğraf albümü özelliği.

Ne Seviyoruz

 • Herkes sınırsız sayıda fotoğrafı ücretsiz olarak yükleyebilir.
 • Çoğu için 45 dakikalık video uzunluğu sınırı yeterli olmalıdır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Facebook’un iyi gizlilik ayarları var, ancak alışmaları biraz zaman alıyor.

Çoğumuz Facebook’u sadece rasgele zaman geçirebileceğimiz bir web sitesi veya uygulama olarak düşünüyoruz, ancak aslında arkadaşlarımız ve ailenizle medyayı paylaşmak için oldukça sağlam bir hizmet. Facebook, hesabınıza ücretsiz olarak sınırsız sayıda fotoğraf yüklemenize izin verir, bu da onu çevrimiçi olarak en iyi fotoğraf yükleme sitelerinden biri yapar. Ayrıca, her birinin uzunluğu 45 dakikanın altında çalıştığı ve boyutu 1,75 GB’tan küçük olduğu sürece video dosyalarının sınırsız yüklenmesine izin verir. Fotoğraflara ve videolara erişim, Facebook’ta tamamen özelleştirilebilir ve belirli dosyaları özel veya herkese açık hale getirmenize olanak tanır. Ayrıca, başkalarının dosya yüklemesi için, belirli bir etkinlikten kliplerin ve resimlerin küratörlüğünü yapmanın çok kolay yönetilmesini sağlayan albümler de oluşturabilirsiniz.

En Popüler Bulut Hizmetleri: OneDrive, Google Drive ve Dropbox

Bir bilgisayar ile akıllı telefon arasında dosyaları senkronize etmek için Google Drive ve bulutu kullanan bir erkek ve kadın

Google Drive, verileri buluta kaydedebilir ve dosyaları cihazlar arasında senkronize edebilir.
Westend61 / Brand X Resimleri

Ne Seviyoruz

 • Dropbox’ın tüm cihazlara yüklenmesi ve kullanılması çok kolaydır.
 • Bulut depolama, işletmeler ve tüketiciler arasında çok yaygındır.
 • Kendi dosyalarınızı yedeklemek için bulut depolamayı da kullanabilirsiniz.

Neleri Sevmiyoruz

 • Dropbox’ın 2GM ücretsiz sınırı, çok fazla video dosyası olanlar için yeterli olmayacak.
 • OneDrive, dosyaları aktarmak için genellikle el ile eşitleme gerektirir.

Büyük video dosyalarının bir bulut hizmeti aracılığıyla nasıl paylaşılacağı süreci, hangi platformu kullanmaya karar verdiğinizden bağımsız olarak neredeyse aynıdır. Esasen tek yapmanız gereken, dosyalarınızı bulut hesabınızdaki bir klasöre yüklemek ve ardından bu dosya veya klasöre olan bağlantıyı bir e-posta veya doğrudan mesajla ilgili kişinizle paylaşmaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda bulut hizmeti var, ancak çoğu Windows ve Office 365 entegrasyonu için OneDrive’ı, Android ve Google desteği için Google Drive’ı ve işletim sistemleri ve kullanım kolaylığı için geliştirilmiş yaklaşımı için Dropbox’ı tercih ediyor. Birçok kişi, ücretsiz depolama planlarından yararlanmak veya birini iş için, birini kişisel kullanım için ve diğerini arkadaşları ve aileleri için kullanmak için iki veya daha fazla bulut depolama hesabı kullanır. Dropbox ücretsiz olarak 2 GB depolama alanı sunar, OneDrive 5 GB sunar ve Google Drive ücretsiz kullanıcılara 15 GB sunar.

En Kolay Sıkıştırma Yöntemi: ZIP Dosyaları

ZIP klasörü simgesinin resmi.

cnythzl / DigitalVisionVectors / GettyImages
Ne Seviyoruz

 • ZIP dosyaları tüm ana işletim sistemlerinde ve uygulamalarda desteklenir.
 • ZIP dosyalarının oluşturulması çok kolaydır ve şifre güvenliği sunar.

Neleri Sevmiyoruz

 • Dosya boyutunu küçültme, büyük dosyaları küçültmek için yeterince büyük değil.
 • ZIP dosyaları, onlarla uğraşmaya alışkın olmayan kişilerin kafasını karıştırabilir.

ZIP dosyaları, aygıtlar arasında aktarmadan veya bir e-postayla göndermeden önce dosyaların boyutunu küçültmenin en eski yollarından biridir. Windows, macOS ve Android işletim sistemlerinde ve ayrıca iPhone ve iPad gibi iOS aygıtlarındaki birkaç birinci taraf Apple uygulamalarında bir ZIP dosyası oluşturmak ve ona bir dosya eklemek, genellikle sıkıştırma olarak anılır. Tek bir ZIP klasörüne çok sayıda dosya eklenebilir, bu da büyük miktarlarda öğelerin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve ZIP dosyasına içeriğini korumak için bir parola bile verilebilir. ZIP dosyalarının ana dezavantajı, dosya boyutlarının küçültülmesidir, bu nedenle e-posta yoluyla 10 GB’lık bir videoyu nasıl göndereceğinizi ve 25 MB boyut sınırını nasıl karşılayacağınızı merak ediyorsanız, bu bir çözüm olmayacaktır. Yine de birkaç MB’nin üzerindeyseniz denemeye değer olabilir.